ÅRHUS (Tipsbladet): I første halvleg af søndagens intense 1-1-kamp mellem AGF og Viborg FF kunne Viborgs profil Serginho flere gang ses i intens diskussion med sine AGF-modspillere og i flere situationer og kampens dommere.
De gav ikke Viborg de frispark, AGF’s tacklinger og nærkampe efter Serginhos og flere af hans holdkammeraters mening berettigede til, og Viborg-træner Jakob Poulsen havde på et tidspunkt også fat i sin kantprofil, Poulsen ville have til at spille mere fodbold og tale mindre.
Det lykkedes fint med en række gode Serginho-aktioner, heriblandt ved Viborgs mål, som var et selvmål af Frederik Tingager ved en afrettet Serginho-afslutning.
Kantspilleren spurtede rundt kampen igennem, også i slutfasen, hvor Viborg var ekstremt på hælene 10 mod 11 efter Elias Anderssons røde kort med over 20 minutters spilletid tilbage.
Og det var en intens eftermiddag, også de fysiske og verbale dueller med AGF’erne, fortalte Serginho efterfølgende om en kamp, hvor han også selv gav igen.
– Jeg er træt, men sådan er det. Man skal løbe for at vinde, og jeg gav det hele for at hjælpe holdet. Derfor stoppede jeg ikke. Så jeg har det godt, jeg er bare træt, siger Serginho med et smil.

Serginho er en af de spillere i Superligaen med flest skabte chancer.
– Det var en hård kamp, for de vil kun slås, de tænker ikke på at spille eller på at spille kampen. De vil kun slås, og så skal jeg beskytte bolden noget mere og ikke drible så meget. Jeg skal kombinere mere. Og det var også sådan, vi fik scoret. Det kom ikke fra, at jeg vendte med bolden, jeg fik den, og så fik vi scoret, siger Serginho.
AGF har i perioder haft ry for at have verbale spillere og ledere, der går til den for at vinde fodboldkampe.
Om det er mere eller mindre i disse år end tidligere skal være usagt, men i Serginhos opfattelse var AGF’erne ude efter at påvirke ham.
Jeg bemærkede, du havde flere diskussioner med AGF’erne og med dommerne. Hvad gik det ud på?
– De ville ind i hovedet på mig, og jeg svarede bare for at beskytte mig selv men også mine holdkammerater. For det var ‘crazy’. De smadrede også ind i os, når vi ikke havde bolden. De prøvede at slå os ‘ihjel’. Det er helt skørt. Det var derfor, jeg sagde noget, for jeg forstod det ikke, siger Serginho om diskussionerne, der ebbede ud efter en påtale fra dommer Jørgen Daugbjerg Burchardt før pausen.
– Jeg er glad for, at vi fik målet. Det var en hård kamp. Vi forsøgte at holde på bolden, men desværre fik vi et rødt kort, og så kunne vi ikke spille fodbold længere, konstaterer Serginho.
Viborg FF vandt i seneste runde over Vejle og er syv point efter Silkeborg IF, der indtager syvendepladsen i Superligaen.
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Bo Henriksen fyret
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG