AGF har med en tredje- og en fjerdeplads de seneste to sæsoner spillet sig tilbage i toppen af dansk fodbold. I den nye sæson er klubben dog igen blevet ramt på selvforståelsen.
De hvide fra Fredensvang tabte søndag 0-2 i Aalborg og har blot skrabet to point til sig i sæsonens første fire superligakampe.
Derudover er klubben blevet slået ud af Conference League-kvalifikationen efter nederlag til den lille nordirske klub Larne FC.
Aarhusianernes cheftræner, David Nielsen, fortæller, at det påvirker holdet.
– Vi er ramt på selvtilliden, og det har været nogle hårde uger. Det var især hårdt at ryge ud af Europa, hvor vi dummede os, og det har ramt os.
– Selvfølgelig er det alvorligt, at vi ikke vinder, og vi må også bare sige, at når vi kigger på vores kommende program, så skal vi skynde os at blive rigtig dygtige, for vi skal møde nogle gode hold.
– Der var mange ting, vi skulle have gjort bedre i den her sæsonstart. Nu bliver det så endnu sværere, for det betyder, at der er ting, vi skal ud og reparere, mens vi spiller mod virkelig gode hold, siger han.
I næste runde af Superligaen møder AGF, som lige nu er næstsidst i tabellen, guldfavoritterne fra FC København, der søndag vandt københavnerderbyet over Brøndby med 4-2 og derfor er ubesejret i sæsonen hidtil.
AGF skal derfor ud og genfinde sig selv, men der kan være lidt trøst i, at holdets anfører og topscorer fra sidste sæson, Patrick Mortensen, søndag fik comeback mod AaB efter en skade.
Angriberen maner til ro trods de få point og henviser til en lignende situation for et par år siden.
– Det er klart, vi har ikke fået det udbytte endnu, som vi gerne ville have haft, men Rom blev heller ikke bygget på en dag, siger Patrick Mortensen.
– Sidst, vi stod med to point efter fem kampe, fik vi bronze. Dermed ikke sagt, at jeg ikke gerne ville have stået her med flere point.
– Jeg synes, vi skal tage den lidt med ro. Vi vil selvfølgelig gerne i gang, og det kommer vi også, siger den 32-årige angriber, der sidste sæson scorede hele 15 superligamål.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Raser: Det er latterligt!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
