AGF-profil vil passe perfekt i Vejle

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Vejles ønskeliste.



Vejle er i en svær situation i bunden af Superligaen, selv om man med en klar forbedring og flere gode resultater efter træner- og ejerskiftet nu har en reel chance for overlevelse.

De nye Vejle-ejere har tydelige planer for en bæredygtig klub i Superligaen med mange egne talenter men også økonomien til at have profiler på holdkortet.

Og det skal sportsdirektør Mikkel Hemmersam og kollegerne have forberedt sig på nu, uanset om man hiver endnu en overraskende overlevelse ud af ærmet eller må ned i 1. Division.

Det har de mest brug for

Et defensivt anker
Man indkasserer ikke over to mål per kamp 75 procent inde i sæsonen, fordi man har været døduheldig.

Om det er en voldsomt dygtig defensiv midtbanespiller til at supplere de centrale midtbanespillere eller en permanent afløser for Oliver Provstgaard er ikke så vigtigt – ja helt ideelt får man da begge dele.

Det har de også brug for
En gennembrudsspiller på kanten
Vejle mangler noget mere fyrværkeri i offensiven ud over det, kampvognen German Onugkha leverer.

I den ideelle verden kan en sådan spiller både spille kantspiller og forward bag en targetman.

En afløser for Onugkha
Vi tror simpelthen ikke på, VB igen kan få Onugkha fri af FC København efter alle de scoringer, han ryger sandsynligvis permanent til en betydeligt større klub end Vejle.

Så alt efter, hvad klubben lægger sig fast på af spillestil og cheftræner til næste sæson, får man sandsynligvis brug for en ny angriber.

Om det er en Onugkha-klon eller en alsidig og bevægelig forward, det afhænger af spillestilen – og transfermarkedet, når man trods ikke har flere penge end Vejle.

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?

Superliga-overlevelse gør naturligvis en enorm forskel på Vejles muligheder for at hente spillere til i det kommende sommertransfervindue.

Hvis Vejle Boldklub kan overtale ham, kunne vi i den grad se fidusen i, at VB henter Mikkel Duelund på fri transfer i AGF.

Det er tydeligt, at Duelund skal videre, og mens Vejle med nye ejere og en ny sportsdirektør har meldt tydeligt ud, at man baserer meget på egenudviklede spillere, skal der også være erfarne profiler at læne sig op ad.

Mikkel Duelund er en dygtig kombinationsspiller, der bør få adskillige tilbud, men hvis Vejle vil svinge mere i retning af en boldbesiddende og offensiv stil i stedet for de seneste mange års fokus på defensiven og direkte spil, kunne Duelund være en drømmesigning.

Oplagte afgange

Musa Juwara
Han har vist, at han er talentfuld, men mon ikke den unge kantspiller vil videre med et år tilbage af kontrakten, hvilket kunne kunne Vejle nogle millioner til reinvestering i truppen.

Tobias Lauritsen
Lauritsen har spillet i Vejle, siden han var 15 år, og han blev gjort til anfører i vinter.

En skade komplicerer tingene, men skal VB have mønter i kassen, er Lauritsen en mulighed.

Lundrim Hetemi
Som med Juwara og Lauritsen er Hetemi en af de spillere, VB kan få penge for, hvis tilbuddet er godt nok og det passer ind i planerne.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører Brøndbys transferplaner

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Køb, køb, køb!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag