– Han er et rigtigt godt bud på en kommende landsholdsmålmand

Han fik debut mod Sverige, og i fremtiden kan der vente mange flere landskampe for Oliver Christensen, vurderer AGF’s målmandstræner.



Det danske fodboldlandshold har været begunstiget af dygtige førstemålmænd de sidste 30 år, og det ser også ud til, at fremtiden er lys på målmandsposten de næste år. Det vurderer flere – blandt ander DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, i en artikel i Jyllands-Posten.

Siden 1990 har Danmarks førstevalg i grove træk heddet Peter Schmeichel, Thomas Sørensen og nu Kasper Schmeichel. Sidstnævnte er fyldt 34 år, og selv om der ikke umiddelbart er planer om at stoppe lige med det samme, er det bare fint, at fødekæden er i orden.

Læs også:Dansk keeper drømmer om mere: Det har givet mig blod på tanden

Det vurderer flere altså, at den er, og spørger man AGF’s målmandstræner, Nikolai Pold, der også har arbejdet i FC Midtjylland og AC Horsens, er der en fynbo, der er oplagt, når det kommer til en ung keeper, der kan tage pladsen efter de rutinerede folk som Schmeichel og Rønnow.

– Jeg tror helt sikkert, at Oliver Christensen er et rigtig godt bud på en kommende landsholdsmålmand, ligesom Peter Vindahl fra FC Nordsjælland har et spændende potentiale. Men inden de får chancen, skal vi da gerne lige have 50-75 landskampe til Frederik Rønnow, siger Nikolai Pold til Jyllands-Posten og griner med henvisning til sin fælles fortid med Frederik Rønnow i AC Horsens.

Læs også:Bayern smider point på hjemmebane og ender sejrsstime

Kasper Schmeichel har indtil videre spillet 59 A-landskampe. Peter Schmeichel er dansk kamprekordholder med 129, mens Thomas Sørensen nåede at spille 101 kampe for Danmark.

Af de nuværende danske landsholdsmålmænd har Jonas Lössl en enkelt kamp på cv’et for Danmark, mens Frederik Rønnow har otte A-landskampe.

Læs også:Rønnow nyder startertjans i Schalke: Føler mig ikke som en reserve
Læs også:Schmeichel risikerer at sidde ude på ny: Tvivlsom til Belgien-kamp
Læs også:Schmeichel ramt hårdt i hovedet: Sang sejrssang






LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Stor ændring i AGF?

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

OB – Sønderjyske

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord