ÅRHUS (Tipsbladet): AGF og kollegerne i Superligaen har taget hul på nogle intense uger, hvor der er en ekstra Superliga-runde i anledning af påsken.
For FC København, Brøndby IF, Viborg FF og Silkeborg IF venter der også pokalsemifinaler ude og hjemme om to og tre uger.
Så der bliver god brug for bredden i trupperne adskillige steder, og det gælder også i Århus, hvor cheftræner Uwe Rösler og hans kolleger er ved at gøre truppen klar til torsdagens kamp ude mod Randers FC.
Og der er flere spillere, trænerne og specialisterne har under lup i de kommende 48 timer frem til kampstart i Randers, herunder angriberen Yossouph Badji.

– [Badji] trænede i dag. Vi ser, hvordan det går, også i træningen i morgen, og så kan vi tage en beslutning på kampdagen, siger Uwe Rösler.
Badji var ikke med i kampen mod FC Midtjylland, og cheftræner Uwe Rösler vil meget gerne have angriberen klar til torsdagens opgør, hvis det er muligt.
– Vi skal bruge truppen. Jeg mener, at jeg her i 2025 har brugt truppen rigtig meget, og det er til det punkt, hvor jeg vist har haft fem udskiftninger i hver kamp, siger AGF-cheftræneren.
– Vi har tre kampe på ni dage eller fire kampe på 14 dage, alt efter hvordan vi ser på det. Så vi kommer til at lave forskellige udskiftninger eller ændringer fra start. Vi har brug for alle mand. Det har vi hele sæsonen, men vi får det især nu, siger Uwe Rösler.
Mikael Anderson varmede op under kampen mod FC Midtjylland søndag og har trænet med, hvilket tyder på, at han er i spil til påske-kampene.
Det er Michael Akoto til gengæld ikke.
– Når Akoto er kampklar, er han en mulighed. Men han er ikke i kamptruppen mod Randers, siger Uwe Rösler.
AGF spiller i Randers klokken 16 torsdag.
Læs om de to klubbers spillerbudgetter her.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
DAGENS SPILFORSLAG
Få scoringer i Stockholm
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER