Vejle Boldklub fik både rødt kort og lavede en stor målmandsbrøler, da AGF søndag slog oprykkerne med 1-0 i første runde af Superligaen.
AGF var spilstyrende og lykkedes ofte med at sætte de to offensivspillere Mikkel Duelund og Tobias Bech i scene. Sidstnævnte fik søndag sin debut for AGF og stod bag målet efter en stor målmandsfejl.
Oprykkerne fra Vejle bed også fra sig, og de to hurtige kantspillere Musa Juwara og Kristian Kirkegaard var en trussel. Det var dog ikke nok til at få noget med fra Aarhus.
AGF sad på spillet fra kampens start, og efter seks minutter ramte hjemmeholdets Nicolai Poulsen stolpen fra tæt hold, og Vejle kunne derfor ånde lettet op for en stund.
Vejle viste sig også godt frem offensivt, hvilket skabte enkelte problemer for AGF-forsvaret, men hjemmeholdet skulle dog alligevel bringe sig i front 23 minutter inde i første halvleg.
En stor personlig fejl af Vejle-målmand Nathan Trott gjorde, at bolden endte for fødderne af AGF-debutanten Tobias Bechs venstreben, og offensivspilleren satte herfra sikkert 1-0-målet ind.
AGF var tæt på at fordoble føringen kort før pausen, men denne gang afværgede Nathan Trott i Vejle-målet. Derfor gik holdene til pause med stillingen 1-0.
Vejle kom godt i gang efter pausen, men efter et kvarters tid blev oprykkerne reduceret til ti mand. Tobias Lauritsen satte en stempling ind på AGF-spilleren Gift Links, og så måtte midtbanespilleren tidligt i bad.
Efter udvisningen var det svært for Vejle at fastholde trykket i en kort periode, men i slutfasen var det alligevel gæsterne, der pressede hårdt på mod AGF-defensiven.
Efter et Vejle-hjørnespark røg bolden på overliggeren, men AGF-forsvaret fik sparket bolden ud af farezonen. Dermed kunne AGF ånde lettet op og hente en snæver 1-0-sejr i sæsonåbneren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER