– Det er første gang, at jeg hører det. Er det rigtigt?
Marc Rieper kender AGF som sin egen bukselomme, men AGF-legenden blev noget chokeret, da Tipsbladet ringer til ham.
En kæmpe nyhed har nemlig ramt fodbolddanmark denne tirsdag. Carsten V. Jensen er ny fodbolddirektør i AGF, og samtidig får Stig Inge Bjørnebye ikke forlænget sin kontrakt.
“
Han har også et kæmpe netværk i udlandet, så jeg tænker ikke, at man i Danmark findet noget, der er ret meget bedre. Det gør man ikke.
Marc Rieper, AGF-legende
Da chokket har bundfældet sig, fortæller 56-årige Rieper, at Carsten V. Jensen kan vise sig at være en fremragende mand for AGF.
AGF-legenden er stadig en del af klubben, da han hjælper med forskellige gøremål i AGF.
– Jeg synes for det første, at Stig Inge Bjørnebye har gjort det fremragende. Carstens meritter taler for sig selv både som spiller, hvor jeg selv havde fornøjelsen af at spille sammen mod ham mange gange samt som chef i FCK og Brøndby. Der har han virkelig sat et kæmpe fodaftryk på begge de to klubber.
– Jeg synes, at det var en voldsom beslutning, som Brøndby traf på det tidspunkt ud fra betragtningen om, at de faktisk ikke havde et materiale i par med FCK og FC Midtjylland. De burde have vundet mesterskabet sidste år. Jeg synes faktisk, at han er en enormt dygtig og meget sympatisk leder de steder, hvor han har været. Det er et fremragende bytte, siger Marc Rieper til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg synes, at Carsten V. Jensen fylder alle sko til fulde i AGF. Han har nogenlunde den samme holdning til tingene. Han er enormt grundig og meget vellidt i fodbolddanmark. Han har også et kæmpe netværk i udlandet, så jeg tænker ikke, at man i Danmark finder noget, der er ret meget bedre. Det gør man ikke.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘CV’ kan blive uddødeliggjort
Lige nu er AGF lige uden for medaljerne i Superligaen på en fjerdeplads, og den tidligere FC København-, FC Nordsjælland- og Brøndby-boss kan rykke AGF yderligere, mener Rieper.
– Jeg synes, at AGF får en mand, der har taget flere klubber flere skridt frem. Det har trukket spor af medaljer og succes efter sig. Man skal se AGF’s udvikling som et langt sejt træk, og vi er rigtig, rigtig godt på vej. Der er en ledelse i AGF, der over det seneste stykke tid har lavet et vanvittigt flot stykke arbejde. De har stille og roligt bygget på. Jacob (Nielsen, red.) har været helt vanvittig dygtig, og jeg husker måske 20 år i træk med underskud i AGF.
– Nu har vi haft en årrække efterhånden med rigtig flotte regnskabstal. Vi er begyndt at sælge spillere til store beløb, hvor vi før tiden kun har sendt spillere afsted på fri transfer. Vi har også fået et akademi, så der er sket mange ting med rettidig omhu.
Mange trænere og sportsdirektører har været i AGF igennem de seneste 20-30 år, men Carsten V. Jensen kan gøre noget helt bestemt for at blive husket for evigt i Aarhus.
– Mulighederne er jo helt vanvittige. Den første træner, sportschef eller ledelse, der får et stykke metal hjem til Aarhus efter 20 år med pokalen og 30 år med mesterskabet og begynder at performe bedre i Europa, bliver jo udødeliggjort i Aarhus.
– Der er jo ikke nogle større positioner (i Aarhus, red.) end at være træner eller sportsdirektør i AGF, og så er der borgmesteren. Vi er deroppe. Alle har en mening om det, og det er en fed fodboldby at være i. Desværre har vi haft en tørke af dimensioner igennem de sidste mange, mange år, siger Marc Rieper til Tipsbladet.
Marc Rieper er en del af AGF-ambassadørkorpset, der har heddet AGF Legenderne siden 2016. Udover Rieper er Martin Jørgensen, Troels Rasmussen og Bent Wachmann en del af det.
Rieper har også en fortid som spiller i Brøndby IF.
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
Delte meldinger om Christian Nørgaard
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
Højbjerg med kæmpe ros
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
INTERVIEW
Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’
TOPNYHED
Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
INTERVIEW
Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
TIPSBLADET I EUROPA
Megastjerne så intet fra FC København
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
TIPSBLADETS DOM
Alexander Zorniger chokerede i Farum
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
NYHEDER
Hård stikpille til Vingegaard
TOPNYHED
Benhård kritik af FC København
Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada
Sammenligner ham med Lionel Messi
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
Liverpool satte Real Madrid på plads
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
TOPNYHED