Mikkel Rygaard: Derfor faldt valget på den polske andendivision

FC Nordsjælland solgte fredag Mikkel Rygaard til LKS Lodz i den polske andendivision.



FC Nordsjælland smed en mindre transferbombe 1. juledag, da de fredag aften kunne fortælle, at de har solgt en af deres startende spillere denne sæson.

Det er Mikkel Rygaard, der fremover skal gøre sig i polsk fodbold.

Og den 30-årige midtbanespiller forklarer til klubbens hjemmeside, hvad det er ved den polske andendivision, der har lokket ham.

– Jeg har længe villet prøve mig selv af i en anden liga, inden det var sidste udløbsdato, selv om jeg stadig føler mig ung. Jeg ved, jeg kan gøre en forskel og vil gerne se, hvad jeg kan drive det til.

Læs også:Officielt: Superliga-klub sælger midtbane-profil

– LKS Lodz er en hamrende ambitiøs klub, der har planer om at etablere sig i den bedste række og er villig til at investere i projektet. Det har mit besøg dernede overbevist mig om. Faciliteterne og kvaliteten er på plads, men det er et ungt og talentfuldt hold, som jeg skal hjælpe med at stabilisere og vokse, og den udfordring glæder jeg mig til.

Samme dag som offentliggørelsen af skiftet fylder Mikke Ryygaard 30, men det betyder ikke, at hans karriere skal gå i stå af den grund.

– Jeg var ikke ung, da jeg kom til FCN, men jeg har alligevel lært meget som spiller og menneske af at være her. Selv om man er ældre kan der bygges på, for hvis man læner sig tilbage, så står man stille. Jeg føler, jeg har udviklet mig samtidigt med, at jeg har lært fra mig til mine yngre holdkammerater, og det er det, der har givet mig den mulighed, jeg står med nu.

Mikkel Rygaard kom til FC Nordsjælland fra naboklubben Lyngby Boldklub, og her mødte han en helt anden kultur, som har bidraget positivt, foræller han.

Læs også:Superliga-klub bekræfter: Arbejder på salg af profil

– Jeg føler, jeg er blevet en bedre spiller over de seneste tre sæsoner, og at jeg også uden for banen har udviklet mig meget – ikke mindst fordi jeg har mødt så mange unge spillere fra begge akademier. Især de afrikanske spillere har virkelig gjort et indtryk på mig og nok også åbnet mine øjne for, hvor meget man kan flytte sig kulturelt.

– Træningslejren i Ghana sidste vinter var en stor oplevelse og et højdepunkt for mig på det personlige plan. Den del er jeg sikker på vil gavne mig i udlandet.

Mikkel Rygaard har skrevet under på en 3,5-årig kontrakt i Lodz.

Læs også:Vejle har hovedsponsor på plads: En ekstra julegave til klubbens fans
Læs også:Farlig forsvarsspiller løber med prisen som månedens spiller i december
Læs også:Vanvittigt tæt kapløb: Kalle Johnsson vinder Det Gyldne Bur





FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her




Optakt til Vejle Boldklub - Silkeborg IF LIVE

TransferLIVE: Vejle sælger målmand

Revser Alexander Zorniger

En sort plet på hans eftermæle

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Mohamed Salah skriver under med denne klub

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Afsløring: FC København afviser millionbud

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud