AGF-mind games?: Svarede for at beskytte mig selv

Viborg-profilen Serginho var ikke udelt begejstret for den behandling, han og holdkammeraterne fik i Århus i en hektisk 1-1-kamp med AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): I første halvleg af søndagens intense 1-1-kamp mellem AGF og Viborg FF kunne Viborgs profil Serginho flere gang ses i intens diskussion med sine AGF-modspillere og i flere situationer og kampens dommere.

De gav ikke Viborg de frispark, AGF’s tacklinger og nærkampe efter Serginhos og flere af hans holdkammeraters mening berettigede til, og Viborg-træner Jakob Poulsen havde på et tidspunkt også fat i sin kantprofil, Poulsen ville have til at spille mere fodbold og tale mindre.

Det lykkedes fint med en række gode Serginho-aktioner, heriblandt ved Viborgs mål, som var et selvmål af Frederik Tingager ved en afrettet Serginho-afslutning.

Kantspilleren spurtede rundt kampen igennem, også i slutfasen, hvor Viborg var ekstremt på hælene 10 mod 11 efter Elias Anderssons røde kort med over 20 minutters spilletid tilbage.

Og det var en intens eftermiddag, også de fysiske og verbale dueller med AGF’erne, fortalte Serginho efterfølgende om en kamp, hvor han også selv gav igen.

– Jeg er træt, men sådan er det. Man skal løbe for at vinde, og jeg gav det hele for at hjælpe holdet. Derfor stoppede jeg ikke. Så jeg har det godt, jeg er bare træt, siger Serginho med et smil.

Serginho er en af de spillere i Superligaen med flest skabte chancer.

– Det var en hård kamp, for de vil kun slås, de tænker ikke på at spille eller på at spille kampen. De vil kun slås, og så skal jeg beskytte bolden noget mere og ikke drible så meget. Jeg skal kombinere mere. Og det var også sådan, vi fik scoret. Det kom ikke fra, at jeg vendte med bolden, jeg fik den, og så fik vi scoret, siger Serginho.

AGF har i perioder haft ry for at have verbale spillere og ledere, der går til den for at vinde fodboldkampe.

Om det er mere eller mindre i disse år end tidligere skal være usagt, men i Serginhos opfattelse var AGF’erne ude efter at påvirke ham.

Jeg bemærkede, du havde flere diskussioner med AGF’erne og med dommerne. Hvad gik det ud på?

– De ville ind i hovedet på mig, og jeg svarede bare for at beskytte mig selv men også mine holdkammerater. For det var ‘crazy’. De smadrede også ind i os, når vi ikke havde bolden. De prøvede at slå os ‘ihjel’. Det er helt skørt. Det var derfor, jeg sagde noget, for jeg forstod det ikke, siger Serginho om diskussionerne, der ebbede ud efter en påtale fra dommer Jørgen Daugbjerg Burchardt før pausen.

– Jeg er glad for, at vi fik målet. Det var en hård kamp. Vi forsøgte at holde på bolden, men desværre fik vi et rødt kort, og så kunne vi ikke spille fodbold længere, konstaterer Serginho.

Viborg FF vandt i seneste runde over Vejle og er syv point efter Silkeborg IF, der indtager syvendepladsen i Superligaen.





Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Peger på særligt problem for Superligaen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Højlund med helterolle for Napoli



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Brian Riemer giver råd til storklub

‘Det virker fuldstændig gakket!’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

AGF-fans hjælper med snerydning

Er han den nye Rurik Gislason?

Mener FC København det fortsat alvorligt?

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Ny kæmpe nedtur for Frank

Brøndby IF – Randers FC

Lyon tager stor Nartey-beslutning

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’