AGF-fans husker med glæde og kærlighed tilbage på de gode tider i 1980’erne, da den århusianske fodboldstolthed var fast inventer i toppen af dansk fodbold i den daværende 1. division.
Én af heltene i hvidt og blåt fra dengang er Per Beck Andersen, som satte tempoet på midtbanen med sine elegante driblinger og præcise afleveringer. Sammen med holdkammeraterne kunne Per Beck Andersen lade sig hylde som dansk mester i 1986.
En skarp kontrast til i dag, hvor AGF vendte tilbage til SAS Ligaen efter en afvej ned i 1. division – et helt utænkeligt scenarie dengang.
AGF har som bekendt fristet en tilværelse som bundklub i SAS Ligaen de sidste mange sæsoner, og derfor er Per Beck Andersen heller ikke ked af, at hans karriere forlængst er forbi.
– Jeg er glad for, at jeg ikke er AGF-spiller i dag, for det må bestemt ikke være særlig sjovt hele tiden at ligge i bunden. I min tid kæmpede vi næsten alle år med om medaljer, og det er altså noget sjovere. På den måde kan man godt sige, at jeg var privilegeret, siger Per Beck Andersen til tipsbladet.dk.
Sønnen Morten Beck Andersen har den ‘tvivlsomme fornøjelse’ at spille for AGF’s trængte SAS Liga-mandskab i dag, og det er netop ham, og de andre talentfulde AGF’ere fra årgang 1988, der skal tegne AGF’s fremtid.
Angriber Morten Beck Andersen fik sin debut på AGF’s førstehold i dette efterår.
Per Beck Andersen, tror du at din søn Morten og hans jævnaldrene på et tidspunkt kan være med til at starte en ny guldalder for AGF?
– (Tænkepause) Skal vi ikke bare håbe det? Underlaget er der i en by som Århus, som har størrelsen til at have et godt fodboldhold.
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
City med vildt rekordbud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
NYHEDER