AGF-stjerne kastede op mod Randers

Han kæmper lidt med formen i øjeblikket, lyder forklaringen.



Mikkel Duelund leverede en stor indsats, da AGF tirsdag tog et stort skridt mod bronzemedaljerne ved at vinde 3-1 over Randers FC.

Duelund kom både på måltavlen, ligesom han spillede en rolle i AGF's to øvrige mål, så derfor kunne han bestemt være sin indsats bekendt, da han blev udskiftet med et kvarters tid tilbage af opgøret.

Her lignede han en mand, som havde givet alt, hvilket han også blev spurgt ind til af Viaplay efter opgøret. Her åbner han op for, at han også var nødt til at kaste op, efter han havde forladt banen.

– Kræfterne slap op. Lige i øjeblikket kæmper jeg lidt med formen, og jeg er lidt småskadet. Så jeg skal til at vænne mig til at spille 90. 

– Så det bestræber jeg mig helt vildt meget på, og det skal nok komme, men det resulterede i, at jeg lige skulle kaste lidt op, da jeg kom ud, siger han.

Til hans forsvar skal det også siges, at temperaturen ikke ligefrem gjorde det mindre hårdt at løbe rundt på grønsværen, da det var en af årets varmeste dage. 

Med sejren rykker AGF over Viborg i tabellen på bedre målscore, og derfor skal man "bare" matche Viborgs resultat i sidste spillerunde for at ende med medaljer. AGF har været flyvende i 2023, og Mikkel Duelund kalder også præstationen mod Randers for en moden indsats. 

Han fremhæver selv, at AGF kom ud med 100 kilometer i timen til anden halvleg, og kampen tippede over til dem takket være to hurtige mål her. 

Efter det pressede Randers på, og Viaplay-ekspert Allan Kuhn fremhæver, at AGF stoppede med at spille fodbold i den sidste halve time. Kræfterne spillede en rolle, mener Duelund, som heller ikke er bange for at fremhæve målmand Jesper Hansen, der leverede en stor kamp i målet.

– Vi var måske lidt slidte i den sidste halve time. Vi skal hjem og kigge på det. Vi er lige blevet færdige med at spille, og man står stadig i følelsernes magt, siger han.

AGF har nu scoret ti mål i de seneste fire kampe, og det er nye vinde. For det har været defensiven, som har været i højsædet i denne sæson, men hvis AGF kan forløse offensiven, så kan det se rigtig spændende ud til næste sæson, mener Duelund. 

– Jeg synes, vi har rigtig mange spillere, der byder sig ind, og som kan noget offensivt. Det er også ude fra bænken af. Men særligt også vores seksere, som hver især kan noget for at bidrage til det offensive. Det er uforstående, hvorfor det ikke har kørt før nu. 

Mikkel Duelund udtrykte efter kampen også, at han regner med at fortsætte i AGF.





Vildt landsholdscomeback? Nu svarer dansker


Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

“Har set ham fra OB få karantæne”

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Lars Friis får ikke stort job

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Thomas Frank siger undskyld

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Superliga-legende stråler som 41-årig

Randers FC – OB

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

‘Tæt på ren elendighed’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

FC Midtjylland kan score gode penge

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Pogba er lettet

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet