AGF-transferønsker: Det kunne være Lukas Lerager

Hvad skal AGF gøre inden transferdeadline? Her giver AGF-repræsentant i Fanklubben Anders Søgaard sit bud.



AGF_250x257

AGF er kommet flyvende fra start, og holdet spiller sprudlende. Det er dog tydeligt, at vi ikke kan holde samme kvalitet og momentum, når vi skifter ind. Derudover vil der opstå skader og karantæner.

Så jeg ser det som nødvendigt, at vi får forstærket os inden vinduet lukker i.

Vi var eftersigende ude efter Mads Enggård, men den glippede, ligesom Thomas Jørgensen også gjorde det – men en type som dem er lige det, vi mangler. Det kunne være Jens Jønsson, Lukas Lerager eller en lignende type.

Vi skal have noget kvalitet ind på 6eren til at konkurrere med Poulsen, plus at han højst sandsynligt løber ind i lidt karantænedage også.

Vi er også sat i forbindelse med den norske U19-midtbanespiller Daniel Braut, og han virker på papiret rigtig spændende og kunne også være en fin konkurrent til "Polle".

Nu har vi også Max Power til prøvetræning. Jeg håber dog ikke, det er fordi, at alle vores andre prioriteter er glippet – men det virker samtidig som en underlig prioritering på nuværende tidspunkt at vinduet.

Jeg ser også gerne vi henter en kreativ type ind. Her har Rui Modesto fra AIK været nævnt, men han har selv afvist det og er tæt på et andet skifte. Så ham bliver det ikke. Rami Al Hajj og Luca Kjerrumgaard fra OB kunne også være spændende at se i Aarhus – men om OB vil slippe dem, eller om Al Hajj skifter til Silkeborg eller en anden klub må tiden vide.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Vi bør både lave transfers med øjeblikkelig succes for øje og samtidig noget til fremtiden.

Vi har helt sikkert brug for nogen, så må tiden vise, hvem det bliver og om det bliver – eller om vi går med Max Power metoden. Der skal i hvert fald krydres med noget mere kvalitet oveni truppen. .

Og endelig må og skal vi holde på profilerne – og specielt Gift Links og Mads Emil Madsen! De må godt gemmes langt væk,indtil vinduet lukker i.

Til gengæld forlader Sigurd Haugen formentlig klubben, men jeg håber, det er den eneste afgang i dette vindue – selvfølgelig udover dem, der har været.

Så hold på hat og briller, hold på truppen og styrk kvaliteten i holdet, så alle skal kæmpe for deres plads! Vi skal sikre øjeblikkelig succes, samt fremtidig succes.

KSDH!

AGF_250x257

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Salah sender særlig besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Transferbombe i Real Madrid?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC København – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel