FC Nordsjælland smed en mindre transferbombe 1. juledag, da de fredag aften kunne fortælle, at de har solgt en af deres startende spillere denne sæson.
Det er Mikkel Rygaard, der fremover skal gøre sig i polsk fodbold.
Og den 30-årige midtbanespiller forklarer til klubbens hjemmeside, hvad det er ved den polske andendivision, der har lokket ham.
– Jeg har længe villet prøve mig selv af i en anden liga, inden det var sidste udløbsdato, selv om jeg stadig føler mig ung. Jeg ved, jeg kan gøre en forskel og vil gerne se, hvad jeg kan drive det til.
Læs også:Officielt: Superliga-klub sælger midtbane-profil
– LKS Lodz er en hamrende ambitiøs klub, der har planer om at etablere sig i den bedste række og er villig til at investere i projektet. Det har mit besøg dernede overbevist mig om. Faciliteterne og kvaliteten er på plads, men det er et ungt og talentfuldt hold, som jeg skal hjælpe med at stabilisere og vokse, og den udfordring glæder jeg mig til.
Samme dag som offentliggørelsen af skiftet fylder Mikke Ryygaard 30, men det betyder ikke, at hans karriere skal gå i stå af den grund.
– Jeg var ikke ung, da jeg kom til FCN, men jeg har alligevel lært meget som spiller og menneske af at være her. Selv om man er ældre kan der bygges på, for hvis man læner sig tilbage, så står man stille. Jeg føler, jeg har udviklet mig samtidigt med, at jeg har lært fra mig til mine yngre holdkammerater, og det er det, der har givet mig den mulighed, jeg står med nu.
Mikkel Rygaard kom til FC Nordsjælland fra naboklubben Lyngby Boldklub, og her mødte han en helt anden kultur, som har bidraget positivt, foræller han.
Læs også:Superliga-klub bekræfter: Arbejder på salg af profil
– Jeg føler, jeg er blevet en bedre spiller over de seneste tre sæsoner, og at jeg også uden for banen har udviklet mig meget – ikke mindst fordi jeg har mødt så mange unge spillere fra begge akademier. Især de afrikanske spillere har virkelig gjort et indtryk på mig og nok også åbnet mine øjne for, hvor meget man kan flytte sig kulturelt.
– Træningslejren i Ghana sidste vinter var en stor oplevelse og et højdepunkt for mig på det personlige plan. Den del er jeg sikker på vil gavne mig i udlandet.
Mikkel Rygaard har skrevet under på en 3,5-årig kontrakt i Lodz.
Læs også:Vejle har hovedsponsor på plads: En ekstra julegave til klubbens fans
Læs også:Farlig forsvarsspiller løber med prisen som månedens spiller i december
Læs også:Vanvittigt tæt kapløb: Kalle Johnsson vinder Det Gyldne Bur
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER
