AGF og FCK i drabelig duel: Det kæmper de om

FC København og AGF kæmper om tredjepladsen, men hvad får vinderen ud af at blive nummer tre i stedet for fire?



Søndagskampen mellem AGF og FC København var intens og dramatisk, og selv dagen derpå var sindene stadig i kog. Spillerne gejlede dog næppe hinanden op, fordi de er desperate for at indløse den europæiske billet, som tredjepladsen giver.

Der er nemlig ikke stor forskel på at blive nummer tre og nummer fire, hvad angår europæisk kvalifikation. Begge placeringer adgang til den nye Europa Conference League, der ikke tåler sammenligning med Champions League eller Europa League.

På mandag mødes AGF og FCK så igen i endnu en direkte duel om tredjepladsen, bronzemedaljer og lidt bedre forudsætninger for at komme i det tredjebedste europæiske gruppespil. Derfor ser vi her nærmere på netop Europa Conference League.

Turneringen bliver afviklet for første gang i 2021/22-sæsonen. Den rangerer under de to andre førnævnte turneringer og er for de bedste hold i de dårligste lande, subtophold i mellemlande som Danmark og de yderste europæiske mandater i de store lande.

Holdet, der slutter på tredjepladsen i Superligaen, træder ind i tredje kvalifikationsrunde. Både den og playoffrunden skal vindes, før man når gruppespillet.

Superligaens nummer fire skal spille en playoffkamp mod nummer syv. Vinderen af dét opgør træder ind i Conference Leagues anden kvalifikationsrunde og skal altså gennem én runde mere end nummer tre.

Andre hold, der også træder ind i anden runde, er eksempelvis Rosenborg, Molde og Vålerenga fra Norge, Häcken og Elfsborg fra Sverige samt potentielt svære modstandere som BATE Borisov fra Hviderusland. Derudover venter selvfølgelig de hold, som går videre fra første kvalifikationsrunde; hold fra lande som Island, Albanien, Finland, Moldova, Slovenien og Luxembourg.

Først i playoffrunden træder nummer syv i La Liga samt nummer seks i Premier League, Bundesligaen og Serie A ind i kvalifikationen.

Europa Conference Leagues gruppespil består af i alt 32 hold, herunder 10 hold, der ryger ud af Europa Leagues playoffrunde. Det kan potentielt blive vinderen af pokalfinalen, Randers FC eller SønderjyskE, der træder ind i netop playoffrunden.

UEFA’s nye turnering er altså på alle måder europæisk fodbold på tredje klasse. Der er dog lidt mønt at hente, hvis man kommer så langt. Typisk 15-25 millioner, alt efter hvor godt man klarer det i gruppespillet.

Forud for næste møde mellem FC København og AGF har førstnævnte et forspring på tre point efter det ophedede møde søndag aften. Læs mere om den kamp her.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Bekræfter FC København-historie

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afviser millionbud fra Brøndby

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Dansk målsluger færdig

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Xabi Alonso stopper i Real Madrid