For ét år siden var AGF på randen af nedrykning, som endte med et farvel til David Nielsen på trænerposten, hvor tyske Uwe Rösler kom ind. Nu står klubben i stedet med en plads i den sjove ende af Superligaen.
Det er noget, som imponerer den tidligere AGF-angriber Flemming Povlsen. Det fortæller han om på Discovery+.
– Der er kun én, der står i spidsen for det projekt lige nu, det er Uwe Rösler. Den måde, han kom ind og overtog og indtog omklædningsrummet. Fik spillerne til at tro på sig selv igen efter en forfærdelig sidste sæson, hvor de var lige ved at lave en AaB og ryge ned i NordicBet-ligaen, siger han og fortsætter:
– Så er han kommet ind og ligesom rettet op på de her ting, som sker inde i holdet. Får de rigtige spillere til at blomstre og får købt spillere til sammen med Stig Inge Bjørnebye, som gør, at man fik et projekt, som man kunne tro på. Det skulle forløses, og det var han manden, der gjorde, lyder det fra Flemming Povlsen.
Der er i det hele taget ingen tvivl om, hvor vigtig Röslers 'transfer' til AGF har været. Den slår alt andet, ifølge EM-helten fra 1992.
– Alt over en top-seks, det var mere end godkendt. Nu skal man spille om medalje. Uwe Rösler er for mig sæsonens transfer i Superligaen og især her i AGF. Han har taget det hele med storm, forklarer Povlsen.
Flemming Povlsen spillede for AGF tilbage i 80'erne, hvor han fik 40 kampe, inden han tog videre på sin udlandskarriere, som desværre endte tidligt grundet en knæskade.
AGF skulle desuden være på jagt efter en brandvarm dansker. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Landstræner melder sin afgang
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Klar transfermelding
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Portugal – DR Congo
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Deadline overskredet: FC København melder ud
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Irak – Norge
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
NYHEDER