AGF’s anfører og førsteangriber, Patrick Mortensen, har ikke scoret ét eneste mål i åbent spil i de 11 kampe, han har spillet i denne Superliga-sæson. Blot ét mål på straffespark er det blevet til.
I sidste sæson scorede 32-årige Mortensen 15 mål i 29 kampe og blev sit holds topscorer. Derfor er forskellen i forhold til denne sæson slående.
Cheftræner for AGF David Nielsen erkender da også, at det er et problem, efter angriberen nok engang gik målløs fra banen efter 0-1-nederlaget til lokalrivalerne fra Randers.
– Det er klart, at vi skal kunne spille os frem til flere chancer med Patrick, men også med de andre spillere.
– Vi har selvfølgelig fokus på at få sat ham i scene, og det skal vi blive ved med, så han også får en rytme i at komme til chancer, for dem har han ikke haft så mange af de sidste par kampe.
– Generelt er det jo der, vores spil halter, når vi skal få spillet chancer helt store nok og få trykket modstanderne, siger AGF-træneren.
I kampen mod Randers kom Mortensen dog frem til enkelte chancer, som han ikke udnyttede. Især en enkelt i første halvleg, som Mortensen skød over mål, erkender han sin skyld i.
– Jeg prøvede at lægge den over i det lange hjørne, og så kunne jeg jo sige, at den hoppede og dansede, men det gjorde den ikke.
– Det var selvfølgelig ikke godt nok, og den tager jeg på min kappe, siger angriberen.
Målene mangler dog ikke kun hos Mortensen i AGF-truppen, hvor det kun er blevet til 10 mål i sæsonen. I fem kampe er aarhusianerne gået fra banen uden mål.
AGF-anføreren siger, at han ikke har et problem med selvtilliden, og hvis nogen af holdkammeraterne har det, må de arbejde med sig selv, mener han.
– Selvtillid er en underlig størrelse, for jeg føler, jeg har meget af den, selv om jeg ikke scorer mål i øjeblikket.
– Det gælder om, at man må arbejde lidt med sig selv og finde frem til, at de ydre ting, som man ikke kan kontrollere, ikke kommer til at styre dig, siger angriberen.
AGF og Mortensen, som lige nu er nummer otte med 15 point, får et afbræk fra Superligaen onsdag, når holdet får besøg af Sønderjyske i ottendedelsfinalen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
