Spurgte Anderlecht-danskere før skifte til AGF

Kristian Arnstad er i Århus blandt andet takket være den ros, ligaen og AGF fik.



ÅRHUS (Tipsbladet): For et års tid siden ville hans tidligere træner Vincent Kompany og hans kolleger købe ham til det offensive projekt i Burnley, der var rykket op i Premier League.

Og igen denne sommer var Kristian Arnstad en spiller, der vakte interesse; for så mange teenagere er det trods alt ikke, der spiller regelmæssigt på midtbanen i Anderlecht.

Men nu er Kristian Arnstad i AGF, en spiller Stig Inge Bjørnebye var kisteglad for at have købt.

Og det er ikke meget, Kristian Arnstad endnu har nået at se i Århus og AGF efter at have været med U/21-landsholdet i begyndelsen af måneden, men det, han har set, er godt.

– Hele holdet har bare taget godt imod mig. Det har været nemt at falde til fra dag ét, siger Kristian Arnstad.

Han kommer fra Anderlecht, hvor han mest spillede central midtbane men ved lejlighed også blev flyttet på kanten eller op bag angriberne.

Og i Anderlecht var der en dansk cheftræner i Brian Riemer, sportsdirektøren Jesper Fredberg og spillerne Anders Dreyer, Kasper Dolberg, Mads Kikkenborg og i sidste sæson Thomas Delaney at spørge til råds.

Så det gjorde Arnstad.

– Når man hører, der er interesse fra en dansk klub, spørger man folk, man kender, for at høre til det. Og det har jeg gjort, siger Kristian Arnstad.

– Der har været meget positivt blandt det, der blev sagt. Hvis det ikke havde været sådan, var jeg aldrig kommet hertil. Det er den fantastisk klub, og jeg er vældig 'happy' med starten her, siger den norske midtbanespiller.

Rigtige sted
Og så var der interessen fra steder og ligaer, der nok var større end AGF og Superligaen.

Rangers FC var nævnt i sommer sammen med flere andre destinationer, men AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye kendte Arnstad indgående og gik efter midtbanespilleren som afløser for Magnus Knudsen, der rykkede til Holstein Kiel og en sæson med Bundesliga-fodbold.

– Der var lidt interesse rundt omkring, men jeg følte, at AGF var det bedste for mig, og derfor valgte jeg at tage hertil. AGF havde vist interesse for mig gennem lang tid, og så var det en nemt valg, også selv det var gode klubber, der også var interesserede. Men det var her, jeg passede bedst ind, siger Kristian Arnstad, der ikke er det mindste bekymret ved, den danske liga er mindre end den belgiske.

– Jeg prøver at gøre det, der er rigtigt for min karriere og min udvikling. Jeg mener, at jeg kan udvikle mig vældig godt her, og jeg tror også, jeg kan hjælpe klubben på vej til noget stort i de kommende sæsoner.

Kristian Arnstad debuterede som indskifter i søndags mod Silkeborg og kan meget vel være i spil til  at starte inde på søndag i Lyngby.





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksen lander TV-job

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Dansk drømmehug i Serie A



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Rundens hold i Superligaen – 22. runde



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

‘Jeg er fucking irriteret’

‘Det er tæt på uforklarligt’

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Chokpris på Victor Froholdt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

VM-billetter på vild himmelflugt

Tottenham straffes for nazihilsner

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt