AGF-transferønsker: Det kunne være Lukas Lerager

Hvad skal AGF gøre inden transferdeadline? Her giver AGF-repræsentant i Fanklubben Anders Søgaard sit bud.



AGF_250x257

AGF er kommet flyvende fra start, og holdet spiller sprudlende. Det er dog tydeligt, at vi ikke kan holde samme kvalitet og momentum, når vi skifter ind. Derudover vil der opstå skader og karantæner.

Så jeg ser det som nødvendigt, at vi får forstærket os inden vinduet lukker i.

Vi var eftersigende ude efter Mads Enggård, men den glippede, ligesom Thomas Jørgensen også gjorde det – men en type som dem er lige det, vi mangler. Det kunne være Jens Jønsson, Lukas Lerager eller en lignende type.

Vi skal have noget kvalitet ind på 6eren til at konkurrere med Poulsen, plus at han højst sandsynligt løber ind i lidt karantænedage også.

Vi er også sat i forbindelse med den norske U19-midtbanespiller Daniel Braut, og han virker på papiret rigtig spændende og kunne også være en fin konkurrent til "Polle".

Nu har vi også Max Power til prøvetræning. Jeg håber dog ikke, det er fordi, at alle vores andre prioriteter er glippet – men det virker samtidig som en underlig prioritering på nuværende tidspunkt at vinduet.

Jeg ser også gerne vi henter en kreativ type ind. Her har Rui Modesto fra AIK været nævnt, men han har selv afvist det og er tæt på et andet skifte. Så ham bliver det ikke. Rami Al Hajj og Luca Kjerrumgaard fra OB kunne også være spændende at se i Aarhus – men om OB vil slippe dem, eller om Al Hajj skifter til Silkeborg eller en anden klub må tiden vide.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Vi bør både lave transfers med øjeblikkelig succes for øje og samtidig noget til fremtiden.

Vi har helt sikkert brug for nogen, så må tiden vise, hvem det bliver og om det bliver – eller om vi går med Max Power metoden. Der skal i hvert fald krydres med noget mere kvalitet oveni truppen. .

Og endelig må og skal vi holde på profilerne – og specielt Gift Links og Mads Emil Madsen! De må godt gemmes langt væk,indtil vinduet lukker i.

Til gengæld forlader Sigurd Haugen formentlig klubben, men jeg håber, det er den eneste afgang i dette vindue – selvfølgelig udover dem, der har været.

Så hold på hat og briller, hold på truppen og styrk kvaliteten i holdet, så alle skal kæmpe for deres plads! Vi skal sikre øjeblikkelig succes, samt fremtidig succes.

KSDH!

AGF_250x257

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Colombia – Portugal

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens