AGF vil have mere: Vi går efter medaljer

AGF sikrede mandag en plads i top-6 med sejren på 2-1 over Randers, og nu kigger holdet efter medaljer.



AGF sikrede en plads i Superligaens mesterskabsspil mandag aften, da holdet ude slog Randers med 2-1.

Det får aarhusianerne til at kigge mod medaljer, fortæller AGF-spilleren Nicolai Poulsen.

– Det er en kæmpe sejr for os i det her ræs om top-6. Det betyder sindssygt meget. Det har været stressende, og der er mange med om buddet, så det at lukke det inden sidste runde er vigtigt, siger han efter sejren.

AGF-profilen ser frem mod mesterskabsspillet, og holdets gode formmæssige stime får Nicolai Poulsen til at kigge op i tabellen.

– Vi ser os selv som en del af top-6, og det fik vi også vist mod Randers, hvor vi var bedst. Når man først er med i top-6, går man også efter noget metal, og længere op til topholdene er der heller ikke.

– Der er hold foran os, som er gået lidt i stå pointmæssigt, og omvendt har vi momentum. Vinder vi igen i næste runde, kan vi snuse til der, hvor det er rigtig sjovt, siger han.

AGF-cheftræner Uwe Rösler beholder benene mere på jorden, inden mesterskabsspillet går løs. Han erkender dog, at den gode stime kræver, at AGF skal fastlægge en ny målsætning efter grundspillet.

– Vi har en god atmosfære omkring holdet lige nu, og vi har hentet ti point i de seneste fire kampe.

– Vi er ikke færdige endnu. Vi vil hente endnu en sejr i den sidste kamp i grundspillet, og så kommer landsholdspausen. Herfra skal vi sætte os ned som hold og lave en ny målsætning, som er nødvendigt for os, siger Uwe Rösler.

AGF møder i sidste kamp i grundspillet OB på hjemmebane, mens Randers skal på udebane mod bundholdet AaB.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Australien – Egypten

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

– Schwartau-handel giver ingen mening



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud