AGF-træner efter skuffelse: Vi manglede intensitet

Træner David Nielsen savnede den sidste intensitet hos AGF, som torsdag tabte i EL-kvalifikationen mod Mura.



AGF er færdig i Europa League i denne omgang, efter at aarhusianerne skuffende tabte 0-3 på udebane mod NS Mura fra Slovenien.

Opgøret var i anden runde i kvalifikationen til Europa League, og en sejr ville have betydet, at AGF skulle have mødt PSV Eindhoven i næste runde i Aarhus i næste uge.

Det bliver der ikke noget af, og AGF-træner David Nielsen var skuffet, da det stod klart, at AGF i denne omgang ikke skal spille flere europæiske kampe.

– Vi er skuffede over at være ude. Det handlede om at finde en måde at gå videre på, og det formåede vi ikke. Det er vi sindssygt skuffede over. Spillerne er skuffede, og det er jeg også.

– Jeg er ærgerlig over, at vi ikke ramte vores bedste niveau, siger David Nielsen i et interview med Canal 9 efter kampen.

AGF havde anfører Niklas Backman tilbage i startopstillingen i det centrale forsvar, hvilket sendte unge Sebastian Hausner på bænken.

For Backman blev det en uheldig aften, da han var direkte impliceret i slovenernes scoring til 2-0 i anden halvleg.

Backman ville heade tilbage til målmand William Eskelinen, men han ramte bolden helt skævt, så den endte for fødderne af en modstander, der scorede.

– Vi må erkende, at vi ikke var bedre. Vi manglede fem procent energi hele vejen rundt. Vi er et hold, der lever af topintensitet, og vi nåede ikke det intensitetsniveau, der skal til.

– I de perioder i kampen, hvor vi skulle lave et mål, fik vi ikke scoret, og vi fik ikke afvist den situation i første halvleg, og vi er selvfølgelig kede af målet til 2-0, som gjorde, at resultatet løb os af hænde, siger David Nielsen.

AGF vandt i første runde 5-2 over finske FC Honka, hvilket var aarhusianernes første europæiske kamp siden 2012, men nu er det altså slut med jagten på gruppespillet i Europa League.

– Der er masser af ting, man set i bakspejlet kunne have gjort anderledes.

– Vi forberedte os bedst muligt, men ramte ikke vores niveau. Det viser bare, hvilken type hold vi er. Vi lever af top-intensitet, og det har givet gode resultater i Superligaen.

– Når vi ikke rammer det, så er det skuffende, at vi er ude, siger AGF-træneren.

/ritzau/





LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby




LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK sigter stadig efter 15. juni

Kommer med frækt bud på dansk mester

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Giver transferopdatering

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF kan ende med millionregning, men…

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Cristiano Ronaldo i optur

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu