Marseille og Inter Miami lurer på dansk landsholdsspiller

Den danske landsholdsmålmand Jonas Lössl er langt fra spilletid i Everton, men der er interesse for danskeren fra to gode klubber, og det kan åbne for et skifte denne januar, erfarer tipsbladet.dk.



Han har fortsat halvandet år igen af aftalen med Premier League-klubben Everton, men den danske landsholdsspiller Jonas Lössl kan være på vej mod et klubskifte i dette transfervindue.

Målmanden, 31 år, har fortsat sin debut til gode i Everton, og det har lange udsigter med spilletid, da den engelske landsholdsspiller Jordan Pickford står foran, ligesom tidligere FCK-keeper Robin Olsen, der er lejet i Roma, er valgt før Lössl.

Med et EM til sommer er spilletid vigtigt for Jonas Lössl, hvis han skal bevare sin plads i Kasper Hjulmands landsholdstrup, og der er da også muligheder for at komme væk fra Everton i dette transfervindue.

Tipsbladet.dk erfarer, at især to klubber viser interesse i den tidligere Huddersfield-keeper.

Læs også:Carlo Ancelotti vil købe tidligere FC København-spiller

Jonas Lössl har et rigtigt godt navn i Frankrig, efter han leverede stærke præstationer for Guingamp for en håndfuld år siden, og Champions League-klubben Olympique Marseille har noteret sig danskeren som en interessant keeper, man gerne vil have fingrene i.

Marseille ligger aktuelt nummer fem i den franske Ligue 1 og har et par meget rutinerede folk i Steve Mandanda, 35 år, og Yohann Pelé, 38 år, i truppen, men Lössl vil altså have muligheder for at vinde pladsen i målet, hvis Marseille gør alvor af interessen i danskeren.

Det er dog ikke eneste mulige destination for den tidligere Mainz- og FC Midtjylland-keeper. Der er også en mulighed i USA.

Her er David Beckham ved at bygge sin MLS-klub, Inter Miami, op, og Jonas Lössl er på ønskelisten.

Læs også:– Han er et rigtigt godt bud på en kommende landsholdsmålmand

Der er en mulighed for at få et eventyr i USA, bo i Florida, samt spille i en klub, der satser stort og har et navn som Gonzalo Higuain, den argentinske angriber, der har en fortid i Real Madrid og Juventus, i truppen.

Danske Jonas Lössl kan altså få lidt at vælge imellem i januar. Spilletid vægter han højt på dette tidspunkt i karrieren, hvor et EM står for døren, og selv om han har troet på sine muligheder i Everton, kigger Carlo Ancelotti andre veje.

Danskeren har ikke spillet en førsteholdskamp siden sidste sæson, hvor han i foråret og i løbet af sommeren var udlejet til Championship-klubben Huddersfield.

Everton-manageren har været ude og sige, at klubben gerne vil købe svenske Robin Olsen og altså veksle lejeaftalen til en permanent aftale, og dermed er Lössl treer i hierarkiet fremadrettet, hvorfor det er i alles interesse, at målmanden søger efter muligheden for at komme væk fra Premier League-klubben allerede i dette transfervindue.

Jonas Lössl har én A-landskamp på cv’et – den fik han tilbage i 2016 i en testkamp mod Skotland. Han har foruden Everton repræsenteret Huddersfield, Mainz, Guingamp og FC Midtjylland.

Læs også:Alle de ‘engelske’ spillere testet negativ i landsholdstruppen
Læs også:Oliver Christensen takker engelsk regering og Robert Skov for sin debut
Læs også:Efter engelsk ordning: Syv spillere lander i Danmark fredag




TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub




Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Verdensstjernes søn landet i København

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Topscorer færdig

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

‘Sur over Brøndby-transfer’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Legende med chokmelding

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Her er Tausons vej i Australian Open



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Her er prisen på Skov Olsen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber