AGF-træner efter skuffelse: Vi manglede intensitet

Træner David Nielsen savnede den sidste intensitet hos AGF, som torsdag tabte i EL-kvalifikationen mod Mura.



AGF er færdig i Europa League i denne omgang, efter at aarhusianerne skuffende tabte 0-3 på udebane mod NS Mura fra Slovenien.

Opgøret var i anden runde i kvalifikationen til Europa League, og en sejr ville have betydet, at AGF skulle have mødt PSV Eindhoven i næste runde i Aarhus i næste uge.

Det bliver der ikke noget af, og AGF-træner David Nielsen var skuffet, da det stod klart, at AGF i denne omgang ikke skal spille flere europæiske kampe.

– Vi er skuffede over at være ude. Det handlede om at finde en måde at gå videre på, og det formåede vi ikke. Det er vi sindssygt skuffede over. Spillerne er skuffede, og det er jeg også.

– Jeg er ærgerlig over, at vi ikke ramte vores bedste niveau, siger David Nielsen i et interview med Canal 9 efter kampen.

AGF havde anfører Niklas Backman tilbage i startopstillingen i det centrale forsvar, hvilket sendte unge Sebastian Hausner på bænken.

For Backman blev det en uheldig aften, da han var direkte impliceret i slovenernes scoring til 2-0 i anden halvleg.

Backman ville heade tilbage til målmand William Eskelinen, men han ramte bolden helt skævt, så den endte for fødderne af en modstander, der scorede.

– Vi må erkende, at vi ikke var bedre. Vi manglede fem procent energi hele vejen rundt. Vi er et hold, der lever af topintensitet, og vi nåede ikke det intensitetsniveau, der skal til.

– I de perioder i kampen, hvor vi skulle lave et mål, fik vi ikke scoret, og vi fik ikke afvist den situation i første halvleg, og vi er selvfølgelig kede af målet til 2-0, som gjorde, at resultatet løb os af hænde, siger David Nielsen.

AGF vandt i første runde 5-2 over finske FC Honka, hvilket var aarhusianernes første europæiske kamp siden 2012, men nu er det altså slut med jagten på gruppespillet i Europa League.

– Der er masser af ting, man set i bakspejlet kunne have gjort anderledes.

– Vi forberedte os bedst muligt, men ramte ikke vores niveau. Det viser bare, hvilken type hold vi er. Vi lever af top-intensitet, og det har givet gode resultater i Superligaen.

– Når vi ikke rammer det, så er det skuffende, at vi er ude, siger AGF-træneren.

/ritzau/





Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

FCK tjener millioner på ung stopper

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Her er prisen på Aral Simsir

Canada – Marokko

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

FCK-direktør får job i West Ham

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Medie: Stort bud på AGF-stjerne