Rygaard fortæller om chokskifte: En bedre kontrakt end i FC Nordsjælland

Mikkel Rygaard skal overraskende for mange tørne ud for LSK Lodz i den næstbedste polske række. Offensivspilleren fortæller her om skiftet.



Juledag, mens mange sad og slog mave og slappede af oven på juleaften, eksploderede en lille transferbombe i Farum.

FC Nordsjælland kunne meddele, at den dygtige offensivspiller Mikkel Rygaard, der i øvrigt fejrede sin 30 års fødselsdag den 25. december, var blevet solgt til udlandet. Det var knap så chokerende med tanke på Rygaards præstationer. Chokerende var det til gengæld, at den købende klub var LSK Lodz, der til dagligt spiller i den næstbedste polske række.

Mikkel Rygaard var dog ikke i tvivl om, at han ville gribe chancen, da den bød sig.

– Jeg hørte om interessen for nogle måneder siden, og jeg fornemmede hurtigt, at de virkelig gerne ville have mig. Det var ikke sådan, at jeg havde vanvittigt mange muligheder på hånden, men LSK Lodz var klar til at give mig en stor rolle på holdet og en lang kontrakt, og det er jeg glad for, siger han til tipsbladet.dk.

Offensivspilleren har underskrevet en kontrakt på tre-et-halvt år med LSK Lodz, der nok ikke siger den gennemsnitlige danske fodboldfan så meget. Klubben er aktuelt på andenpladsen i ligaen.

Læs også:AaB-transfer på vej: Måske falder det på plads inden for et par dage

– Det er en gammel traditionsklub i Polen. Klubben gik konkurs tidligere, men nu er der kommet en ny ejer, og der er styr på tingene. Målet er at komme hurtigt tilbage i den bedste række og etablere sig, og det er en ambition, der tiltaler mig, siger Rygaard, der ikke fokuserer på, at han bytter første klasse i Danmark ud med anden klasse i Polen. 

– Jeg tænker ikke så meget. Jeg er spændt på at opleve niveauet. Og så har klubben som sagt en ambition om at rykke op i den bedste række, så forhåbentlig er det kun for en kort periode, jeg skal spille i den næstbedste række. 

Hånden på hjertet – er du ikke for god til at spille i Polens næstbedste række?

– Det vil tiden jo vise. Jeg ved det ikke. Hvis jeg havde kunnet vælge og vrage mellem mange forskellige tilbud, er det da heller ikke sikkert, det var blevet Polen, men sådan blev det, og jeg glæder mig. Det har været et rigtig stort mål for mig at komme til udlandet igen, efter at jeg var i Charlton som helt ung. Jeg ville fortryde det, hvis jeg ikke tog imod den her mulighed. 

Der er naturligvis også andet end drømmen om at spille i udlandet, der har lokket Mikkel Rygaard til Polen.

Læs også:Avis: Tysk klub klar til at forære dansker væk

Offensivspilleren bliver ganske godt betalt for at pakke flyttekasserne.

De præcise tal kender kun Mikkel Rygaard, men han lægger ikke skjul på, at han scorer en økonomisk gevinst ved at bytte FC Nordsjælland ud med LSK Lodz.

– Det er en bedre kontrakt end i FC Nordsjælland, fordi skatteforholdene er anderledes. Jeg vil ikke sige, at min kontrakt er væsentligt bedre, men jeg kommer til at tjene flere penge, og jeg vil da gerne indrømme, at jeg ikke helt var klar over, at en klub fra den næstbedste række i Polen kunne tilbyde så meget, slutter den tidligere Lyngby-spiller.

Mikkel Rygaard flytter til Polen på torsdag, hvor der står en stor lejlighed parat til at huse danskeren, der kan debutere for LSK Lodz den 20. februar mod Tychy. 

Læs også:Marseille og Inter Miami lurer på dansk landsholdsspiller
Læs også:Medie: Alexander Bah et lægetjek fra drømmeskifte
Læs også:Sælger angriber til Brøndby: Svært at holde på sådan en klassespiller




Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Speakman om transfer: En unik situation

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Han er den nye Superliga-juvel!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

OB – Sønderjyske

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Stor ændring i AGF?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick