AGF-træner: Vi skal passe på med at konkludere

Sæsonens hidtidige kampe giver ikke nødvendigvis det fulde billede af, hvor store eller små udfordringer AGF har, mener David Nielsen.



AGF har endnu til gode at vinde i denne sæson, men cheftræneren maner til besindighed. Over for Århus Stiftstidende siger David Nielsen, at man skal passe på med at konkludere noget om holdets udfordringer på baggrund af de tre hidtidige kampe.

Søndag spillede AGF 0-0 mod FC Nordsjælland. Det skete på bagkant af den store skuffelse mod nordirske Larne FC i torsdag. Sæsonpremieren før det var endt 1-1 mod Brøndby IF.

David Nielsen mener, at fordi AGF er ved at spille et nyt hold sammen, vil der være plads til forbedring.

– Vi har spillet en kamp mod Brøndby hvor vi var forrygende i de første 30 minutter, men vi havde det svært i anden halvleg. Og siden har vi spillet to kampe på tørre kunstgræsbaner, så vi skal passe på med at konkludere for meget over hvad vi kan og ikke kan.

– Vi skal heller ikke tro, at det kommer nemt, men vi skal passe på med at konkludere for meget på, hvor store udfordringer, vi har, siger cheftræneren ifølge Århus Stiftstidende.

David Nielsen og co. har alle tiders mulighed for at rette op på sæsonstartens prøvelser, når holdet får besøg af Larne i returkampen i Europa Conference League-kvalifikationen på torsdag.

Trods 2-1-nederlaget i sidste uge vil det være “en kæmpe fiasko”, hvis AGF ikke lykkes med at gå videre.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Brian Riemer peger på tre årsager

Braithwaite del af stor transferplan

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Bo Svensson svært utilfreds

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken