AGF-stjerne kastede op mod Randers

Han kæmper lidt med formen i øjeblikket, lyder forklaringen.



Mikkel Duelund leverede en stor indsats, da AGF tirsdag tog et stort skridt mod bronzemedaljerne ved at vinde 3-1 over Randers FC.

Duelund kom både på måltavlen, ligesom han spillede en rolle i AGF's to øvrige mål, så derfor kunne han bestemt være sin indsats bekendt, da han blev udskiftet med et kvarters tid tilbage af opgøret.

Her lignede han en mand, som havde givet alt, hvilket han også blev spurgt ind til af Viaplay efter opgøret. Her åbner han op for, at han også var nødt til at kaste op, efter han havde forladt banen.

– Kræfterne slap op. Lige i øjeblikket kæmper jeg lidt med formen, og jeg er lidt småskadet. Så jeg skal til at vænne mig til at spille 90. 

– Så det bestræber jeg mig helt vildt meget på, og det skal nok komme, men det resulterede i, at jeg lige skulle kaste lidt op, da jeg kom ud, siger han.

Til hans forsvar skal det også siges, at temperaturen ikke ligefrem gjorde det mindre hårdt at løbe rundt på grønsværen, da det var en af årets varmeste dage. 

Med sejren rykker AGF over Viborg i tabellen på bedre målscore, og derfor skal man "bare" matche Viborgs resultat i sidste spillerunde for at ende med medaljer. AGF har været flyvende i 2023, og Mikkel Duelund kalder også præstationen mod Randers for en moden indsats. 

Han fremhæver selv, at AGF kom ud med 100 kilometer i timen til anden halvleg, og kampen tippede over til dem takket være to hurtige mål her. 

Efter det pressede Randers på, og Viaplay-ekspert Allan Kuhn fremhæver, at AGF stoppede med at spille fodbold i den sidste halve time. Kræfterne spillede en rolle, mener Duelund, som heller ikke er bange for at fremhæve målmand Jesper Hansen, der leverede en stor kamp i målet.

– Vi var måske lidt slidte i den sidste halve time. Vi skal hjem og kigge på det. Vi er lige blevet færdige med at spille, og man står stadig i følelsernes magt, siger han.

AGF har nu scoret ti mål i de seneste fire kampe, og det er nye vinde. For det har været defensiven, som har været i højsædet i denne sæson, men hvis AGF kan forløse offensiven, så kan det se rigtig spændende ud til næste sæson, mener Duelund. 

– Jeg synes, vi har rigtig mange spillere, der byder sig ind, og som kan noget offensivt. Det er også ude fra bænken af. Men særligt også vores seksere, som hver især kan noget for at bidrage til det offensive. Det er uforstående, hvorfor det ikke har kørt før nu. 

Mikkel Duelund udtrykte efter kampen også, at han regner med at fortsætte i AGF.





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Laver aftale med Frederik Birk

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Brøndby IF – FC Midtjylland

– Han ender i Premier League



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Bayern slår rekord i ny storsejr

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

FC Fredericia – Vejle Boldklub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Randers FC – FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Silkeborg IF – OB

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Sønderjyske – Viborg FF

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Tottenham under stregen

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Brøndby-fans sender åbent brev

Cooper gav hård og ærlig besked

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen