AGF-træner: Vi skal passe på med at konkludere

Sæsonens hidtidige kampe giver ikke nødvendigvis det fulde billede af, hvor store eller små udfordringer AGF har, mener David Nielsen.



AGF har endnu til gode at vinde i denne sæson, men cheftræneren maner til besindighed. Over for Århus Stiftstidende siger David Nielsen, at man skal passe på med at konkludere noget om holdets udfordringer på baggrund af de tre hidtidige kampe.

Søndag spillede AGF 0-0 mod FC Nordsjælland. Det skete på bagkant af den store skuffelse mod nordirske Larne FC i torsdag. Sæsonpremieren før det var endt 1-1 mod Brøndby IF.

David Nielsen mener, at fordi AGF er ved at spille et nyt hold sammen, vil der være plads til forbedring.

– Vi har spillet en kamp mod Brøndby hvor vi var forrygende i de første 30 minutter, men vi havde det svært i anden halvleg. Og siden har vi spillet to kampe på tørre kunstgræsbaner, så vi skal passe på med at konkludere for meget over hvad vi kan og ikke kan.

– Vi skal heller ikke tro, at det kommer nemt, men vi skal passe på med at konkludere for meget på, hvor store udfordringer, vi har, siger cheftræneren ifølge Århus Stiftstidende.

David Nielsen og co. har alle tiders mulighed for at rette op på sæsonstartens prøvelser, når holdet får besøg af Larne i returkampen i Europa Conference League-kvalifikationen på torsdag.

Trods 2-1-nederlaget i sidste uge vil det være “en kæmpe fiasko”, hvis AGF ikke lykkes med at gå videre.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Medie: De lurer på FCM-profil

Åbner for sommertransfer

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Nu er der nyt om Robert Skov



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Canada – Marokko

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

– Schwartau-handel giver ingen mening