AGF-profil vil passe perfekt i Vejle

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Vejles ønskeliste.



Vejle er i en svær situation i bunden af Superligaen, selv om man med en klar forbedring og flere gode resultater efter træner- og ejerskiftet nu har en reel chance for overlevelse.

De nye Vejle-ejere har tydelige planer for en bæredygtig klub i Superligaen med mange egne talenter men også økonomien til at have profiler på holdkortet.

Og det skal sportsdirektør Mikkel Hemmersam og kollegerne have forberedt sig på nu, uanset om man hiver endnu en overraskende overlevelse ud af ærmet eller må ned i 1. Division.

Det har de mest brug for

Et defensivt anker
Man indkasserer ikke over to mål per kamp 75 procent inde i sæsonen, fordi man har været døduheldig.

Om det er en voldsomt dygtig defensiv midtbanespiller til at supplere de centrale midtbanespillere eller en permanent afløser for Oliver Provstgaard er ikke så vigtigt – ja helt ideelt får man da begge dele.

Det har de også brug for
En gennembrudsspiller på kanten
Vejle mangler noget mere fyrværkeri i offensiven ud over det, kampvognen German Onugkha leverer.

I den ideelle verden kan en sådan spiller både spille kantspiller og forward bag en targetman.

En afløser for Onugkha
Vi tror simpelthen ikke på, VB igen kan få Onugkha fri af FC København efter alle de scoringer, han ryger sandsynligvis permanent til en betydeligt større klub end Vejle.

Så alt efter, hvad klubben lægger sig fast på af spillestil og cheftræner til næste sæson, får man sandsynligvis brug for en ny angriber.

Om det er en Onugkha-klon eller en alsidig og bevægelig forward, det afhænger af spillestilen – og transfermarkedet, når man trods ikke har flere penge end Vejle.

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?

Superliga-overlevelse gør naturligvis en enorm forskel på Vejles muligheder for at hente spillere til i det kommende sommertransfervindue.

Hvis Vejle Boldklub kan overtale ham, kunne vi i den grad se fidusen i, at VB henter Mikkel Duelund på fri transfer i AGF.

Det er tydeligt, at Duelund skal videre, og mens Vejle med nye ejere og en ny sportsdirektør har meldt tydeligt ud, at man baserer meget på egenudviklede spillere, skal der også være erfarne profiler at læne sig op ad.

Mikkel Duelund er en dygtig kombinationsspiller, der bør få adskillige tilbud, men hvis Vejle vil svinge mere i retning af en boldbesiddende og offensiv stil i stedet for de seneste mange års fokus på defensiven og direkte spil, kunne Duelund være en drømmesigning.

Oplagte afgange

Musa Juwara
Han har vist, at han er talentfuld, men mon ikke den unge kantspiller vil videre med et år tilbage af kontrakten, hvilket kunne kunne Vejle nogle millioner til reinvestering i truppen.

Tobias Lauritsen
Lauritsen har spillet i Vejle, siden han var 15 år, og han blev gjort til anfører i vinter.

En skade komplicerer tingene, men skal VB have mønter i kassen, er Lauritsen en mulighed.

Lundrim Hetemi
Som med Juwara og Lauritsen er Hetemi en af de spillere, VB kan få penge for, hvis tilbuddet er godt nok og det passer ind i planerne.





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Åge Hareide er alvorligt syg

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Pione Sisto på vej væk?

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Ny kæmpeklub er interesseret

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

GOG buldrer forbi bundhold

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Vanvid! Vinder 9-1

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Peter Christiansen har fundet afløseren

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Danske tenniskvinder rykker ned

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Superliga-profil får trænerlicens

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Udenlandske medier i chok over Danmark

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

Vanvittige scener i Parken!