ÅRHUS (Tipsbladet): I første halvleg af søndagens intense 1-1-kamp mellem AGF og Viborg FF kunne Viborgs profil Serginho flere gang ses i intens diskussion med sine AGF-modspillere og i flere situationer og kampens dommere.
De gav ikke Viborg de frispark, AGF’s tacklinger og nærkampe efter Serginhos og flere af hans holdkammeraters mening berettigede til, og Viborg-træner Jakob Poulsen havde på et tidspunkt også fat i sin kantprofil, Poulsen ville have til at spille mere fodbold og tale mindre.
Det lykkedes fint med en række gode Serginho-aktioner, heriblandt ved Viborgs mål, som var et selvmål af Frederik Tingager ved en afrettet Serginho-afslutning.
Kantspilleren spurtede rundt kampen igennem, også i slutfasen, hvor Viborg var ekstremt på hælene 10 mod 11 efter Elias Anderssons røde kort med over 20 minutters spilletid tilbage.
Og det var en intens eftermiddag, også de fysiske og verbale dueller med AGF’erne, fortalte Serginho efterfølgende om en kamp, hvor han også selv gav igen.
– Jeg er træt, men sådan er det. Man skal løbe for at vinde, og jeg gav det hele for at hjælpe holdet. Derfor stoppede jeg ikke. Så jeg har det godt, jeg er bare træt, siger Serginho med et smil.

Serginho er en af de spillere i Superligaen med flest skabte chancer.
– Det var en hård kamp, for de vil kun slås, de tænker ikke på at spille eller på at spille kampen. De vil kun slås, og så skal jeg beskytte bolden noget mere og ikke drible så meget. Jeg skal kombinere mere. Og det var også sådan, vi fik scoret. Det kom ikke fra, at jeg vendte med bolden, jeg fik den, og så fik vi scoret, siger Serginho.
AGF har i perioder haft ry for at have verbale spillere og ledere, der går til den for at vinde fodboldkampe.
Om det er mere eller mindre i disse år end tidligere skal være usagt, men i Serginhos opfattelse var AGF’erne ude efter at påvirke ham.
Jeg bemærkede, du havde flere diskussioner med AGF’erne og med dommerne. Hvad gik det ud på?
– De ville ind i hovedet på mig, og jeg svarede bare for at beskytte mig selv men også mine holdkammerater. For det var ‘crazy’. De smadrede også ind i os, når vi ikke havde bolden. De prøvede at slå os ‘ihjel’. Det er helt skørt. Det var derfor, jeg sagde noget, for jeg forstod det ikke, siger Serginho om diskussionerne, der ebbede ud efter en påtale fra dommer Jørgen Daugbjerg Burchardt før pausen.
– Jeg er glad for, at vi fik målet. Det var en hård kamp. Vi forsøgte at holde på bolden, men desværre fik vi et rødt kort, og så kunne vi ikke spille fodbold længere, konstaterer Serginho.
Viborg FF vandt i seneste runde over Vejle og er syv point efter Silkeborg IF, der indtager syvendepladsen i Superligaen.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
‘Tæt på et rædselskabinet’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Victor Froholdt bliver matchvinder
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Giver VM-garanti
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER