AGF-profil vil passe perfekt i Vejle

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Vejles ønskeliste.



Vejle er i en svær situation i bunden af Superligaen, selv om man med en klar forbedring og flere gode resultater efter træner- og ejerskiftet nu har en reel chance for overlevelse.

De nye Vejle-ejere har tydelige planer for en bæredygtig klub i Superligaen med mange egne talenter men også økonomien til at have profiler på holdkortet.

Og det skal sportsdirektør Mikkel Hemmersam og kollegerne have forberedt sig på nu, uanset om man hiver endnu en overraskende overlevelse ud af ærmet eller må ned i 1. Division.

Det har de mest brug for

Et defensivt anker
Man indkasserer ikke over to mål per kamp 75 procent inde i sæsonen, fordi man har været døduheldig.

Om det er en voldsomt dygtig defensiv midtbanespiller til at supplere de centrale midtbanespillere eller en permanent afløser for Oliver Provstgaard er ikke så vigtigt – ja helt ideelt får man da begge dele.

Det har de også brug for
En gennembrudsspiller på kanten
Vejle mangler noget mere fyrværkeri i offensiven ud over det, kampvognen German Onugkha leverer.

I den ideelle verden kan en sådan spiller både spille kantspiller og forward bag en targetman.

En afløser for Onugkha
Vi tror simpelthen ikke på, VB igen kan få Onugkha fri af FC København efter alle de scoringer, han ryger sandsynligvis permanent til en betydeligt større klub end Vejle.

Så alt efter, hvad klubben lægger sig fast på af spillestil og cheftræner til næste sæson, får man sandsynligvis brug for en ny angriber.

Om det er en Onugkha-klon eller en alsidig og bevægelig forward, det afhænger af spillestilen – og transfermarkedet, når man trods ikke har flere penge end Vejle.

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?

Superliga-overlevelse gør naturligvis en enorm forskel på Vejles muligheder for at hente spillere til i det kommende sommertransfervindue.

Hvis Vejle Boldklub kan overtale ham, kunne vi i den grad se fidusen i, at VB henter Mikkel Duelund på fri transfer i AGF.

Det er tydeligt, at Duelund skal videre, og mens Vejle med nye ejere og en ny sportsdirektør har meldt tydeligt ud, at man baserer meget på egenudviklede spillere, skal der også være erfarne profiler at læne sig op ad.

Mikkel Duelund er en dygtig kombinationsspiller, der bør få adskillige tilbud, men hvis Vejle vil svinge mere i retning af en boldbesiddende og offensiv stil i stedet for de seneste mange års fokus på defensiven og direkte spil, kunne Duelund være en drømmesigning.

Oplagte afgange

Musa Juwara
Han har vist, at han er talentfuld, men mon ikke den unge kantspiller vil videre med et år tilbage af kontrakten, hvilket kunne kunne Vejle nogle millioner til reinvestering i truppen.

Tobias Lauritsen
Lauritsen har spillet i Vejle, siden han var 15 år, og han blev gjort til anfører i vinter.

En skade komplicerer tingene, men skal VB have mønter i kassen, er Lauritsen en mulighed.

Lundrim Hetemi
Som med Juwara og Lauritsen er Hetemi en af de spillere, VB kan få penge for, hvis tilbuddet er godt nok og det passer ind i planerne.





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Nu drømmer de stort i AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

– De skal skille sig af med ham!

Trækker overskrifter i Sydkorea

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Her sætter Vingegaard grænsen

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Voldsom Franculino-spådom

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FCN ydmyger Silkeborg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tullberg skifter fire mand

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer