Efter pokalavancement: FCM-træner glæder sig over bred trup

Brian Priske glæder sig over FC Midtjyllands brede trup.



FC Midtjylland spillede sig videre til fjerde runde af Sydbank Pokalen med en smal etmålssejr over HB Køge onsdag aften, men det var også et noget decimeret mandskab, de forsvarende Superliga-vindere kom med.

10 spillere var nemlig fraværende på grund af landsholdsopgaver eller skader, og kun to spillere fik genvalg i startopstillingen efter weekendens store sejr over FC København – Evander og Dion Cools.

Men sådan en situation havde midtjyderne forberedt sig på, og cheftræner Brian Priske glæder sig over at have en stor trup til rådighed.

Læs også:FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

– Vi har i lang tid vidst, at vi ville få det her program, og at pokalturneringen ville ligge i landskampspauserne, så det har vi planlagt efter. Det er også vigtigt at få turneringen afviklet. Vi har prioriteret pokalen højt, selvom vi har mange mand afsted med landsholdet og har et par skader.

– Vi har en god og bred trup og også nogle unge drenge, som har brug for at spille. Alle, som var friske og til rådighed i førsteholdstruppen, var med i dag suppleret med et par stykker fra U19-holdet, siger cheftræner Brian Priske til fcm.dk og tilføjer:

– Da sæsonen gik i gang, havde vi tre mål, hvor pokalturneringen er et af dem. Derfor er det selvfølgelig et vigtigt skridt at komme videre til næste runde, og så går vi efter at gå hele vejen.

Læs også:Daniel Høegh sender FC Midtjylland videre i pokalturneringen

I kampen var der blandt andet spilletid til Daniel Høegh, der debuterede og blev matchvinder, mens Ronnie Schwartz også spillede. 

FC Midtjylland kan nu se frem til en kort kamppause, inden de i næste weekend skal møde AGF i Superligaen – den kamp spilles søndag den 22. november. Derefter venter en kamp i midtugen mod Ajax i Champions League.

Læs også:Sveriges trænerteam holder særligt øje med Cajuste
Læs også:FC København spiller testkamp mod 1. divisionshold fredag
Læs også:Schwartz med i første FCM-trup: Mulig debut for fem andre mod HB Køge




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Udpeger VM’s tre bedste trænere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Morten Hjulmand pillet ud af træning

‘Horsens var et helvede’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion