FC Københavns sæsonstart har været langt fra det, de havde håbet på i hovedstaden, og efter otte spillerunder er de nummer ni i Superligaen med syv point op til SønderjyskE på førstepladsen.
Men klubbens nye cheftræner Jess Thorup har ikke opgivet troen på, at klubben kan hente Superliga-guldet i denne sæson. Det siger han i et videointerview med fanmediet Copenhagen Sundays.
– Det er jo ikke rart for FC København og alle vores fans at tage til Midtjylland og tabe 4-0. Stor cadeau til Midtjylland, som spiller en fantastisk kamp. Vi rammer ikke niveauet og spiller 40 minutter i undertal, så det lykkes jo ikke for os.
Læs også:Avis: Brøndby IF kigger på andre Superliga-trænere
– Men jeg tror ikke, at man skal tage en kamp for udslagsgivende, at vi nu er langt væk fra guldet. Det er klart, at det er en streg i regningen, og at vi ikke er kommet tættere på, men vi har stadig kæmpe ambitioner. Det vil vi have så længe, at det er muligt, og det kommer vi til at gå efter. Troen er der, og den vil være der, så længe det er muligt, siger Jess Thorup til Copenhagen Sundays.
Jess Thorup blev hyret som afløseren for Ståle Solbakken i FC København for et par uger siden, og i den forgangne weekend debuterede han i Superliga-regi som københavnernes træner.
Det gjorde han med flere overraskelser i startopstillingen, og Jess Thorup understreger over for Copenhagen Sundays, at han vil ruske op i nogle ting i københavnerklubben.
Læs også:Efter pokalavancement: FCM-træner glæder sig over bred trup
– Jeg tror, at en ny træner, der kommer til en ny klub, har brug for at sætte sit præg på tingene. Jeg tror ikke på, at vi skal køre i den samme rille, som de gjorde før, for så skulle de jo ikke have skiftet træner. Jeg skal jo komme og ændre med min tilgang til tingene og noget nyt friskt blod og nyt syn på spillerne og spillemåden.
– Vi skal ikke ændre alt, men jeg har brug for at ruske lidt op i mange vaner, som har givet succes, men måske også har brug for at blive vendt og snakket igennem. Det er både angående måden at spille på, men også mindsettet. Det er ikke noget, man gør fra dag til dag, men det glæder jeg mig til, siger han.
Næste opgave for FC København er en testkamp mod FC Helsingør fredag. Den næste gældende kamp er imod Randers FC i Superligaen mandag den 23. november.
Læs også:Dyr pokalsejr for SønderjyskE: Topscoreren er blevet skadet
Læs også:Sveriges trænerteam holder særligt øje med Cajuste
Læs også:16-årig Randers-målscorer hyldet: Har nogle helt specielle færdigheder
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
MEDIE
City med vildt rekordbud
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
