AGF-chef erkender: Det vil være en kæmpe fiasko

David Nielsen kalder det en kæmpe fiasko, hvis AGF ender med et europæisk exit allerede, men han er optimist



AGF skuffede fælt, da holdet torsdag led et 1-2-nederlag til undertippede Larne FC fra Nordirland i kvalifikationen til Conference League.

Aarhusianerne kæmpede sig tilbage på benene, da det søndag eftermiddag sluttede 0-0 ude mod FC Nordsjælland i 3F Superligaen, hvilket vækker tilfredshed i AGF-lejren med det tætte kampprogram in mente.

– Spillerne var selvfølgelig ekstra trætte og også lidt mentalt ramte, så derfor var det en rigtig stærk præstation at gå herover to og et halvt døgn senere og kæmpe røven ud af bukserne, siger cheftræner David Nielsen.

Han bakkes op af forsvarsprofilen Frederik Tingager.

– Det er klart, at vi ville have skuffelsen fra Nordirland ud af os, og det er jo en kunst. Vi havde fokus på at forsvare os godt og være skarpe på omstillinger.

– Det sidste formåede vi ikke helt, men vi kan ikke være utilfredse med 0-0 og en god defensiv præstation. Det siger sig selv, at vi skal være skarpere på den sidste tredjedel, men jeg vil ikke lægge så meget i det.

– Vi var godt klar over, at der var masser af pres på os efter sådan en blamage. Folk ville se en god præstation, og jeg synes ikke, vi kan være utilfredse med den, siger Tingager.

På torsdag gælder det så returkampen mod Larne FC, hvor AGF altså er tvunget til sejr for at holde det europæiske håb i live, og der er optimisme at spore.

– Jeg forventer, det bliver en anden kamp, fordi vi spiller hjemme på en god græsplæne på Ceres Park. Det ligger godt til os, og så har vi Aarhus i ryggen og skal give den fuld gas.

– Vi fik et vigtigt mål til 1-2, og det er mentalt rigtig vigtigt for os, siger Frederik Tingager med henvisning til AGF’s sene reducering i Nordirland.

David Nielsen lægger ikke skjul på, hvor stor en skuffelse det vil være, hvis det ikke bliver til avancement mod de upåagtede nordirere.

– Der er slet ikke nogen tvivl om, at det vil være en kæmpe fiasko, men den bærer vi på os uden problemer, siger AGF-træneren og uddyber:

– Mine forventninger er, at vi igen møder det her hold, som har én enorm styrke, som normalt også er vores styrke. Det er et hold, som kæmper, og det skal vi matche. Det gjorde vi ikke den anden aften.

– Vi ved, vi spiller hjemme, og at vi stadig har alle muligheder for at gå videre, men det kommer til at kræve en kæmpe indsats af os, siger David Nielsen.

AGF får besøg af Larne FC på torsdag klokken 19.

/ritzau/





Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’


Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

AGF henter Ibrahim Traoré

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Går i kødet på Rasmus Højlund

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

– Cooper skyder på Schmedes

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

OB – Silkeborg IF

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Angriber er færdig i Randers FC

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Et slag fra førstepladsen

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

To trænere færdige i Superliga-klub

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Stage slagter Ulve i danskerdyst

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp