ÅRHUS (Tipsbladet): I første halvleg af søndagens intense 1-1-kamp mellem AGF og Viborg FF kunne Viborgs profil Serginho flere gang ses i intens diskussion med sine AGF-modspillere og i flere situationer og kampens dommere.
De gav ikke Viborg de frispark, AGF’s tacklinger og nærkampe efter Serginhos og flere af hans holdkammeraters mening berettigede til, og Viborg-træner Jakob Poulsen havde på et tidspunkt også fat i sin kantprofil, Poulsen ville have til at spille mere fodbold og tale mindre.
Det lykkedes fint med en række gode Serginho-aktioner, heriblandt ved Viborgs mål, som var et selvmål af Frederik Tingager ved en afrettet Serginho-afslutning.
Kantspilleren spurtede rundt kampen igennem, også i slutfasen, hvor Viborg var ekstremt på hælene 10 mod 11 efter Elias Anderssons røde kort med over 20 minutters spilletid tilbage.
Og det var en intens eftermiddag, også de fysiske og verbale dueller med AGF’erne, fortalte Serginho efterfølgende om en kamp, hvor han også selv gav igen.
– Jeg er træt, men sådan er det. Man skal løbe for at vinde, og jeg gav det hele for at hjælpe holdet. Derfor stoppede jeg ikke. Så jeg har det godt, jeg er bare træt, siger Serginho med et smil.

Serginho er en af de spillere i Superligaen med flest skabte chancer.
– Det var en hård kamp, for de vil kun slås, de tænker ikke på at spille eller på at spille kampen. De vil kun slås, og så skal jeg beskytte bolden noget mere og ikke drible så meget. Jeg skal kombinere mere. Og det var også sådan, vi fik scoret. Det kom ikke fra, at jeg vendte med bolden, jeg fik den, og så fik vi scoret, siger Serginho.
AGF har i perioder haft ry for at have verbale spillere og ledere, der går til den for at vinde fodboldkampe.
Om det er mere eller mindre i disse år end tidligere skal være usagt, men i Serginhos opfattelse var AGF’erne ude efter at påvirke ham.
Jeg bemærkede, du havde flere diskussioner med AGF’erne og med dommerne. Hvad gik det ud på?
– De ville ind i hovedet på mig, og jeg svarede bare for at beskytte mig selv men også mine holdkammerater. For det var ‘crazy’. De smadrede også ind i os, når vi ikke havde bolden. De prøvede at slå os ‘ihjel’. Det er helt skørt. Det var derfor, jeg sagde noget, for jeg forstod det ikke, siger Serginho om diskussionerne, der ebbede ud efter en påtale fra dommer Jørgen Daugbjerg Burchardt før pausen.
– Jeg er glad for, at vi fik målet. Det var en hård kamp. Vi forsøgte at holde på bolden, men desværre fik vi et rødt kort, og så kunne vi ikke spille fodbold længere, konstaterer Serginho.
Viborg FF vandt i seneste runde over Vejle og er syv point efter Silkeborg IF, der indtager syvendepladsen i Superligaen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER