– Han er et rigtigt godt bud på en kommende landsholdsmålmand

Han fik debut mod Sverige, og i fremtiden kan der vente mange flere landskampe for Oliver Christensen, vurderer AGF’s målmandstræner.



Det danske fodboldlandshold har været begunstiget af dygtige førstemålmænd de sidste 30 år, og det ser også ud til, at fremtiden er lys på målmandsposten de næste år. Det vurderer flere – blandt ander DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, i en artikel i Jyllands-Posten.

Siden 1990 har Danmarks førstevalg i grove træk heddet Peter Schmeichel, Thomas Sørensen og nu Kasper Schmeichel. Sidstnævnte er fyldt 34 år, og selv om der ikke umiddelbart er planer om at stoppe lige med det samme, er det bare fint, at fødekæden er i orden.

Læs også:Dansk keeper drømmer om mere: Det har givet mig blod på tanden

Det vurderer flere altså, at den er, og spørger man AGF’s målmandstræner, Nikolai Pold, der også har arbejdet i FC Midtjylland og AC Horsens, er der en fynbo, der er oplagt, når det kommer til en ung keeper, der kan tage pladsen efter de rutinerede folk som Schmeichel og Rønnow.

– Jeg tror helt sikkert, at Oliver Christensen er et rigtig godt bud på en kommende landsholdsmålmand, ligesom Peter Vindahl fra FC Nordsjælland har et spændende potentiale. Men inden de får chancen, skal vi da gerne lige have 50-75 landskampe til Frederik Rønnow, siger Nikolai Pold til Jyllands-Posten og griner med henvisning til sin fælles fortid med Frederik Rønnow i AC Horsens.

Læs også:Bayern smider point på hjemmebane og ender sejrsstime

Kasper Schmeichel har indtil videre spillet 59 A-landskampe. Peter Schmeichel er dansk kamprekordholder med 129, mens Thomas Sørensen nåede at spille 101 kampe for Danmark.

Af de nuværende danske landsholdsmålmænd har Jonas Lössl en enkelt kamp på cv’et for Danmark, mens Frederik Rønnow har otte A-landskampe.

Læs også:Rønnow nyder startertjans i Schalke: Føler mig ikke som en reserve
Læs også:Schmeichel risikerer at sidde ude på ny: Tvivlsom til Belgien-kamp
Læs også:Schmeichel ramt hårdt i hovedet: Sang sejrssang






LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK smider sejren

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FCN taber i Europa-comeback

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

FC København – Lyngby BK

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

AGF – Brøndby IF

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Viborg FF – OB

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Randers FC – Silkeborg IF

Sønderjyske – FC Midtjylland