ÅRHUS (Tipsbladet): For et års tid siden ville hans tidligere træner Vincent Kompany og hans kolleger købe ham til det offensive projekt i Burnley, der var rykket op i Premier League.
Og igen denne sommer var Kristian Arnstad en spiller, der vakte interesse; for så mange teenagere er det trods alt ikke, der spiller regelmæssigt på midtbanen i Anderlecht.
Men nu er Kristian Arnstad i AGF, en spiller Stig Inge Bjørnebye var kisteglad for at have købt.
Og det er ikke meget, Kristian Arnstad endnu har nået at se i Århus og AGF efter at have været med U/21-landsholdet i begyndelsen af måneden, men det, han har set, er godt.
– Hele holdet har bare taget godt imod mig. Det har været nemt at falde til fra dag ét, siger Kristian Arnstad.
Han kommer fra Anderlecht, hvor han mest spillede central midtbane men ved lejlighed også blev flyttet på kanten eller op bag angriberne.
Og i Anderlecht var der en dansk cheftræner i Brian Riemer, sportsdirektøren Jesper Fredberg og spillerne Anders Dreyer, Kasper Dolberg, Mads Kikkenborg og i sidste sæson Thomas Delaney at spørge til råds.
Så det gjorde Arnstad.
– Når man hører, der er interesse fra en dansk klub, spørger man folk, man kender, for at høre til det. Og det har jeg gjort, siger Kristian Arnstad.
– Der har været meget positivt blandt det, der blev sagt. Hvis det ikke havde været sådan, var jeg aldrig kommet hertil. Det er den fantastisk klub, og jeg er vældig 'happy' med starten her, siger den norske midtbanespiller.
Rigtige sted
Og så var der interessen fra steder og ligaer, der nok var større end AGF og Superligaen.
Rangers FC var nævnt i sommer sammen med flere andre destinationer, men AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye kendte Arnstad indgående og gik efter midtbanespilleren som afløser for Magnus Knudsen, der rykkede til Holstein Kiel og en sæson med Bundesliga-fodbold.
– Der var lidt interesse rundt omkring, men jeg følte, at AGF var det bedste for mig, og derfor valgte jeg at tage hertil. AGF havde vist interesse for mig gennem lang tid, og så var det en nemt valg, også selv det var gode klubber, der også var interesserede. Men det var her, jeg passede bedst ind, siger Kristian Arnstad, der ikke er det mindste bekymret ved, den danske liga er mindre end den belgiske.
– Jeg prøver at gøre det, der er rigtigt for min karriere og min udvikling. Jeg mener, at jeg kan udvikle mig vældig godt her, og jeg tror også, jeg kan hjælpe klubben på vej til noget stort i de kommende sæsoner.
Kristian Arnstad debuterede som indskifter i søndags mod Silkeborg og kan meget vel være i spil til at starte inde på søndag i Lyngby.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
Av, FCK! Her er de værst af alle
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Kæmpe nyhed i udlandet
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
LIVE: Det er slut
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART