AGF-profil: FCK har jo prøvet at kapre hele holdet

FC København har hentet flere folk med AGF-fortid, og det tager Casper Højer Nielsen som en kompliment.



Når AGF møder FC København i Superligaen søndag eftermiddag, skal århusianerne også stå over for flere gamle kendinge.

I januar skiftede tog deres tidligere stjerne Mustapha Bundu samt deres tidligere assistenttræner Ruben Selles nemlig til København, hvor Jens Stage også er. FC København får desuden også snart glæde af sportschef Peter Christiansen, som ligeledes kommer til klubben fra AGF.

Det er også noget, man har bemærket i spillertruppen, påpeger venstre back Casper Højer Nielsen. 

– Der er jo ved at være nogle stykker derovre. De har jo prøvet at kapre hele holdet. Det synes jeg egentlig bare er positivt over for alle os, der har været her i noget tid og vores cheftræner, stab, ledelse, og så sandelig også vores spillertrup, siger Casper Højer til Discovery og tilføjer:

I kampen bliver det formentlig Casper Højer Nielsens opgave at dække op for Mustapha Bundu, og den opgave ser han frem til, hvor han vil prøve med noget trash talk.

– Jeg synes, jeg plejer at have det meget sjovt med lige at spille kampen i kampen mod ens modstander. Men Bundu slår mig lidt som en type, der nogle gange ikke helt ved, hvor han er henne, så det kan godt være, at jeg ikke kan komme ind til ham, siger han.

Se hele klippet med Casper Højer Nielsen og Patrick Mortensen, der ser frem til kampen, i videoen øverst i artiklen.

Du kan læse vores optakt til kampen her, mens du kan høre Tipsbladets chefredaktørs analyse af kampens afgørende dueller her







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Tjekkiet – Sydafrika

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Her er FCM’s Europa League-modstander



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Rangerer AGF over Lech Poznan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

De lurer på Kjærgaard

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Portugal – DR Congo

England – Kroatien

TransferLIVE: Koster 900 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Klar transfermelding