FC Københavns sæsonstart har været langt fra det, de havde håbet på i hovedstaden, og efter otte spillerunder er de nummer ni i Superligaen med syv point op til SønderjyskE på førstepladsen.
Men klubbens nye cheftræner Jess Thorup har ikke opgivet troen på, at klubben kan hente Superliga-guldet i denne sæson. Det siger han i et videointerview med fanmediet Copenhagen Sundays.
– Det er jo ikke rart for FC København og alle vores fans at tage til Midtjylland og tabe 4-0. Stor cadeau til Midtjylland, som spiller en fantastisk kamp. Vi rammer ikke niveauet og spiller 40 minutter i undertal, så det lykkes jo ikke for os.
Læs også:Avis: Brøndby IF kigger på andre Superliga-trænere
– Men jeg tror ikke, at man skal tage en kamp for udslagsgivende, at vi nu er langt væk fra guldet. Det er klart, at det er en streg i regningen, og at vi ikke er kommet tættere på, men vi har stadig kæmpe ambitioner. Det vil vi have så længe, at det er muligt, og det kommer vi til at gå efter. Troen er der, og den vil være der, så længe det er muligt, siger Jess Thorup til Copenhagen Sundays.
Jess Thorup blev hyret som afløseren for Ståle Solbakken i FC København for et par uger siden, og i den forgangne weekend debuterede han i Superliga-regi som københavnernes træner.
Det gjorde han med flere overraskelser i startopstillingen, og Jess Thorup understreger over for Copenhagen Sundays, at han vil ruske op i nogle ting i københavnerklubben.
Læs også:Efter pokalavancement: FCM-træner glæder sig over bred trup
– Jeg tror, at en ny træner, der kommer til en ny klub, har brug for at sætte sit præg på tingene. Jeg tror ikke på, at vi skal køre i den samme rille, som de gjorde før, for så skulle de jo ikke have skiftet træner. Jeg skal jo komme og ændre med min tilgang til tingene og noget nyt friskt blod og nyt syn på spillerne og spillemåden.
– Vi skal ikke ændre alt, men jeg har brug for at ruske lidt op i mange vaner, som har givet succes, men måske også har brug for at blive vendt og snakket igennem. Det er både angående måden at spille på, men også mindsettet. Det er ikke noget, man gør fra dag til dag, men det glæder jeg mig til, siger han.
Næste opgave for FC København er en testkamp mod FC Helsingør fredag. Den næste gældende kamp er imod Randers FC i Superligaen mandag den 23. november.
Læs også:Dyr pokalsejr for SønderjyskE: Topscoreren er blevet skadet
Læs også:Sveriges trænerteam holder særligt øje med Cajuste
Læs også:16-årig Randers-målscorer hyldet: Har nogle helt specielle færdigheder
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
