Han har fortsat halvandet år igen af aftalen med Premier League-klubben Everton, men den danske landsholdsspiller Jonas Lössl kan være på vej mod et klubskifte i dette transfervindue.
Målmanden, 31 år, har fortsat sin debut til gode i Everton, og det har lange udsigter med spilletid, da den engelske landsholdsspiller Jordan Pickford står foran, ligesom tidligere FCK-keeper Robin Olsen, der er lejet i Roma, er valgt før Lössl.
Med et EM til sommer er spilletid vigtigt for Jonas Lössl, hvis han skal bevare sin plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, og der er da også muligheder for at komme væk fra Everton i dette transfervindue.
Tipsbladet.dk erfarer, at især to klubber viser interesse i den tidligere Huddersfield-keeper.
Læs også:Carlo Ancelotti vil købe tidligere FC København-spiller
Jonas Lössl har et rigtigt godt navn i Frankrig, efter han leverede stærke præstationer for Guingamp for en håndfuld år siden, og Champions League-klubben Olympique Marseille har noteret sig danskeren som en interessant keeper, man gerne vil have fingrene i.
Marseille ligger aktuelt nummer fem i den franske Ligue 1 og har et par meget rutinerede folk i Steve Mandanda, 35 år, og Yohann Pelé, 38 år, i truppen, men Lössl vil altså have muligheder for at vinde pladsen i målet, hvis Marseille gør alvor af interessen i danskeren.
Det er dog ikke eneste mulige destination for den tidligere Mainz- og FC Midtjylland-keeper. Der er også en mulighed i USA.
Her er David Beckham ved at bygge sin MLS-klub, Inter Miami, op, og Jonas Lössl er på ønskelisten.
Læs også:– Han er et rigtigt godt bud på en kommende landsholdsmålmand
Der er en mulighed for at få et eventyr i USA, bo i Florida, samt spille i en klub, der satser stort og har et navn som Gonzalo Higuain, den argentinske angriber, der har en fortid i Real Madrid og Juventus, i truppen.
Danske Jonas Lössl kan altså få lidt at vælge imellem i januar. Spilletid vægter han højt på dette tidspunkt i karrieren, hvor et EM står for døren, og selv om han har troet på sine muligheder i Everton, kigger Carlo Ancelotti andre veje.
Danskeren har ikke spillet en førsteholdskamp siden sidste sæson, hvor han i foråret og i løbet af sommeren var udlejet til Championship-klubben Huddersfield.
Everton-manageren har været ude og sige, at klubben gerne vil købe svenske Robin Olsen og altså veksle lejeaftalen til en permanent aftale, og dermed er Lössl treer i hierarkiet fremadrettet, hvorfor det er i alles interesse, at målmanden søger efter muligheden for at komme væk fra Premier League-klubben allerede i dette transfervindue.
Jonas Lössl har én A-landskamp på cv'et – den fik han tilbage i 2016 i en testkamp mod Skotland. Han har foruden Everton repræsenteret Huddersfield, Mainz, Guingamp og FC Midtjylland.
Læs også:Alle de 'engelske' spillere testet negativ i landsholdstruppen
Læs også:Oliver Christensen takker engelsk regering og Robert Skov for sin debut
Læs også:Efter engelsk ordning: Syv spillere lander i Danmark fredag

Christian Eriksen er åben for retur

Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Her er Frederik Sørensens nye klub

Biereth sætter Portugals stjerner til vægs

Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Officielt: AaB-kant skifter til norsk fodbold

‘Talentmassen er utrolig’

Stor bøde til Brøndby IF

Eriksen skal til Superligaen til sommer

Kasper Schmeichel: ‘Den største ære’

Brøndby leder nu kun efter én gerningsmand

Mikael Anderson forlader den islandske lejr

Danmark – Portugal

Hård kritik af David Nielsen: ‘En svinestreg’

En kæmpe forskel: ‘Desværre den vej, det går’

Et ikon kommer til DK: ‘Vild ting at kunne sige’

Overblik: Her er kampprogrammet for Superligaen

Afsløring: Her brager FCK og Brøndby sammen

– FCK kunne ikke tilbyde det, jeg søgte

‘Priske ødelagde det hele’

Bud på Parken: ‘Ligner fedtspilleri’

FC Midtjylland har store planer med kæmpetalent

Vigtigt emne: ‘Man må ikke tale højt om det’

Danske talenter vil til EM: Vi er klare favoritter

Storklub lurer på Højlund: ‘Giver god mening’

Oscar Schwartau blæst bagover

Karthago-Ørne straffer hjemmesvage Liberia

Kun Thomas Frank var værre

‘Det er et gigantisk problem for FCK’

United-stjerner joker om Højlund-scoring

Rasmus Højlund jubler over Mika Biereth

PL-profil blev brutalt tacklet – øret er reddet!

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

Frækt bud på Eriksens næste klub? ‘Et godt match’

Portugisisk stjerne frygter Danmark

Verdensmester hjælper Arsenal-dansker: ‘En topfyr’

Han skal erstatte Dolberg

Oscar Schwartau hylder Brøndby-spillere

Ny skade til Danmark – Brian Riemer skifter ud

Stolt Makienok: Her er det fedeste derby

Afskriver ikke Anders Dreyer og co. – men…

Freder Neestrup: ‘Ingen bedre dansk træner’

Afsløring: Magnus Christensen rykker til Sverige

Gik viralt: Nu forklarer Rasmus Højlund

– Brøndby skal til at vinde nogle kampe

Afsløring: AaB lejer Jubril Adedeji ud

Ville købe Parken: ‘Uinteressant’

– Det var dejligt lige at få scoret på Mads

Riemer afslører: Han bliver anfører

Anbefaler dansk stjerne til Premier League-klub

Hård FCK-kritik: ‘Han ser rigtig, rigtig dum ud’

Man Utd kigger på Superliga-kending til 600 mio.

FCK-kollaps: ‘Han virker en smule rådvild’

Uvirkelig samtale for Harder: Vi er bedste venner

Thomas Frank på blokken i kriseramt klub