AGF-profil på vippen

Trænerstaben og de fysiske specialister følger flere af AGF’s spillere tæt frem mod torsdagens kamp mod Randers FC.



ÅRHUS (Tipsbladet): AGF og kollegerne i Superligaen har taget hul på nogle intense uger, hvor der er en ekstra Superliga-runde i anledning af påsken.

For FC København, Brøndby IF, Viborg FF og Silkeborg IF venter der også pokalsemifinaler ude og hjemme om to og tre uger.

Så der bliver god brug for bredden i trupperne adskillige steder, og det gælder også i Århus, hvor cheftræner Uwe Rösler og hans kolleger er ved at gøre truppen klar til torsdagens kamp ude mod Randers FC.

Og der er flere spillere, trænerne og specialisterne har under lup i de kommende 48 timer frem til kampstart i Randers, herunder angriberen Yossouph Badji.

– [Badji] trænede i dag. Vi ser, hvordan det går, også i træningen i morgen, og så kan vi tage en beslutning på kampdagen, siger Uwe Rösler.

Badji var ikke med i kampen mod FC Midtjylland, og cheftræner Uwe Rösler vil meget gerne have angriberen klar til torsdagens opgør, hvis det er muligt.

– Vi skal bruge truppen. Jeg mener, at jeg her i 2025 har brugt truppen rigtig meget, og det er til det punkt, hvor jeg vist har haft fem udskiftninger i hver kamp, siger AGF-cheftræneren.

– Vi har tre kampe på ni dage eller fire kampe på 14 dage, alt efter hvordan vi ser på det. Så vi kommer til at lave forskellige udskiftninger eller ændringer fra start. Vi har brug for alle mand. Det har vi hele sæsonen, men vi får det især nu, siger Uwe Rösler.

Mikael Anderson varmede op under kampen mod FC Midtjylland søndag og har trænet med, hvilket tyder på, at han er i spil til påske-kampene.

Det er Michael Akoto til gengæld ikke.

– Når Akoto er kampklar, er han en mulighed. Men han er ikke i kamptruppen mod Randers, siger Uwe Rösler.

AGF spiller i Randers klokken 16 torsdag.

Læs om de to klubbers spillerbudgetter her.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby henter Alexander Drexel

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Horsens-oprykning sender million til Rumænien



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Peger på ham som ny Superliga-træner