Spurgte Anderlecht-danskere før skifte til AGF

Kristian Arnstad er i Århus blandt andet takket være den ros, ligaen og AGF fik.



ÅRHUS (Tipsbladet): For et års tid siden ville hans tidligere træner Vincent Kompany og hans kolleger købe ham til det offensive projekt i Burnley, der var rykket op i Premier League.

Og igen denne sommer var Kristian Arnstad en spiller, der vakte interesse; for så mange teenagere er det trods alt ikke, der spiller regelmæssigt på midtbanen i Anderlecht.

Men nu er Kristian Arnstad i AGF, en spiller Stig Inge Bjørnebye var kisteglad for at have købt.

Og det er ikke meget, Kristian Arnstad endnu har nået at se i Århus og AGF efter at have været med U/21-landsholdet i begyndelsen af måneden, men det, han har set, er godt.

– Hele holdet har bare taget godt imod mig. Det har været nemt at falde til fra dag ét, siger Kristian Arnstad.

Han kommer fra Anderlecht, hvor han mest spillede central midtbane men ved lejlighed også blev flyttet på kanten eller op bag angriberne.

Og i Anderlecht var der en dansk cheftræner i Brian Riemer, sportsdirektøren Jesper Fredberg og spillerne Anders Dreyer, Kasper Dolberg, Mads Kikkenborg og i sidste sæson Thomas Delaney at spørge til råds.

Så det gjorde Arnstad.

– Når man hører, der er interesse fra en dansk klub, spørger man folk, man kender, for at høre til det. Og det har jeg gjort, siger Kristian Arnstad.

– Der har været meget positivt blandt det, der blev sagt. Hvis det ikke havde været sådan, var jeg aldrig kommet hertil. Det er den fantastisk klub, og jeg er vældig 'happy' med starten her, siger den norske midtbanespiller.

Rigtige sted
Og så var der interessen fra steder og ligaer, der nok var større end AGF og Superligaen.

Rangers FC var nævnt i sommer sammen med flere andre destinationer, men AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye kendte Arnstad indgående og gik efter midtbanespilleren som afløser for Magnus Knudsen, der rykkede til Holstein Kiel og en sæson med Bundesliga-fodbold.

– Der var lidt interesse rundt omkring, men jeg følte, at AGF var det bedste for mig, og derfor valgte jeg at tage hertil. AGF havde vist interesse for mig gennem lang tid, og så var det en nemt valg, også selv det var gode klubber, der også var interesserede. Men det var her, jeg passede bedst ind, siger Kristian Arnstad, der ikke er det mindste bekymret ved, den danske liga er mindre end den belgiske.

– Jeg prøver at gøre det, der er rigtigt for min karriere og min udvikling. Jeg mener, at jeg kan udvikle mig vældig godt her, og jeg tror også, jeg kan hjælpe klubben på vej til noget stort i de kommende sæsoner.

Kristian Arnstad debuterede som indskifter i søndags mod Silkeborg og kan meget vel være i spil til  at starte inde på søndag i Lyngby.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Horsens var et helvede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Forventer rekord i Superliga-klub

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Smadrer transferrekord

Han bestemmer det hele