LKS Lodz fik noget af en julegave, da klubben fra den næstbedste række i Polen kunne præsentere Mikkel Rygaard den 25. december. Det overraskede alle og enhver i Danmark, selv AGF’s polske målmand, Kamil Grabara.
Han skrev på Twitter, at han dårligt kunne tro, at klubben var lykkedes med at hente en spiller af Rygaards kaliber. Over for tipsbladet.dk uddyber han sin reaktion på julens mest overraskende danske skifte.
– Jeg synes, han er en god spiller, og jeg var chokeret, da jeg så, han skiftede til den andenbedste række i Polen, da jeg anser den danske Superliga som en bedre liga end den polske liga. Det er helt sikkert, siger Kamil Grabara.
Læs også:Rygaard fortæller om chokskifte: En bedre kontrakt end i FC Nordsjælland
– Måske var han ved at være for gammel for den måde, FC Nordsjælland bygger deres hold op på, eller hvad ved jeg. Det vil jeg ikke gå i detaljer med. Jeg siger bare, at han er en kvalitetsspiller. Jeg var overrasket, og det var derfor, jeg skrev.
Mikkel Rygaard fortalte selv til tipsbladet.dk, at valget var et udslag af flere ting. Dels ville han gerne til udlandet igen, dels tilbød Lodz ham en lang kontrakt, dels får han flere penge end i FC Nordsjælland.
– Det er en bedre kontrakt end i FC Nordsjælland, fordi skatteforholdene er anderledes. Jeg vil ikke sige, at min kontrakt er væsentligt bedre, men jeg kommer til at tjene flere penge, og jeg vil da gerne indrømme, at jeg ikke helt var klar over, at en klub fra den næstbedste række i Polen kunne tilbyde så meget, sagde han.
Læs også:FCN-boss om Rygaard-salg: Beviser vi kan sælge andet end unge spillere
Selv om Lodz i sommer rykkede ud af den bedste række i Polen, er klubben historisk set forholdsvis stor med to mesterskaber og én pokaltitel. Nu kæmper den for at rykke op i den bedste række igen og er aktuelt på tredjepladsen med samme antal point som Gornik Leczna på andenpladsen, der giver direkte oprykning.
– Det er en klub med en kæmpe historie, men jeg vil ikke tale så meget om dem. Jeg er ikke så interesseret i det hold for at være ærlig. Men det er et stort hold fra en stor by. Formentlig større end Farum, siger Kamil Grabara med et smil.
Trods Lodz’ historie gik klubben konkurs i 2013 og var helt nede at vende i den femtebedste række.
Læs også:Officielt: Superliga-klub sælger midtbane-profil
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Læs også:Mikkel Rygaard: Derfor faldt valget på den polske andendivision
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
DAGENS SPILFORSLAG
FCK-momentum moser midtjyder
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
