– Han er et rigtigt godt bud på en kommende landsholdsmålmand

Han fik debut mod Sverige, og i fremtiden kan der vente mange flere landskampe for Oliver Christensen, vurderer AGF’s målmandstræner.



Det danske fodboldlandshold har været begunstiget af dygtige førstemålmænd de sidste 30 år, og det ser også ud til, at fremtiden er lys på målmandsposten de næste år. Det vurderer flere – blandt ander DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, i en artikel i Jyllands-Posten.

Siden 1990 har Danmarks førstevalg i grove træk heddet Peter Schmeichel, Thomas Sørensen og nu Kasper Schmeichel. Sidstnævnte er fyldt 34 år, og selv om der ikke umiddelbart er planer om at stoppe lige med det samme, er det bare fint, at fødekæden er i orden.

Læs også:Dansk keeper drømmer om mere: Det har givet mig blod på tanden

Det vurderer flere altså, at den er, og spørger man AGF’s målmandstræner, Nikolai Pold, der også har arbejdet i FC Midtjylland og AC Horsens, er der en fynbo, der er oplagt, når det kommer til en ung keeper, der kan tage pladsen efter de rutinerede folk som Schmeichel og Rønnow.

– Jeg tror helt sikkert, at Oliver Christensen er et rigtig godt bud på en kommende landsholdsmålmand, ligesom Peter Vindahl fra FC Nordsjælland har et spændende potentiale. Men inden de får chancen, skal vi da gerne lige have 50-75 landskampe til Frederik Rønnow, siger Nikolai Pold til Jyllands-Posten og griner med henvisning til sin fælles fortid med Frederik Rønnow i AC Horsens.

Læs også:Bayern smider point på hjemmebane og ender sejrsstime

Kasper Schmeichel har indtil videre spillet 59 A-landskampe. Peter Schmeichel er dansk kamprekordholder med 129, mens Thomas Sørensen nåede at spille 101 kampe for Danmark.

Af de nuværende danske landsholdsmålmænd har Jonas Lössl en enkelt kamp på cv’et for Danmark, mens Frederik Rønnow har otte A-landskampe.

Læs også:Rønnow nyder startertjans i Schalke: Føler mig ikke som en reserve
Læs også:Schmeichel risikerer at sidde ude på ny: Tvivlsom til Belgien-kamp
Læs også:Schmeichel ramt hårdt i hovedet: Sang sejrssang




LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Her er Jonas Winds nye klub

De tager ikke med FC København på træningslejr

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dårligt nyt for Isaksen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien – Østrig

FCK-stjerne ikke med på træningslejr