ÅRHUS (Tipsbladet): AGF og kollegerne i Superligaen har taget hul på nogle intense uger, hvor der er en ekstra Superliga-runde i anledning af påsken.
For FC København, Brøndby IF, Viborg FF og Silkeborg IF venter der også pokalsemifinaler ude og hjemme om to og tre uger.
Så der bliver god brug for bredden i trupperne adskillige steder, og det gælder også i Århus, hvor cheftræner Uwe Rösler og hans kolleger er ved at gøre truppen klar til torsdagens kamp ude mod Randers FC.
Og der er flere spillere, trænerne og specialisterne har under lup i de kommende 48 timer frem til kampstart i Randers, herunder angriberen Yossouph Badji.

– [Badji] trænede i dag. Vi ser, hvordan det går, også i træningen i morgen, og så kan vi tage en beslutning på kampdagen, siger Uwe Rösler.
Badji var ikke med i kampen mod FC Midtjylland, og cheftræner Uwe Rösler vil meget gerne have angriberen klar til torsdagens opgør, hvis det er muligt.
– Vi skal bruge truppen. Jeg mener, at jeg her i 2025 har brugt truppen rigtig meget, og det er til det punkt, hvor jeg vist har haft fem udskiftninger i hver kamp, siger AGF-cheftræneren.
– Vi har tre kampe på ni dage eller fire kampe på 14 dage, alt efter hvordan vi ser på det. Så vi kommer til at lave forskellige udskiftninger eller ændringer fra start. Vi har brug for alle mand. Det har vi hele sæsonen, men vi får det især nu, siger Uwe Rösler.
Mikael Anderson varmede op under kampen mod FC Midtjylland søndag og har trænet med, hvilket tyder på, at han er i spil til påske-kampene.
Det er Michael Akoto til gengæld ikke.
– Når Akoto er kampklar, er han en mulighed. Men han er ikke i kamptruppen mod Randers, siger Uwe Rösler.
AGF spiller i Randers klokken 16 torsdag.
Læs om de to klubbers spillerbudgetter her.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Spanien – Østrig
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED