AGF-chef erkender: Det vil være en kæmpe fiasko

David Nielsen kalder det en kæmpe fiasko, hvis AGF ender med et europæisk exit allerede, men han er optimist



AGF skuffede fælt, da holdet torsdag led et 1-2-nederlag til undertippede Larne FC fra Nordirland i kvalifikationen til Conference League.

Aarhusianerne kæmpede sig tilbage på benene, da det søndag eftermiddag sluttede 0-0 ude mod FC Nordsjælland i 3F Superligaen, hvilket vækker tilfredshed i AGF-lejren med det tætte kampprogram in mente.

– Spillerne var selvfølgelig ekstra trætte og også lidt mentalt ramte, så derfor var det en rigtig stærk præstation at gå herover to og et halvt døgn senere og kæmpe røven ud af bukserne, siger cheftræner David Nielsen.

Han bakkes op af forsvarsprofilen Frederik Tingager.

– Det er klart, at vi ville have skuffelsen fra Nordirland ud af os, og det er jo en kunst. Vi havde fokus på at forsvare os godt og være skarpe på omstillinger.

– Det sidste formåede vi ikke helt, men vi kan ikke være utilfredse med 0-0 og en god defensiv præstation. Det siger sig selv, at vi skal være skarpere på den sidste tredjedel, men jeg vil ikke lægge så meget i det.

– Vi var godt klar over, at der var masser af pres på os efter sådan en blamage. Folk ville se en god præstation, og jeg synes ikke, vi kan være utilfredse med den, siger Tingager.

På torsdag gælder det så returkampen mod Larne FC, hvor AGF altså er tvunget til sejr for at holde det europæiske håb i live, og der er optimisme at spore.

– Jeg forventer, det bliver en anden kamp, fordi vi spiller hjemme på en god græsplæne på Ceres Park. Det ligger godt til os, og så har vi Aarhus i ryggen og skal give den fuld gas.

– Vi fik et vigtigt mål til 1-2, og det er mentalt rigtig vigtigt for os, siger Frederik Tingager med henvisning til AGF’s sene reducering i Nordirland.

David Nielsen lægger ikke skjul på, hvor stor en skuffelse det vil være, hvis det ikke bliver til avancement mod de upåagtede nordirere.

– Der er slet ikke nogen tvivl om, at det vil være en kæmpe fiasko, men den bærer vi på os uden problemer, siger AGF-træneren og uddyber:

– Mine forventninger er, at vi igen møder det her hold, som har én enorm styrke, som normalt også er vores styrke. Det er et hold, som kæmper, og det skal vi matche. Det gjorde vi ikke den anden aften.

– Vi ved, vi spiller hjemme, og at vi stadig har alle muligheder for at gå videre, men det kommer til at kræve en kæmpe indsats af os, siger David Nielsen.

AGF får besøg af Larne FC på torsdag klokken 19.

/ritzau/





Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne



LIVE

TransferLIVE: Sender dansker til Kroatien


Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

På vej til Superligaen? 

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Angriber Højlund: En blind havde været bedre


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Tottenham præsenterer FC København-emne

FC København bekræfter

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Officielt: FC København henter Kotarski

FC København har spændende hollænder på blokken

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn



Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

FCM-spiller solgt – her er prisen

Kan købes til spotpris

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Gylden chance for Roony Bardghji


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

FCK-emne skifter til PSV

De kommer alle til at henvende sig til Højlund



Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

Dublin sætter sig på Belfast

– Det skal være en rigtig god pris

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol



Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK