Marseille og Inter Miami lurer på dansk landsholdsspiller

Den danske landsholdsmålmand Jonas Lössl er langt fra spilletid i Everton, men der er interesse for danskeren fra to gode klubber, og det kan åbne for et skifte denne januar, erfarer tipsbladet.dk.



Han har fortsat halvandet år igen af aftalen med Premier League-klubben Everton, men den danske landsholdsspiller Jonas Lössl kan være på vej mod et klubskifte i dette transfervindue.

Målmanden, 31 år, har fortsat sin debut til gode i Everton, og det har lange udsigter med spilletid, da den engelske landsholdsspiller Jordan Pickford står foran, ligesom tidligere FCK-keeper Robin Olsen, der er lejet i Roma, er valgt før Lössl.

Med et EM til sommer er spilletid vigtigt for Jonas Lössl, hvis han skal bevare sin plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, og der er da også muligheder for at komme væk fra Everton i dette transfervindue.

Tipsbladet.dk erfarer, at især to klubber viser interesse i den tidligere Huddersfield-keeper.

Læs også:Carlo Ancelotti vil købe tidligere FC København-spiller

Jonas Lössl har et rigtigt godt navn i Frankrig, efter han leverede stærke præstationer for Guingamp for en håndfuld år siden, og Champions League-klubben Olympique Marseille har noteret sig danskeren som en interessant keeper, man gerne vil have fingrene i.

Marseille ligger aktuelt nummer fem i den franske Ligue 1 og har et par meget rutinerede folk i Steve Mandanda, 35 år, og Yohann Pelé, 38 år, i truppen, men Lössl vil altså have muligheder for at vinde pladsen i målet, hvis Marseille gør alvor af interessen i danskeren.

Det er dog ikke eneste mulige destination for den tidligere Mainz- og FC Midtjylland-keeper. Der er også en mulighed i USA.

Her er David Beckham ved at bygge sin MLS-klub, Inter Miami, op, og Jonas Lössl er på ønskelisten.

Læs også:– Han er et rigtigt godt bud på en kommende landsholdsmålmand

Der er en mulighed for at få et eventyr i USA, bo i Florida, samt spille i en klub, der satser stort og har et navn som Gonzalo Higuain, den argentinske angriber, der har en fortid i Real Madrid og Juventus, i truppen.

Danske Jonas Lössl kan altså få lidt at vælge imellem i januar. Spilletid vægter han højt på dette tidspunkt i karrieren, hvor et EM står for døren, og selv om han har troet på sine muligheder i Everton, kigger Carlo Ancelotti andre veje.

Danskeren har ikke spillet en førsteholdskamp siden sidste sæson, hvor han i foråret og i løbet af sommeren var udlejet til Championship-klubben Huddersfield.

Everton-manageren har været ude og sige, at klubben gerne vil købe svenske Robin Olsen og altså veksle lejeaftalen til en permanent aftale, og dermed er Lössl treer i hierarkiet fremadrettet, hvorfor det er i alles interesse, at målmanden søger efter muligheden for at komme væk fra Premier League-klubben allerede i dette transfervindue.

Jonas Lössl har én A-landskamp på cv’et – den fik han tilbage i 2016 i en testkamp mod Skotland. Han har foruden Everton repræsenteret Huddersfield, Mainz, Guingamp og FC Midtjylland.

Læs også:Alle de ‘engelske’ spillere testet negativ i landsholdstruppen
Læs også:Oliver Christensen takker engelsk regering og Robert Skov for sin debut
Læs også:Efter engelsk ordning: Syv spillere lander i Danmark fredag




LIVE

LIVE: Superliga-klub straffet økonomisk

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

– Der får David at vide, at han er fyret

Skifte glæder Thomas Delaney

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Jonas Schwartz lander nyt job



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Medie afslører møde med Deco

Dansk træner storroses

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Hjulmand vinder i Hamborg



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Reagerer på Brøndby-bombe

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Dansk milliardær smider 75.000

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Langer ud efter trænerlegende

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

David Nielsen tæt på fyring

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Køber engelsk klub

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Bo Henriksen lander TV-job

Victor Nelsson topper international impact-liste

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

I chok over Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Kritik preller af på Arteta