AGF-træner: Vi skal passe på med at konkludere

Sæsonens hidtidige kampe giver ikke nødvendigvis det fulde billede af, hvor store eller små udfordringer AGF har, mener David Nielsen.



AGF har endnu til gode at vinde i denne sæson, men cheftræneren maner til besindighed. Over for Århus Stiftstidende siger David Nielsen, at man skal passe på med at konkludere noget om holdets udfordringer på baggrund af de tre hidtidige kampe.

Søndag spillede AGF 0-0 mod FC Nordsjælland. Det skete på bagkant af den store skuffelse mod nordirske Larne FC i torsdag. Sæsonpremieren før det var endt 1-1 mod Brøndby IF.

David Nielsen mener, at fordi AGF er ved at spille et nyt hold sammen, vil der være plads til forbedring.

– Vi har spillet en kamp mod Brøndby hvor vi var forrygende i de første 30 minutter, men vi havde det svært i anden halvleg. Og siden har vi spillet to kampe på tørre kunstgræsbaner, så vi skal passe på med at konkludere for meget over hvad vi kan og ikke kan.

– Vi skal heller ikke tro, at det kommer nemt, men vi skal passe på med at konkludere for meget på, hvor store udfordringer, vi har, siger cheftræneren ifølge Århus Stiftstidende.

David Nielsen og co. har alle tiders mulighed for at rette op på sæsonstartens prøvelser, når holdet får besøg af Larne i returkampen i Europa Conference League-kvalifikationen på torsdag.

Trods 2-1-nederlaget i sidste uge vil det være “en kæmpe fiasko”, hvis AGF ikke lykkes med at gå videre.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Topboss sviner Barça til

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Serie A-klubber jagter Randers-profil