Video : Tipsbladet
Superliga

Mikkel Rygaard: Derfor faldt valget på den polske andendivision

FC Nordsjælland solgte fredag Mikkel Rygaard til LKS Lodz i den polske andendivision.

FC Nordsjælland smed en mindre transferbombe 1. juledag, da de fredag aften kunne fortælle, at de har solgt en af deres startende spillere denne sæson.

Det er Mikkel Rygaard, der fremover skal gøre sig i polsk fodbold.

Og den 30-årige midtbanespiller forklarer til klubbens hjemmeside, hvad det er ved den polske andendivision, der har lokket ham.

- Jeg har længe villet prøve mig selv af i en anden liga, inden det var sidste udløbsdato, selv om jeg stadig føler mig ung. Jeg ved, jeg kan gøre en forskel og vil gerne se, hvad jeg kan drive det til.

Læs også:Officielt: Superliga-klub sælger midtbane-profil

- LKS Lodz er en hamrende ambitiøs klub, der har planer om at etablere sig i den bedste række og er villig til at investere i projektet. Det har mit besøg dernede overbevist mig om. Faciliteterne og kvaliteten er på plads, men det er et ungt og talentfuldt hold, som jeg skal hjælpe med at stabilisere og vokse, og den udfordring glæder jeg mig til.

Samme dag som offentliggørelsen af skiftet fylder Mikke Ryygaard 30, men det betyder ikke, at hans karriere skal gå i stå af den grund.

- Jeg var ikke ung, da jeg kom til FCN, men jeg har alligevel lært meget som spiller og menneske af at være her. Selv om man er ældre kan der bygges på, for hvis man læner sig tilbage, så står man stille. Jeg føler, jeg har udviklet mig samtidigt med, at jeg har lært fra mig til mine yngre holdkammerater, og det er det, der har givet mig den mulighed, jeg står med nu.

Mikkel Rygaard kom til FC Nordsjælland fra naboklubben Lyngby Boldklub, og her mødte han en helt anden kultur, som har bidraget positivt, foræller han.

Læs også:Superliga-klub bekræfter: Arbejder på salg af profil

- Jeg føler, jeg er blevet en bedre spiller over de seneste tre sæsoner, og at jeg også uden for banen har udviklet mig meget – ikke mindst fordi jeg har mødt så mange unge spillere fra begge akademier. Især de afrikanske spillere har virkelig gjort et indtryk på mig og nok også åbnet mine øjne for, hvor meget man kan flytte sig kulturelt.

- Træningslejren i Ghana sidste vinter var en stor oplevelse og et højdepunkt for mig på det personlige plan. Den del er jeg sikker på vil gavne mig i udlandet.

Mikkel Rygaard har skrevet under på en 3,5-årig kontrakt i Lodz.

Læs også:Vejle har hovedsponsor på plads: En ekstra julegave til klubbens fans

Læs også:Farlig forsvarsspiller løber med prisen som månedens spiller i december

Læs også:Vanvittigt tæt kapløb: Kalle Johnsson vinder Det Gyldne Bur