FC Nordsjælland smed en mindre transferbombe 1. juledag, da de fredag aften kunne fortælle, at de har solgt en af deres startende spillere denne sæson.
Det er Mikkel Rygaard, der fremover skal gøre sig i polsk fodbold.
Og den 30-årige midtbanespiller forklarer til klubbens hjemmeside, hvad det er ved den polske andendivision, der har lokket ham.
– Jeg har længe villet prøve mig selv af i en anden liga, inden det var sidste udløbsdato, selv om jeg stadig føler mig ung. Jeg ved, jeg kan gøre en forskel og vil gerne se, hvad jeg kan drive det til.
Læs også:Officielt: Superliga-klub sælger midtbane-profil
– LKS Lodz er en hamrende ambitiøs klub, der har planer om at etablere sig i den bedste række og er villig til at investere i projektet. Det har mit besøg dernede overbevist mig om. Faciliteterne og kvaliteten er på plads, men det er et ungt og talentfuldt hold, som jeg skal hjælpe med at stabilisere og vokse, og den udfordring glæder jeg mig til.
Samme dag som offentliggørelsen af skiftet fylder Mikke Ryygaard 30, men det betyder ikke, at hans karriere skal gå i stå af den grund.
– Jeg var ikke ung, da jeg kom til FCN, men jeg har alligevel lært meget som spiller og menneske af at være her. Selv om man er ældre kan der bygges på, for hvis man læner sig tilbage, så står man stille. Jeg føler, jeg har udviklet mig samtidigt med, at jeg har lært fra mig til mine yngre holdkammerater, og det er det, der har givet mig den mulighed, jeg står med nu.
Mikkel Rygaard kom til FC Nordsjælland fra naboklubben Lyngby Boldklub, og her mødte han en helt anden kultur, som har bidraget positivt, foræller han.
Læs også:Superliga-klub bekræfter: Arbejder på salg af profil
– Jeg føler, jeg er blevet en bedre spiller over de seneste tre sæsoner, og at jeg også uden for banen har udviklet mig meget – ikke mindst fordi jeg har mødt så mange unge spillere fra begge akademier. Især de afrikanske spillere har virkelig gjort et indtryk på mig og nok også åbnet mine øjne for, hvor meget man kan flytte sig kulturelt.
– Træningslejren i Ghana sidste vinter var en stor oplevelse og et højdepunkt for mig på det personlige plan. Den del er jeg sikker på vil gavne mig i udlandet.
Mikkel Rygaard har skrevet under på en 3,5-årig kontrakt i Lodz.
Læs også:Vejle har hovedsponsor på plads: En ekstra julegave til klubbens fans
Læs også:Farlig forsvarsspiller løber med prisen som månedens spiller i december
Læs også:Vanvittigt tæt kapløb: Kalle Johnsson vinder Det Gyldne Bur
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Det er ufatteligt imponerende’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
Tuchel forsvarer sin taktik
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
