AGF-legende: Han er årets Superliga-transfer

Uwe Rösler høster store roser for sit arbejde i den første sæson i AGF.



For ét år siden var AGF på randen af nedrykning, som endte med et farvel til David Nielsen på trænerposten, hvor tyske Uwe Rösler kom ind. Nu står klubben i stedet med en plads i den sjove ende af Superligaen.

Det er noget, som imponerer den tidligere AGF-angriber Flemming Povlsen. Det fortæller han om på Discovery+.

– Der er kun én, der står i spidsen for det projekt lige nu, det er Uwe Rösler. Den måde, han kom ind og overtog og indtog omklædningsrummet. Fik spillerne til at tro på sig selv igen efter en forfærdelig sidste sæson, hvor de var lige ved at lave en AaB og ryge ned i NordicBet-ligaen, siger han og fortsætter:

– Så er han kommet ind og ligesom rettet op på de her ting, som sker inde i holdet. Får de rigtige spillere til at blomstre og får købt spillere til sammen med Stig Inge Bjørnebye, som gør, at man fik et projekt, som man kunne tro på. Det skulle forløses, og det var han manden, der gjorde, lyder det fra Flemming Povlsen.

Der er i det hele taget ingen tvivl om, hvor vigtig Röslers 'transfer' til AGF har været. Den slår alt andet, ifølge EM-helten fra 1992.

– Alt over en top-seks, det var mere end godkendt. Nu skal man spille om medalje. Uwe Rösler er for mig sæsonens transfer i Superligaen og især her i AGF. Han har taget det hele med storm, forklarer Povlsen.

Flemming Povlsen spillede for AGF tilbage i 80'erne, hvor han fik 40 kampe, inden han tog videre på sin udlandskarriere, som desværre endte tidligt grundet en knæskade.

AGF skulle desuden være på jagt efter en brandvarm dansker. Læs mere om det her.





FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

De er enige med Mathias Jensen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Norge – Frankrig

Ecuador – Tyskland

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Afslører: FCK ringede aldrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Ny bejler til dansk guldfugl

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Uruguay – Spanien

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper