AGF-stjerne kastede op mod Randers

Han kæmper lidt med formen i øjeblikket, lyder forklaringen.



Mikkel Duelund leverede en stor indsats, da AGF tirsdag tog et stort skridt mod bronzemedaljerne ved at vinde 3-1 over Randers FC.

Duelund kom både på måltavlen, ligesom han spillede en rolle i AGF's to øvrige mål, så derfor kunne han bestemt være sin indsats bekendt, da han blev udskiftet med et kvarters tid tilbage af opgøret.

Her lignede han en mand, som havde givet alt, hvilket han også blev spurgt ind til af Viaplay efter opgøret. Her åbner han op for, at han også var nødt til at kaste op, efter han havde forladt banen.

– Kræfterne slap op. Lige i øjeblikket kæmper jeg lidt med formen, og jeg er lidt småskadet. Så jeg skal til at vænne mig til at spille 90. 

– Så det bestræber jeg mig helt vildt meget på, og det skal nok komme, men det resulterede i, at jeg lige skulle kaste lidt op, da jeg kom ud, siger han.

Til hans forsvar skal det også siges, at temperaturen ikke ligefrem gjorde det mindre hårdt at løbe rundt på grønsværen, da det var en af årets varmeste dage. 

Med sejren rykker AGF over Viborg i tabellen på bedre målscore, og derfor skal man "bare" matche Viborgs resultat i sidste spillerunde for at ende med medaljer. AGF har været flyvende i 2023, og Mikkel Duelund kalder også præstationen mod Randers for en moden indsats. 

Han fremhæver selv, at AGF kom ud med 100 kilometer i timen til anden halvleg, og kampen tippede over til dem takket være to hurtige mål her. 

Efter det pressede Randers på, og Viaplay-ekspert Allan Kuhn fremhæver, at AGF stoppede med at spille fodbold i den sidste halve time. Kræfterne spillede en rolle, mener Duelund, som heller ikke er bange for at fremhæve målmand Jesper Hansen, der leverede en stor kamp i målet.

– Vi var måske lidt slidte i den sidste halve time. Vi skal hjem og kigge på det. Vi er lige blevet færdige med at spille, og man står stadig i følelsernes magt, siger han.

AGF har nu scoret ti mål i de seneste fire kampe, og det er nye vinde. For det har været defensiven, som har været i højsædet i denne sæson, men hvis AGF kan forløse offensiven, så kan det se rigtig spændende ud til næste sæson, mener Duelund. 

– Jeg synes, vi har rigtig mange spillere, der byder sig ind, og som kan noget offensivt. Det er også ude fra bænken af. Men særligt også vores seksere, som hver især kan noget for at bidrage til det offensive. Det er uforstående, hvorfor det ikke har kørt før nu. 

Mikkel Duelund udtrykte efter kampen også, at han regner med at fortsætte i AGF.







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forhandler med storklub

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

FC København kan få Jens Stage-millioner

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen