ÅRHUS (Tipsbladet): I første halvleg af søndagens intense 1-1-kamp mellem AGF og Viborg FF kunne Viborgs profil Serginho flere gang ses i intens diskussion med sine AGF-modspillere og i flere situationer og kampens dommere.
De gav ikke Viborg de frispark, AGF’s tacklinger og nærkampe efter Serginhos og flere af hans holdkammeraters mening berettigede til, og Viborg-træner Jakob Poulsen havde på et tidspunkt også fat i sin kantprofil, Poulsen ville have til at spille mere fodbold og tale mindre.
Det lykkedes fint med en række gode Serginho-aktioner, heriblandt ved Viborgs mål, som var et selvmål af Frederik Tingager ved en afrettet Serginho-afslutning.
Kantspilleren spurtede rundt kampen igennem, også i slutfasen, hvor Viborg var ekstremt på hælene 10 mod 11 efter Elias Anderssons røde kort med over 20 minutters spilletid tilbage.
Og det var en intens eftermiddag, også de fysiske og verbale dueller med AGF’erne, fortalte Serginho efterfølgende om en kamp, hvor han også selv gav igen.
– Jeg er træt, men sådan er det. Man skal løbe for at vinde, og jeg gav det hele for at hjælpe holdet. Derfor stoppede jeg ikke. Så jeg har det godt, jeg er bare træt, siger Serginho med et smil.

Serginho er en af de spillere i Superligaen med flest skabte chancer.
– Det var en hård kamp, for de vil kun slås, de tænker ikke på at spille eller på at spille kampen. De vil kun slås, og så skal jeg beskytte bolden noget mere og ikke drible så meget. Jeg skal kombinere mere. Og det var også sådan, vi fik scoret. Det kom ikke fra, at jeg vendte med bolden, jeg fik den, og så fik vi scoret, siger Serginho.
AGF har i perioder haft ry for at have verbale spillere og ledere, der går til den for at vinde fodboldkampe.
Om det er mere eller mindre i disse år end tidligere skal være usagt, men i Serginhos opfattelse var AGF’erne ude efter at påvirke ham.
Jeg bemærkede, du havde flere diskussioner med AGF’erne og med dommerne. Hvad gik det ud på?
– De ville ind i hovedet på mig, og jeg svarede bare for at beskytte mig selv men også mine holdkammerater. For det var ‘crazy’. De smadrede også ind i os, når vi ikke havde bolden. De prøvede at slå os ‘ihjel’. Det er helt skørt. Det var derfor, jeg sagde noget, for jeg forstod det ikke, siger Serginho om diskussionerne, der ebbede ud efter en påtale fra dommer Jørgen Daugbjerg Burchardt før pausen.
– Jeg er glad for, at vi fik målet. Det var en hård kamp. Vi forsøgte at holde på bolden, men desværre fik vi et rødt kort, og så kunne vi ikke spille fodbold længere, konstaterer Serginho.
Viborg FF vandt i seneste runde over Vejle og er syv point efter Silkeborg IF, der indtager syvendepladsen i Superligaen.
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Belgien skuffer mod Kasakhstan
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Medie med Kamil Grabara-afsløring
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
Chok i OB – siger op efter seks dage
Superliga-profil får trænerlicens
Danmark jagter pligtsejr over Belarus
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
NYHEDER