AGF vil have mere: Vi går efter medaljer

AGF sikrede mandag en plads i top-6 med sejren på 2-1 over Randers, og nu kigger holdet efter medaljer.



AGF sikrede en plads i Superligaens mesterskabsspil mandag aften, da holdet ude slog Randers med 2-1.

Det får aarhusianerne til at kigge mod medaljer, fortæller AGF-spilleren Nicolai Poulsen.

– Det er en kæmpe sejr for os i det her ræs om top-6. Det betyder sindssygt meget. Det har været stressende, og der er mange med om buddet, så det at lukke det inden sidste runde er vigtigt, siger han efter sejren.

AGF-profilen ser frem mod mesterskabsspillet, og holdets gode formmæssige stime får Nicolai Poulsen til at kigge op i tabellen.

– Vi ser os selv som en del af top-6, og det fik vi også vist mod Randers, hvor vi var bedst. Når man først er med i top-6, går man også efter noget metal, og længere op til topholdene er der heller ikke.

– Der er hold foran os, som er gået lidt i stå pointmæssigt, og omvendt har vi momentum. Vinder vi igen i næste runde, kan vi snuse til der, hvor det er rigtig sjovt, siger han.

AGF-cheftræner Uwe Rösler beholder benene mere på jorden, inden mesterskabsspillet går løs. Han erkender dog, at den gode stime kræver, at AGF skal fastlægge en ny målsætning efter grundspillet.

– Vi har en god atmosfære omkring holdet lige nu, og vi har hentet ti point i de seneste fire kampe.

– Vi er ikke færdige endnu. Vi vil hente endnu en sejr i den sidste kamp i grundspillet, og så kommer landsholdspausen. Herfra skal vi sætte os ned som hold og lave en ny målsætning, som er nødvendigt for os, siger Uwe Rösler.

AGF møder i sidste kamp i grundspillet OB på hjemmebane, mens Randers skal på udebane mod bundholdet AaB.

/ritzau/





Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

AGF – FC Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Drømmemål sender Fredericia under stregen

FC København – Vejle Boldklub

Sender stikpille til FC København-flop

Han er færdig i Brøndby

Ståle Solbakken overvejede at sige op



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen