Mikkel Duelund leverede en stor indsats, da AGF tirsdag tog et stort skridt mod bronzemedaljerne ved at vinde 3-1 over Randers FC.
Duelund kom både på måltavlen, ligesom han spillede en rolle i AGF's to øvrige mål, så derfor kunne han bestemt være sin indsats bekendt, da han blev udskiftet med et kvarters tid tilbage af opgøret.
Her lignede han en mand, som havde givet alt, hvilket han også blev spurgt ind til af Viaplay efter opgøret. Her åbner han op for, at han også var nødt til at kaste op, efter han havde forladt banen.
– Kræfterne slap op. Lige i øjeblikket kæmper jeg lidt med formen, og jeg er lidt småskadet. Så jeg skal til at vænne mig til at spille 90.
– Så det bestræber jeg mig helt vildt meget på, og det skal nok komme, men det resulterede i, at jeg lige skulle kaste lidt op, da jeg kom ud, siger han.
Til hans forsvar skal det også siges, at temperaturen ikke ligefrem gjorde det mindre hårdt at løbe rundt på grønsværen, da det var en af årets varmeste dage.
Med sejren rykker AGF over Viborg i tabellen på bedre målscore, og derfor skal man "bare" matche Viborgs resultat i sidste spillerunde for at ende med medaljer. AGF har været flyvende i 2023, og Mikkel Duelund kalder også præstationen mod Randers for en moden indsats.
Han fremhæver selv, at AGF kom ud med 100 kilometer i timen til anden halvleg, og kampen tippede over til dem takket være to hurtige mål her.
Efter det pressede Randers på, og Viaplay-ekspert Allan Kuhn fremhæver, at AGF stoppede med at spille fodbold i den sidste halve time. Kræfterne spillede en rolle, mener Duelund, som heller ikke er bange for at fremhæve målmand Jesper Hansen, der leverede en stor kamp i målet.
– Vi var måske lidt slidte i den sidste halve time. Vi skal hjem og kigge på det. Vi er lige blevet færdige med at spille, og man står stadig i følelsernes magt, siger han.
AGF har nu scoret ti mål i de seneste fire kampe, og det er nye vinde. For det har været defensiven, som har været i højsædet i denne sæson, men hvis AGF kan forløse offensiven, så kan det se rigtig spændende ud til næste sæson, mener Duelund.
– Jeg synes, vi har rigtig mange spillere, der byder sig ind, og som kan noget offensivt. Det er også ude fra bænken af. Men særligt også vores seksere, som hver især kan noget for at bidrage til det offensive. Det er uforstående, hvorfor det ikke har kørt før nu.
Mikkel Duelund udtrykte efter kampen også, at han regner med at fortsætte i AGF.
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Manchester United rasende
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
Hård kritik af FC København-stjerne
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Aldrig set før
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’