AGF vandt returkampen i Aarhus mod Club Brugge med 1-0, men tabte samlet 1-3 over to kampe. Holdet er ude af Conference League-kvalifikationen, men AGF leverede en flot indsats torsdag aften.
Sejren i returkampen på hjemmebane er også det, der fylder for AGF-cheftræner Uwe Rösler trods det europæiske exit i anden runde af Conference League-kvalifikationen.
– Vi voldte Brugge flere problemer, end de troede, vi var i stand til og havde chancer til at score endnu et mål. Og det er et stort kompliment til mine spillere.
– Det, vi fokuserer på nu, er selvfølgelig, at vi vandt den her returkamp. Vi steppede op og viste, at vi kan konkurrere mod denne type modstander, siger Uwe Rösler.
AGF tabte klart i det første opgør på udebane med 0-3. I returkampen torsdag aften scorede AGF efter blot tre minutter til stor ekstase på Ceres Park i Aarhus.
– Vi stoppede ikke med at trykke på, og vores symbiose med fansene pressede os fremad. Jeg vidste ikke, hvor hårdt vi ville presse Brugge, men vores tidlige første mål hjalp os, siger AGF-træneren.
AGF-forsvarsspilleren Frederik Tingager var omvendt mere skuffet ovenpå sejren mod Club Brugge.
Han havde selv et par store chancer undervejs, og ifølge AGF-profilen kunne aarhusianerne have grebet ud efter at lave miraklet.
– Jeg havde en følelse af, at vi skulle have vundet med mere. Vi fik en perfekt start på kampen, og det var lidt ærgerligt, at vi ikke fik udnyttet det mere.
– Vi skulle have scoret flere mål, og jeg havde selv to, jeg skulle score på. Den bliver lidt tung, når man lægger hovedet på puden, men vi havde stor ære af kampen, siger Frederik Tingager.
Endestationen for AGF blev dermed belgiske Club Brugge i anden runde af Conference League-kvalifikationen. Nu venter en udekamp i Superligaen i weekenden mod oprykkerne fra Hvidovre IF.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER