AGF-profil træt af at blive udskiftet hele tiden

AGF-profilen Jon Dagur Thorsteinsson lægger ikke skjul på, at det irriterer ham, at han bliver udskiftet i så godt som alle kampe.



Når man skal opgøre Jon Dagur Thorsteinssons spilletid i AGF, kan man gøre det med to sæt briller – de positive og de lidt mere negative.

Den positive vinkel er, at islændingen stort set altid er i David Nielsens startopstilling. I de første 21 runder af Superligaen er Thorsteinsson startet inde i 19. 

Den mere sortsynede vinkel set med islændingens briller er, at han aldrig spiller en kamp til ende. Det har han ikke gjort en eneste gang i denne sæson, og i sammenlagt 51 Superliga-kampe for AGF har han blot spillet 90 minutter i fire af dem.

Han lægger ikke skjul på, at de 47 udskiftninger ikke er noget, der behager ham.

– Det er sådan, det er, og det er svært for mig at sige noget, fordi begge vores kanter bliver taget ud i næsten alle kampe, og det fungerer. Vi vinder kampene, og det er på en måde blevet rutine, men selvfølgelig synes jeg, det er kedeligt at være kantspilleren, der altid bliver skiftet ud i det 65. eller 70. minut, siger Jon Dagur Thorsteinsson til fotbolti.net og fastslår:

– Det er ikke en situation, jeg ønsker at være i.

Tidligere på måneden blev Jon Dagur Thorsteinsson skiftet ud efter bare otte minutter af et opgør mod FC Nordsjælland. Det skyldtes et rødt kort til holdkammeraten Bubacarr Sanneh.

– Det værste var, at det var anden gang i denne sæson. Jeg blev også taget ud mod Randers tidligere på sæsonen. 

AGF’eren fastslår, at han intet problem havde med udskiftningen mod Randers FC, men at det var en bitter pille at sluge, da det skete igen mod FC Nordsjælland.

– Det var ødelæggende. Jeg havde forberedt mig hele ugen på kampen, og så blev jeg pillet ud så hurtigt. Det var skræmmende og frustrerende. Efter kampen indså jeg, at der ikke var noget, jeg kunne gøre ved det, det var ude af mine hænder. Jeg startede inde i den følgende kamp og gjorde det godt, så jeg fik det ud af kroppen. Det er en meget frustrerende situation at være i, lyder det fra offensivspilleren.

Jon Dagur Thorsteinsson og AGF møder Brøndby IF på søndag – læs vores optakt til kampen her. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FC København-spiller udtaget til VM

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

LIVE: Slutfløjt i Parken