LKS Lodz fik noget af en julegave, da klubben fra den næstbedste række i Polen kunne præsentere Mikkel Rygaard den 25. december. Det overraskede alle og enhver i Danmark, selv AGF’s polske målmand, Kamil Grabara.
Han skrev på Twitter, at han dårligt kunne tro, at klubben var lykkedes med at hente en spiller af Rygaards kaliber. Over for tipsbladet.dk uddyber han sin reaktion på julens mest overraskende danske skifte.
– Jeg synes, han er en god spiller, og jeg var chokeret, da jeg så, han skiftede til den andenbedste række i Polen, da jeg anser den danske Superliga som en bedre liga end den polske liga. Det er helt sikkert, siger Kamil Grabara.
Læs også:Rygaard fortæller om chokskifte: En bedre kontrakt end i FC Nordsjælland
– Måske var han ved at være for gammel for den måde, FC Nordsjælland bygger deres hold op på, eller hvad ved jeg. Det vil jeg ikke gå i detaljer med. Jeg siger bare, at han er en kvalitetsspiller. Jeg var overrasket, og det var derfor, jeg skrev.
Mikkel Rygaard fortalte selv til tipsbladet.dk, at valget var et udslag af flere ting. Dels ville han gerne til udlandet igen, dels tilbød Lodz ham en lang kontrakt, dels får han flere penge end i FC Nordsjælland.
– Det er en bedre kontrakt end i FC Nordsjælland, fordi skatteforholdene er anderledes. Jeg vil ikke sige, at min kontrakt er væsentligt bedre, men jeg kommer til at tjene flere penge, og jeg vil da gerne indrømme, at jeg ikke helt var klar over, at en klub fra den næstbedste række i Polen kunne tilbyde så meget, sagde han.
Læs også:FCN-boss om Rygaard-salg: Beviser vi kan sælge andet end unge spillere
Selv om Lodz i sommer rykkede ud af den bedste række i Polen, er klubben historisk set forholdsvis stor med to mesterskaber og én pokaltitel. Nu kæmper den for at rykke op i den bedste række igen og er aktuelt på tredjepladsen med samme antal point som Gornik Leczna på andenpladsen, der giver direkte oprykning.
– Det er en klub med en kæmpe historie, men jeg vil ikke tale så meget om dem. Jeg er ikke så interesseret i det hold for at være ærlig. Men det er et stort hold fra en stor by. Formentlig større end Farum, siger Kamil Grabara med et smil.
Trods Lodz’ historie gik klubben konkurs i 2013 og var helt nede at vende i den femtebedste række.
Læs også:Officielt: Superliga-klub sælger midtbane-profil
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Læs også:Mikkel Rygaard: Derfor faldt valget på den polske andendivision
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
