Marseille og Inter Miami lurer på dansk landsholdsspiller

Den danske landsholdsmålmand Jonas Lössl er langt fra spilletid i Everton, men der er interesse for danskeren fra to gode klubber, og det kan åbne for et skifte denne januar, erfarer tipsbladet.dk.



Han har fortsat halvandet år igen af aftalen med Premier League-klubben Everton, men den danske landsholdsspiller Jonas Lössl kan være på vej mod et klubskifte i dette transfervindue.

Målmanden, 31 år, har fortsat sin debut til gode i Everton, og det har lange udsigter med spilletid, da den engelske landsholdsspiller Jordan Pickford står foran, ligesom tidligere FCK-keeper Robin Olsen, der er lejet i Roma, er valgt før Lössl.

Med et EM til sommer er spilletid vigtigt for Jonas Lössl, hvis han skal bevare sin plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, og der er da også muligheder for at komme væk fra Everton i dette transfervindue.

Tipsbladet.dk erfarer, at især to klubber viser interesse i den tidligere Huddersfield-keeper.

Læs også:Carlo Ancelotti vil købe tidligere FC København-spiller

Jonas Lössl har et rigtigt godt navn i Frankrig, efter han leverede stærke præstationer for Guingamp for en håndfuld år siden, og Champions League-klubben Olympique Marseille har noteret sig danskeren som en interessant keeper, man gerne vil have fingrene i.

Marseille ligger aktuelt nummer fem i den franske Ligue 1 og har et par meget rutinerede folk i Steve Mandanda, 35 år, og Yohann Pelé, 38 år, i truppen, men Lössl vil altså have muligheder for at vinde pladsen i målet, hvis Marseille gør alvor af interessen i danskeren.

Det er dog ikke eneste mulige destination for den tidligere Mainz- og FC Midtjylland-keeper. Der er også en mulighed i USA.

Her er David Beckham ved at bygge sin MLS-klub, Inter Miami, op, og Jonas Lössl er på ønskelisten.

Læs også:– Han er et rigtigt godt bud på en kommende landsholdsmålmand

Der er en mulighed for at få et eventyr i USA, bo i Florida, samt spille i en klub, der satser stort og har et navn som Gonzalo Higuain, den argentinske angriber, der har en fortid i Real Madrid og Juventus, i truppen.

Danske Jonas Lössl kan altså få lidt at vælge imellem i januar. Spilletid vægter han højt på dette tidspunkt i karrieren, hvor et EM står for døren, og selv om han har troet på sine muligheder i Everton, kigger Carlo Ancelotti andre veje.

Danskeren har ikke spillet en førsteholdskamp siden sidste sæson, hvor han i foråret og i løbet af sommeren var udlejet til Championship-klubben Huddersfield.

Everton-manageren har været ude og sige, at klubben gerne vil købe svenske Robin Olsen og altså veksle lejeaftalen til en permanent aftale, og dermed er Lössl treer i hierarkiet fremadrettet, hvorfor det er i alles interesse, at målmanden søger efter muligheden for at komme væk fra Premier League-klubben allerede i dette transfervindue.

Jonas Lössl har én A-landskamp på cv’et – den fik han tilbage i 2016 i en testkamp mod Skotland. Han har foruden Everton repræsenteret Huddersfield, Mainz, Guingamp og FC Midtjylland.

Læs også:Alle de ‘engelske’ spillere testet negativ i landsholdstruppen
Læs også:Oliver Christensen takker engelsk regering og Robert Skov for sin debut
Læs også:Efter engelsk ordning: Syv spillere lander i Danmark fredag




Benhård kritik – nu reagerer Eriksen




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Her skal Sepp Piontek begraves



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Endelig er der godt nyt

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Deler godt Brøndby-nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ekspert med dyster FCK-dom

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica