AGF-træner: Vi skal passe på med at konkludere

Sæsonens hidtidige kampe giver ikke nødvendigvis det fulde billede af, hvor store eller små udfordringer AGF har, mener David Nielsen.



AGF har endnu til gode at vinde i denne sæson, men cheftræneren maner til besindighed. Over for Århus Stiftstidende siger David Nielsen, at man skal passe på med at konkludere noget om holdets udfordringer på baggrund af de tre hidtidige kampe.

Søndag spillede AGF 0-0 mod FC Nordsjælland. Det skete på bagkant af den store skuffelse mod nordirske Larne FC i torsdag. Sæsonpremieren før det var endt 1-1 mod Brøndby IF.

David Nielsen mener, at fordi AGF er ved at spille et nyt hold sammen, vil der være plads til forbedring.

– Vi har spillet en kamp mod Brøndby hvor vi var forrygende i de første 30 minutter, men vi havde det svært i anden halvleg. Og siden har vi spillet to kampe på tørre kunstgræsbaner, så vi skal passe på med at konkludere for meget over hvad vi kan og ikke kan.

– Vi skal heller ikke tro, at det kommer nemt, men vi skal passe på med at konkludere for meget på, hvor store udfordringer, vi har, siger cheftræneren ifølge Århus Stiftstidende.

David Nielsen og co. har alle tiders mulighed for at rette op på sæsonstartens prøvelser, når holdet får besøg af Larne i returkampen i Europa Conference League-kvalifikationen på torsdag.

Trods 2-1-nederlaget i sidste uge vil det være “en kæmpe fiasko”, hvis AGF ikke lykkes med at gå videre.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Bayern snupper point i Paris

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Han er færdig i Brøndby

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Stjerne alvorligt skadet – misser VM