Superligaens vinterpause har været kortere end nogensinde, men det gør ikke Kamil Grabara noget. Dels er han fra sin tid i England vant til slet ikke at have fri hen over jul og nytår, dels brugte han det meste af 2020 på sidelinjen med en hovedskade.
– Jeg haft haft en ni måneder lang pause, som han siger med et smil.
AGF-målmanden er med andre ord klar til Superliga-foråret, hvor hans hold ser ud til at spille med i toppen igen. Det er også, hvad Grabara selv har ambitioner om.
– Vi har alt at spille for som hold. Vi er i en god position, så det handler om at vinde nogle kampe og i sidste ende kæmpe for at vinde ligaen. Sådan er det, siger han til tipsbladet.dk.
Læs også:Fra FCN til Polens 2. division: Jeg var chokeret, da jeg så det
Hvordan ser du jeres chancer for det?
– Vi er tre point fra førstepladsen, så det er betyder, at der bare skal én sejr til. Så jeg synes, der er en stor chance, hvis man ser på tabellen lige nu.
Foran AGF ligger FC Midtjylland og Brøndby IF med 27 point, men Kamil Grabara er ikke interesseret i at vurdere AGF’s niveau over for konkurrenterne.
– Jeg er ikke så interesseret i FC Midtjylland og Brøndby. Jeg er ligeglad med dem. Jeg tænker ikke på dem. Jeg ved dårligt nok, hvem der spiller for dem. Jeg læser op på det, når vi skal spille mod dem, og jeg skal vide, hvilket ben de sparker med og den slags, men derudover er jeg ikke interesseret i dem, siger målmanden.
– Men jeg kan sige alt om spillerne i AGF, hvilket er det vigtigste for mig. Jeg vil ikke sammenligne os med Brøndby, FC Midtjylland eller FC København. Det giver ingen mening. Det handler om, hvem der har flest point, når sæsonen slutter.
Læs også:Transferplanen: AGF må klare sig uden sin sportschef
Synes du, dit hold har kvalitet nok til det?
– Selvfølgelig synes jeg det.
Helt så sikker var hans cheftræner, David Nielsen, ikke, da han blev spurgt til mesterskabschancerne før jul. Han afviste dog heller ikke, at AGF kunne spille med om mesterskabet.
– Det ved man aldrig. Alt er muligt. Nu har vi spillet 13 kampe, og vi ligger ikke langt fra de andre.
– Men altså, vores overordnede mål er at sørge for, at vi igen kan komme ud og spille europæisk fodbold, og pokalturneringen fylder meget her hos os; den vil jeg gerne sige, vi skal gå efter at vinde. Ligaen afhænger af, hvor dygtige vi er. Vi skal være meget, meget dygtige, for at vi kan stå og snakke om det igen.
– Men alt er muligt, og spillerne drømmer selvfølgelig om alt det, og det skal de også.
AGF genoptager Superliga-sæsonen den 2. februar mod Vejle Boldklub.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
Læs også:Dramatisk afgørelse: Sådan fordelte stemmerne sig til Årets Målmand
Læs også:Officielt: AGF henter ny midtbanespiller til sommer
Kæmpekøb retur til FC København?
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
