– Han er et rigtigt godt bud på en kommende landsholdsmålmand

Han fik debut mod Sverige, og i fremtiden kan der vente mange flere landskampe for Oliver Christensen, vurderer AGF’s målmandstræner.



Det danske fodboldlandshold har været begunstiget af dygtige førstemålmænd de sidste 30 år, og det ser også ud til, at fremtiden er lys på målmandsposten de næste år. Det vurderer flere – blandt ander DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, i en artikel i Jyllands-Posten.

Siden 1990 har Danmarks førstevalg i grove træk heddet Peter Schmeichel, Thomas Sørensen og nu Kasper Schmeichel. Sidstnævnte er fyldt 34 år, og selv om der ikke umiddelbart er planer om at stoppe lige med det samme, er det bare fint, at fødekæden er i orden.

Læs også:Dansk keeper drømmer om mere: Det har givet mig blod på tanden

Det vurderer flere altså, at den er, og spørger man AGF’s målmandstræner, Nikolai Pold, der også har arbejdet i FC Midtjylland og AC Horsens, er der en fynbo, der er oplagt, når det kommer til en ung keeper, der kan tage pladsen efter de rutinerede folk som Schmeichel og Rønnow.

– Jeg tror helt sikkert, at Oliver Christensen er et rigtig godt bud på en kommende landsholdsmålmand, ligesom Peter Vindahl fra FC Nordsjælland har et spændende potentiale. Men inden de får chancen, skal vi da gerne lige have 50-75 landskampe til Frederik Rønnow, siger Nikolai Pold til Jyllands-Posten og griner med henvisning til sin fælles fortid med Frederik Rønnow i AC Horsens.

Læs også:Bayern smider point på hjemmebane og ender sejrsstime

Kasper Schmeichel har indtil videre spillet 59 A-landskampe. Peter Schmeichel er dansk kamprekordholder med 129, mens Thomas Sørensen nåede at spille 101 kampe for Danmark.

Af de nuværende danske landsholdsmålmænd har Jonas Lössl en enkelt kamp på cv’et for Danmark, mens Frederik Rønnow har otte A-landskampe.

Læs også:Rønnow nyder startertjans i Schalke: Føler mig ikke som en reserve
Læs også:Schmeichel risikerer at sidde ude på ny: Tvivlsom til Belgien-kamp
Læs også:Schmeichel ramt hårdt i hovedet: Sang sejrssang






LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Klapper i om stor Superliga-transfer

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.