Slog ‘Duncan’-rekord: Ellers var det aldrig sket

Patrick Mortensen overgik søndag Morten "Duncan" Rasmussens målrekord i AGF-trøjen med sejrsmålet mod OB.



59 gange har Patrick Mortensen scoret for AGF i landets bedste fodboldrække, siden han blev hentet i norske Sarpsborg for fire år siden.

Målene gør ham til alletiders topscorer i Aarhus-klubben i Superligaen. Patrick Mortensen tog rekorden, da han søndag med et hovedstød blev matchvinder i en 1-0 sejr hjemme mod OB.

Den 33-årige angriber er stolt af målrekorden, men han mener ikke, at han kunne have gjort det uden støtte fra holdkammeraterne.

– Jeg er selvfølgelig stolt af titlen, men jeg er også meget ydmyg omkring det.

– Hvis det ikke havde været for dem, der sidder inde i omklædningsrummet, så var det her aldrig sket.

– Det er på grund af dem, at jeg får lov til at stå her og få sådan en fornem rekord, siger Patrick Mortensen.

Angriberen har scoret i næsten hver anden superligakamp, da har spillet 125 kampe for AGF.

Morten "Duncan" Rasmussen, der førhen havde klubrekorden i AGF, lavede 58 mål i 161 kampe.

Selv om han har nået en milepæl, så venter der ikke en stor fejring søndag aften.

– Jeg skal ikke hjem og tyre fem bajere ned og have en ordentlig omgang med konen, jeg skal bare hjem og slappe af, og så skal jeg være klar til næste kamp.

– Selv om det ikke har fyldt så meget for mig, så er det selvfølgelig dejligt at få tjekket rekorden af, da jeg har været bevidst om, at den var tæt på, siger rekordholderen.

AGF-træner, Uwe Rösler, er glad på Patrick Mortensens vegne, og tyskeren mener faktisk, at angriberens mål går ubemærket hen, selv om han har lavet 12 af holdets 26 superligamål i denne sæson.

– Nogle gange bliver Patricks mål og spil taget for givet, men ikke af mig. Jeg er så glad på hans vegne.

– Han bidrager også meget i åbent spil og med sit pres. Det er ikke kun med mål.

– Jeg ved, hvor vigtig han er for, at vi får scoret. For tiden er han vores livsforsikring, siger tyskeren.

Nu venter der en landsholdspause, inden AGF skal i aktion i Superligaen igen.

Klubben vil i løbet af pausen melde målsætningen for resten af sæsonen ud. Patrick Mortensen er dog ikke i tvivl om, hvad han synes, Aarhus-holdet skal gå efter.

– Vi har alt at vinde og intet at tabe, og vi tager en kamp af gangen, men det ville være uambitiøst ikke at gå efter medaljer og europæisk fodbold, siger angriberen.

/ritzau/






LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Spår FCK-fiasko

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Randers FC – Silkeborg IF

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘De har haft det værste transfervindue’

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Her er VM-turneringens hold

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk stjerne i milliontransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

FC København interesseret i Jonas Kersken

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

AGF – Brøndby IF