ÅRHUS (Tipsbladet): AGF og kollegerne i Superligaen har taget hul på nogle intense uger, hvor der er en ekstra Superliga-runde i anledning af påsken.
For FC København, Brøndby IF, Viborg FF og Silkeborg IF venter der også pokalsemifinaler ude og hjemme om to og tre uger.
Så der bliver god brug for bredden i trupperne adskillige steder, og det gælder også i Århus, hvor cheftræner Uwe Rösler og hans kolleger er ved at gøre truppen klar til torsdagens kamp ude mod Randers FC.
Og der er flere spillere, trænerne og specialisterne har under lup i de kommende 48 timer frem til kampstart i Randers, herunder angriberen Yossouph Badji.

– [Badji] trænede i dag. Vi ser, hvordan det går, også i træningen i morgen, og så kan vi tage en beslutning på kampdagen, siger Uwe Rösler.
Badji var ikke med i kampen mod FC Midtjylland, og cheftræner Uwe Rösler vil meget gerne have angriberen klar til torsdagens opgør, hvis det er muligt.
– Vi skal bruge truppen. Jeg mener, at jeg her i 2025 har brugt truppen rigtig meget, og det er til det punkt, hvor jeg vist har haft fem udskiftninger i hver kamp, siger AGF-cheftræneren.
– Vi har tre kampe på ni dage eller fire kampe på 14 dage, alt efter hvordan vi ser på det. Så vi kommer til at lave forskellige udskiftninger eller ændringer fra start. Vi har brug for alle mand. Det har vi hele sæsonen, men vi får det især nu, siger Uwe Rösler.
Mikael Anderson varmede op under kampen mod FC Midtjylland søndag og har trænet med, hvilket tyder på, at han er i spil til påske-kampene.
Det er Michael Akoto til gengæld ikke.
– Når Akoto er kampklar, er han en mulighed. Men han er ikke i kamptruppen mod Randers, siger Uwe Rösler.
AGF spiller i Randers klokken 16 torsdag.
Læs om de to klubbers spillerbudgetter her.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brasilien – Norge
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT