Jess Thorup tror på guld til FC København: Har kæmpe ambitioner

Troen på guld er intakt hos FC København-træneren, der vil tro på det til det sidste.



FC Københavns sæsonstart har været langt fra det, de havde håbet på i hovedstaden, og efter otte spillerunder er de nummer ni i Superligaen med syv point op til SønderjyskE på førstepladsen.

Men klubbens nye cheftræner Jess Thorup har ikke opgivet troen på, at klubben kan hente Superliga-guldet i denne sæson. Det siger han i et videointerview med fanmediet Copenhagen Sundays.

– Det er jo ikke rart for FC København og alle vores fans at tage til Midtjylland og tabe 4-0. Stor cadeau til Midtjylland, som spiller en fantastisk kamp. Vi rammer ikke niveauet og spiller 40 minutter i undertal, så det lykkes jo ikke for os.

Læs også:Avis: Brøndby IF kigger på andre Superliga-trænere

– Men jeg tror ikke, at man skal tage en kamp for udslagsgivende, at vi nu er langt væk fra guldet. Det er klart, at det er en streg i regningen, og at vi ikke er kommet tættere på, men vi har stadig kæmpe ambitioner. Det vil vi have så længe, at det er muligt, og det kommer vi til at gå efter. Troen er der, og den vil være der, så længe det er muligt, siger Jess Thorup til Copenhagen Sundays.

Jess Thorup blev hyret som afløseren for Ståle Solbakken i FC København for et par uger siden, og i den forgangne weekend debuterede han i Superliga-regi som københavnernes træner.

Det gjorde han med flere overraskelser i startopstillingen, og Jess Thorup understreger over for Copenhagen Sundays, at han vil ruske op i nogle ting i københavnerklubben. 

Læs også:Efter pokalavancement: FCM-træner glæder sig over bred trup

– Jeg tror, at en ny træner, der kommer til en ny klub, har brug for at sætte sit præg på tingene. Jeg tror ikke på, at vi skal køre i den samme rille, som de gjorde før, for så skulle de jo ikke have skiftet træner. Jeg skal jo komme og ændre med min tilgang til tingene og noget nyt friskt blod og nyt syn på spillerne og spillemåden.

– Vi skal ikke ændre alt, men jeg har brug for at ruske lidt op i mange vaner, som har givet succes, men måske også har brug for at blive vendt og snakket igennem. Det er både angående måden at spille på, men også mindsettet. Det er ikke noget, man gør fra dag til dag, men det glæder jeg mig til, siger han. 

Næste opgave for FC København er en testkamp mod FC Helsingør fredag. Den næste gældende kamp er imod Randers FC i Superligaen mandag den 23. november. 

Læs også:Dyr pokalsejr for SønderjyskE: Topscoreren er blevet skadet
Læs også:Sveriges trænerteam holder særligt øje med Cajuste
Læs også:16-årig Randers-målscorer hyldet: Har nogle helt specielle færdigheder


Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Rangerer Eriksen over superstjerner

Fælder dom over Norwich-danskere

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Nartey blæser alt modstand til vægs

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

FC København misser denne midtbane-stjerne

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Hold da op – den er helt gal

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Raser over dansk stjerne

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

City-ejer sælger klub

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Forlænger med to Superliga-talenter

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub