Marseille og Inter Miami lurer på dansk landsholdsspiller

Den danske landsholdsmålmand Jonas Lössl er langt fra spilletid i Everton, men der er interesse for danskeren fra to gode klubber, og det kan åbne for et skifte denne januar, erfarer tipsbladet.dk.



Han har fortsat halvandet år igen af aftalen med Premier League-klubben Everton, men den danske landsholdsspiller Jonas Lössl kan være på vej mod et klubskifte i dette transfervindue.

Målmanden, 31 år, har fortsat sin debut til gode i Everton, og det har lange udsigter med spilletid, da den engelske landsholdsspiller Jordan Pickford står foran, ligesom tidligere FCK-keeper Robin Olsen, der er lejet i Roma, er valgt før Lössl.

Med et EM til sommer er spilletid vigtigt for Jonas Lössl, hvis han skal bevare sin plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, og der er da også muligheder for at komme væk fra Everton i dette transfervindue.

Tipsbladet.dk erfarer, at især to klubber viser interesse i den tidligere Huddersfield-keeper.

Læs også:Carlo Ancelotti vil købe tidligere FC København-spiller

Jonas Lössl har et rigtigt godt navn i Frankrig, efter han leverede stærke præstationer for Guingamp for en håndfuld år siden, og Champions League-klubben Olympique Marseille har noteret sig danskeren som en interessant keeper, man gerne vil have fingrene i.

Marseille ligger aktuelt nummer fem i den franske Ligue 1 og har et par meget rutinerede folk i Steve Mandanda, 35 år, og Yohann Pelé, 38 år, i truppen, men Lössl vil altså have muligheder for at vinde pladsen i målet, hvis Marseille gør alvor af interessen i danskeren.

Det er dog ikke eneste mulige destination for den tidligere Mainz- og FC Midtjylland-keeper. Der er også en mulighed i USA.

Her er David Beckham ved at bygge sin MLS-klub, Inter Miami, op, og Jonas Lössl er på ønskelisten.

Læs også:– Han er et rigtigt godt bud på en kommende landsholdsmålmand

Der er en mulighed for at få et eventyr i USA, bo i Florida, samt spille i en klub, der satser stort og har et navn som Gonzalo Higuain, den argentinske angriber, der har en fortid i Real Madrid og Juventus, i truppen.

Danske Jonas Lössl kan altså få lidt at vælge imellem i januar. Spilletid vægter han højt på dette tidspunkt i karrieren, hvor et EM står for døren, og selv om han har troet på sine muligheder i Everton, kigger Carlo Ancelotti andre veje.

Danskeren har ikke spillet en førsteholdskamp siden sidste sæson, hvor han i foråret og i løbet af sommeren var udlejet til Championship-klubben Huddersfield.

Everton-manageren har været ude og sige, at klubben gerne vil købe svenske Robin Olsen og altså veksle lejeaftalen til en permanent aftale, og dermed er Lössl treer i hierarkiet fremadrettet, hvorfor det er i alles interesse, at målmanden søger efter muligheden for at komme væk fra Premier League-klubben allerede i dette transfervindue.

Jonas Lössl har én A-landskamp på cv’et – den fik han tilbage i 2016 i en testkamp mod Skotland. Han har foruden Everton repræsenteret Huddersfield, Mainz, Guingamp og FC Midtjylland.

Læs også:Alle de ‘engelske’ spillere testet negativ i landsholdstruppen
Læs også:Oliver Christensen takker engelsk regering og Robert Skov for sin debut
Læs også:Efter engelsk ordning: Syv spillere lander i Danmark fredag




‘Det er brutalt at sige, men…’




LIVE

TransferLIVE: Kolding shopper hos Bodø/Glimt

Brøndby IF – FC Midtjylland

Mareridtsdag for Frank

Afsløring: FCK byder 25 mio. kr. på Silas Andersen

Claus Steinlein: Derfor fyrer vi Thomas Thomasberg

Er det her grunden til fyringen?

FCK får ham – vilde klubber lurede på stortalent



TOPNYHED

Barça-boss melder ud om Roony Bardghji

Randers FC – FC København

Ekstase: Manchester United vinder vild kamp

Vild med Superliga-køb: Grunden til mit hårtab!

AGF – FC Fredericia

Eriksen-bombe? ‘En gudetransfer’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Så meget betaler FC Midtjylland for Mike Tullberg

OB – FC Nordsjælland

Afgørende møde lige på trapperne i Brøndby IF

Afsløring: FC København har spurgt på Puerta

Abdou Aziz Ndiaye på vej til FC Midtjylland



Kenneth_Emil_Petersen NYHEDER

– Den ambition kan jeg godt lide, FCK!

Vilde med FCK – nu byder de på German Onugkha

Afsløring: AGF afviser bud

Bombe: Rennes overhalet – Harder tæt på ny klub

Vildt comeback: Lyngby dummer sig mod oprykker

Sean Klaiber vil slet ikke høre tale om det

Melder ‘fuld panik’: Jeg gad godt se ham i FCK

Her er FC Midtjyllands drømme- og skræklodtrækning

FCK er 250 mio. rigere – ny kontrakt på bordet!

Var tæt på Brøndby – nu spøger han i FCK

Strasbourg-stjerne kritiserer Brøndby

Tobias Slotsager kan være på vej til denne klub

Hvad sker der, Mads P? Helt væk i Vuelta-spurt



Thomas Thomasberg FC Midtjylland Superligaen FCM

Helt i chok: ‘Jeg forstår ikke, at han gider’

Stjernetrio til Tottenham?

Farzam Abolhosseini: ‘FCK har fundet ham, men…’

Vilde rygter: ‘Det vil overraske mig rigtig meget’

Kunne være endt i FCK – angriber tæt på Valencia

Voldsomt beløb – tjener kassen på at blive fyret

Rapport: Froholdt blandt verdens største talenter

Alt peger på Eriksen: – Hvad er det, der foregår?

– Det skurrer lidt i ørerne hos FCK’s fans

Silkeborg IF – Sønderjyske

Meldes på plads: Rasmus Højlund forlader Man Utd

Her er FCK’s kampprogram i Champions League

Afsløring: Kolding IF henter Wilkins i Sønderjyske

Officielt: Dortmund har solgt Mike Tullberg

Har høvlet Harder-bud af sted

Afsløring: Skotsk interesse i Villads Nielsen

Superliga-stjerne solgt i kæmpe handel

Bruno Fernandes træder i karakter

Har Superliga-stjernefrø på listen

Skade tvinger debutant til landsholdsafbud

Viborg snupper sejren i Vejle

Av, av: AaB ydmyget af Aarhus Fremad

Afsløring: Kolding IF henter Bodø/Glimt-spiller