Jess Thorup tror på guld til FC København: Har kæmpe ambitioner

Troen på guld er intakt hos FC København-træneren, der vil tro på det til det sidste.



FC Københavns sæsonstart har været langt fra det, de havde håbet på i hovedstaden, og efter otte spillerunder er de nummer ni i Superligaen med syv point op til SønderjyskE på førstepladsen.

Men klubbens nye cheftræner Jess Thorup har ikke opgivet troen på, at klubben kan hente Superliga-guldet i denne sæson. Det siger han i et videointerview med fanmediet Copenhagen Sundays.

– Det er jo ikke rart for FC København og alle vores fans at tage til Midtjylland og tabe 4-0. Stor cadeau til Midtjylland, som spiller en fantastisk kamp. Vi rammer ikke niveauet og spiller 40 minutter i undertal, så det lykkes jo ikke for os.

Læs også:Avis: Brøndby IF kigger på andre Superliga-trænere

– Men jeg tror ikke, at man skal tage en kamp for udslagsgivende, at vi nu er langt væk fra guldet. Det er klart, at det er en streg i regningen, og at vi ikke er kommet tættere på, men vi har stadig kæmpe ambitioner. Det vil vi have så længe, at det er muligt, og det kommer vi til at gå efter. Troen er der, og den vil være der, så længe det er muligt, siger Jess Thorup til Copenhagen Sundays.

Jess Thorup blev hyret som afløseren for Ståle Solbakken i FC København for et par uger siden, og i den forgangne weekend debuterede han i Superliga-regi som københavnernes træner.

Det gjorde han med flere overraskelser i startopstillingen, og Jess Thorup understreger over for Copenhagen Sundays, at han vil ruske op i nogle ting i københavnerklubben. 

Læs også:Efter pokalavancement: FCM-træner glæder sig over bred trup

– Jeg tror, at en ny træner, der kommer til en ny klub, har brug for at sætte sit præg på tingene. Jeg tror ikke på, at vi skal køre i den samme rille, som de gjorde før, for så skulle de jo ikke have skiftet træner. Jeg skal jo komme og ændre med min tilgang til tingene og noget nyt friskt blod og nyt syn på spillerne og spillemåden.

– Vi skal ikke ændre alt, men jeg har brug for at ruske lidt op i mange vaner, som har givet succes, men måske også har brug for at blive vendt og snakket igennem. Det er både angående måden at spille på, men også mindsettet. Det er ikke noget, man gør fra dag til dag, men det glæder jeg mig til, siger han. 

Næste opgave for FC København er en testkamp mod FC Helsingør fredag. Den næste gældende kamp er imod Randers FC i Superligaen mandag den 23. november. 

Læs også:Dyr pokalsejr for SønderjyskE: Topscoreren er blevet skadet
Læs også:Sveriges trænerteam holder særligt øje med Cajuste
Læs også:16-årig Randers-målscorer hyldet: Har nogle helt specielle færdigheder




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Ecuador – Curacao

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Flere Superliga-kamp rykkes

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sønderjyske køber ny cheftræner

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

USA – Australien

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops