AGF-profil vil passe perfekt i Vejle

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Vejles ønskeliste.



Vejle er i en svær situation i bunden af Superligaen, selv om man med en klar forbedring og flere gode resultater efter træner- og ejerskiftet nu har en reel chance for overlevelse.

De nye Vejle-ejere har tydelige planer for en bæredygtig klub i Superligaen med mange egne talenter men også økonomien til at have profiler på holdkortet.

Og det skal sportsdirektør Mikkel Hemmersam og kollegerne have forberedt sig på nu, uanset om man hiver endnu en overraskende overlevelse ud af ærmet eller må ned i 1. Division.

Det har de mest brug for

Et defensivt anker
Man indkasserer ikke over to mål per kamp 75 procent inde i sæsonen, fordi man har været døduheldig.

Om det er en voldsomt dygtig defensiv midtbanespiller til at supplere de centrale midtbanespillere eller en permanent afløser for Oliver Provstgaard er ikke så vigtigt – ja helt ideelt får man da begge dele.

Det har de også brug for
En gennembrudsspiller på kanten
Vejle mangler noget mere fyrværkeri i offensiven ud over det, kampvognen German Onugkha leverer.

I den ideelle verden kan en sådan spiller både spille kantspiller og forward bag en targetman.

En afløser for Onugkha
Vi tror simpelthen ikke på, VB igen kan få Onugkha fri af FC København efter alle de scoringer, han ryger sandsynligvis permanent til en betydeligt større klub end Vejle.

Så alt efter, hvad klubben lægger sig fast på af spillestil og cheftræner til næste sæson, får man sandsynligvis brug for en ny angriber.

Om det er en Onugkha-klon eller en alsidig og bevægelig forward, det afhænger af spillestilen – og transfermarkedet, når man trods ikke har flere penge end Vejle.

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?

Superliga-overlevelse gør naturligvis en enorm forskel på Vejles muligheder for at hente spillere til i det kommende sommertransfervindue.

Hvis Vejle Boldklub kan overtale ham, kunne vi i den grad se fidusen i, at VB henter Mikkel Duelund på fri transfer i AGF.

Det er tydeligt, at Duelund skal videre, og mens Vejle med nye ejere og en ny sportsdirektør har meldt tydeligt ud, at man baserer meget på egenudviklede spillere, skal der også være erfarne profiler at læne sig op ad.

Mikkel Duelund er en dygtig kombinationsspiller, der bør få adskillige tilbud, men hvis Vejle vil svinge mere i retning af en boldbesiddende og offensiv stil i stedet for de seneste mange års fokus på defensiven og direkte spil, kunne Duelund være en drømmesigning.

Oplagte afgange

Musa Juwara
Han har vist, at han er talentfuld, men mon ikke den unge kantspiller vil videre med et år tilbage af kontrakten, hvilket kunne kunne Vejle nogle millioner til reinvestering i truppen.

Tobias Lauritsen
Lauritsen har spillet i Vejle, siden han var 15 år, og han blev gjort til anfører i vinter.

En skade komplicerer tingene, men skal VB have mønter i kassen, er Lauritsen en mulighed.

Lundrim Hetemi
Som med Juwara og Lauritsen er Hetemi en af de spillere, VB kan få penge for, hvis tilbuddet er godt nok og det passer ind i planerne.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Dybt skuffet og trist

Patrick Da Silva idømt fængsel

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Fyringstruet: – Han har to kampe

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

– Brøndby er chanceløse

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Viborg-boss afviser norsk storklub

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Afvist

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb