AGF-stjerne kastede op mod Randers

Han kæmper lidt med formen i øjeblikket, lyder forklaringen.



Mikkel Duelund leverede en stor indsats, da AGF tirsdag tog et stort skridt mod bronzemedaljerne ved at vinde 3-1 over Randers FC.

Duelund kom både på måltavlen, ligesom han spillede en rolle i AGF's to øvrige mål, så derfor kunne han bestemt være sin indsats bekendt, da han blev udskiftet med et kvarters tid tilbage af opgøret.

Her lignede han en mand, som havde givet alt, hvilket han også blev spurgt ind til af Viaplay efter opgøret. Her åbner han op for, at han også var nødt til at kaste op, efter han havde forladt banen.

– Kræfterne slap op. Lige i øjeblikket kæmper jeg lidt med formen, og jeg er lidt småskadet. Så jeg skal til at vænne mig til at spille 90. 

– Så det bestræber jeg mig helt vildt meget på, og det skal nok komme, men det resulterede i, at jeg lige skulle kaste lidt op, da jeg kom ud, siger han.

Til hans forsvar skal det også siges, at temperaturen ikke ligefrem gjorde det mindre hårdt at løbe rundt på grønsværen, da det var en af årets varmeste dage. 

Med sejren rykker AGF over Viborg i tabellen på bedre målscore, og derfor skal man "bare" matche Viborgs resultat i sidste spillerunde for at ende med medaljer. AGF har været flyvende i 2023, og Mikkel Duelund kalder også præstationen mod Randers for en moden indsats. 

Han fremhæver selv, at AGF kom ud med 100 kilometer i timen til anden halvleg, og kampen tippede over til dem takket være to hurtige mål her. 

Efter det pressede Randers på, og Viaplay-ekspert Allan Kuhn fremhæver, at AGF stoppede med at spille fodbold i den sidste halve time. Kræfterne spillede en rolle, mener Duelund, som heller ikke er bange for at fremhæve målmand Jesper Hansen, der leverede en stor kamp i målet.

– Vi var måske lidt slidte i den sidste halve time. Vi skal hjem og kigge på det. Vi er lige blevet færdige med at spille, og man står stadig i følelsernes magt, siger han.

AGF har nu scoret ti mål i de seneste fire kampe, og det er nye vinde. For det har været defensiven, som har været i højsædet i denne sæson, men hvis AGF kan forløse offensiven, så kan det se rigtig spændende ud til næste sæson, mener Duelund. 

– Jeg synes, vi har rigtig mange spillere, der byder sig ind, og som kan noget offensivt. Det er også ude fra bænken af. Men særligt også vores seksere, som hver især kan noget for at bidrage til det offensive. Det er uforstående, hvorfor det ikke har kørt før nu. 

Mikkel Duelund udtrykte efter kampen også, at han regner med at fortsætte i AGF.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Det er aldrig sket før



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

OB siger farvel til seks spillere

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Brøndby IF – Sønderjyske

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Ivan Toney klar på choktransfer

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Fremhæver stort Brøndby-talent

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Chelsea – Manchester United

Helt vild med Brøndby-profil

– Han vinder Ballon d’Or!

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne