De engelske myndigheder har torsdag givet danske fodboldspillere tilladelse til at rejse ud af landet og tilbage, uden at de efterfølgende skal gå i karantæne, og dermed kan landstræner Kasper Hjulmand glæde sig over at have flere stjerner til rådighed til søndagens kamp mod Island.
Hele syv nye spillere forventes nemlig at lande i den danske landsholdslejr fredag, oplyser DBU i en pressemeddelelse.
Her er der tale om Kasper Schmeichel, Pierre Emile Højbjerg, Henrik Dalsgaard, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard, Mathias Jensen og Jonas Lössl. Efter at de er landet i Danmark, skal de dog testes, inden de kan slutte sig til træningen.
Læs også:Godt nyt for Hjulmand: Schmeichel og co. kan slutte sig til landsholdet
Og det glæder de sig over i DBU.
– Vores landsholdsspillere rejser, bor og træner i meget sikre omgivelser og bliver konstant testet, både i deres klubber og på landsholdet. Derfor er vi trygge ved at få dem hjem, så de kan spille landskampen mod Island på søndag. Jeg vil gerne takke vores kolleger i FA og både den danske ambassade og Udenrigsministeriet, der har været til stor hjælp i denne særlige udfordring. Og nu glæder vi os til at få spillerne hjem og stille med et endnu stærkere landshold i Parken på søndag, siger direktør Jakob Jensen ifølge forbundets hjemmeside.
Også Kasper Hjulmand glæder sig, og han takker samtidig de mange spillere, der har været indkaldt i kølvandet på landsholdets store coronaproblemer.
Læs også:Efter pokaloverraskelse: 2. divisionshold håber på FCK, BIF eller FCM
– Vi har hele tiden argumenteret for, at spillerne i de engelske klubber kan rejse hjem til Danmark, så vi er glade for, at det nu er muligt. Uanset hvad har det været en fornøjelse at se og arbejde med så mange gode og engagerede landsholdsspillere. Det er godt for landsholdet og godt for dansk fodbold. Nu glæder vi os til at træne op til den vigtige kamp mod Island, siger han.
Ifølge DBU vil landstræneren udtage truppen til søndagens Nations League-kamp mod Island fredag, når der foreligger testresultater for de forskellige landsholdsspillere.
Læs også:Jess Thorup tror på guld til FC København: Har kæmpe ambitioner
Læs også:Avis: Brøndby IF kigger på andre Superliga-trænere
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brasiliansk VM-mavepuster
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
