Fra FCN til Polens 2. division: Jeg var chokeret, da jeg så det

Det kom bag på AGF’s polske målmand, Kamil Grabara, at en dygtig spiller som Mikkel Rygaard endte i Polens næstbedste række.



LKS Lodz fik noget af en julegave, da klubben fra den næstbedste række i Polen kunne præsentere Mikkel Rygaard den 25. december. Det overraskede alle og enhver i Danmark, selv AGF’s polske målmand, Kamil Grabara.

Han skrev på Twitter, at han dårligt kunne tro, at klubben var lykkedes med at hente en spiller af Rygaards kaliber. Over for tipsbladet.dk uddyber han sin reaktion på julens mest overraskende danske skifte.

– Jeg synes, han er en god spiller, og jeg var chokeret, da jeg så, han skiftede til den andenbedste række i Polen, da jeg anser den danske Superliga som en bedre liga end den polske liga. Det er helt sikkert, siger Kamil Grabara. 

Læs også:Rygaard fortæller om chokskifte: En bedre kontrakt end i FC Nordsjælland

– Måske var han ved at være for gammel for den måde, FC Nordsjælland bygger deres hold op på, eller hvad ved jeg. Det vil jeg ikke gå i detaljer med. Jeg siger bare, at han er en kvalitetsspiller. Jeg var overrasket, og det var derfor, jeg skrev.

Mikkel Rygaard fortalte selv til tipsbladet.dk, at valget var et udslag af flere ting. Dels ville han gerne til udlandet igen, dels tilbød Lodz ham en lang kontrakt, dels får han flere penge end i FC Nordsjælland.

– Det er en bedre kontrakt end i FC Nordsjælland, fordi skatteforholdene er anderledes. Jeg vil ikke sige, at min kontrakt er væsentligt bedre, men jeg kommer til at tjene flere penge, og jeg vil da gerne indrømme, at jeg ikke helt var klar over, at en klub fra den næstbedste række i Polen kunne tilbyde så meget, sagde han.

Læs også:FCN-boss om Rygaard-salg: Beviser vi kan sælge andet end unge spillere

Selv om Lodz i sommer rykkede ud af den bedste række i Polen, er klubben historisk set forholdsvis stor med to mesterskaber og én pokaltitel. Nu kæmper den for at rykke op i den bedste række igen og er aktuelt på tredjepladsen med samme antal point som Gornik Leczna på andenpladsen, der giver direkte oprykning.

– Det er en klub med en kæmpe historie, men jeg vil ikke tale så meget om dem. Jeg er ikke så interesseret i det hold for at være ærlig. Men det er et stort hold fra en stor by. Formentlig større end Farum, siger Kamil Grabara med et smil.

Trods Lodz’ historie gik klubben konkurs i 2013 og var helt nede at vende i den femtebedste række. 

Læs også:Officielt: Superliga-klub sælger midtbane-profil
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Læs også:Mikkel Rygaard: Derfor faldt valget på den polske andendivision




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Den største genistreg i Superligaen?

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

FC Midtjylland – AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes