ÅRHUS (Tipsbladet): AGF og kollegerne i Superligaen har taget hul på nogle intense uger, hvor der er en ekstra Superliga-runde i anledning af påsken.
For FC København, Brøndby IF, Viborg FF og Silkeborg IF venter der også pokalsemifinaler ude og hjemme om to og tre uger.
Så der bliver god brug for bredden i trupperne adskillige steder, og det gælder også i Århus, hvor cheftræner Uwe Rösler og hans kolleger er ved at gøre truppen klar til torsdagens kamp ude mod Randers FC.
Og der er flere spillere, trænerne og specialisterne har under lup i de kommende 48 timer frem til kampstart i Randers, herunder angriberen Yossouph Badji.

– [Badji] trænede i dag. Vi ser, hvordan det går, også i træningen i morgen, og så kan vi tage en beslutning på kampdagen, siger Uwe Rösler.
Badji var ikke med i kampen mod FC Midtjylland, og cheftræner Uwe Rösler vil meget gerne have angriberen klar til torsdagens opgør, hvis det er muligt.
– Vi skal bruge truppen. Jeg mener, at jeg her i 2025 har brugt truppen rigtig meget, og det er til det punkt, hvor jeg vist har haft fem udskiftninger i hver kamp, siger AGF-cheftræneren.
– Vi har tre kampe på ni dage eller fire kampe på 14 dage, alt efter hvordan vi ser på det. Så vi kommer til at lave forskellige udskiftninger eller ændringer fra start. Vi har brug for alle mand. Det har vi hele sæsonen, men vi får det især nu, siger Uwe Rösler.
Mikael Anderson varmede op under kampen mod FC Midtjylland søndag og har trænet med, hvilket tyder på, at han er i spil til påske-kampene.
Det er Michael Akoto til gengæld ikke.
– Når Akoto er kampklar, er han en mulighed. Men han er ikke i kamptruppen mod Randers, siger Uwe Rösler.
AGF spiller i Randers klokken 16 torsdag.
Læs om de to klubbers spillerbudgetter her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Stjerne sender Sverige videre ved VM
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
INTERVIEW