AGF vil have mere: Vi går efter medaljer

AGF sikrede mandag en plads i top-6 med sejren på 2-1 over Randers, og nu kigger holdet efter medaljer.



AGF sikrede en plads i Superligaens mesterskabsspil mandag aften, da holdet ude slog Randers med 2-1.

Det får aarhusianerne til at kigge mod medaljer, fortæller AGF-spilleren Nicolai Poulsen.

– Det er en kæmpe sejr for os i det her ræs om top-6. Det betyder sindssygt meget. Det har været stressende, og der er mange med om buddet, så det at lukke det inden sidste runde er vigtigt, siger han efter sejren.

AGF-profilen ser frem mod mesterskabsspillet, og holdets gode formmæssige stime får Nicolai Poulsen til at kigge op i tabellen.

– Vi ser os selv som en del af top-6, og det fik vi også vist mod Randers, hvor vi var bedst. Når man først er med i top-6, går man også efter noget metal, og længere op til topholdene er der heller ikke.

– Der er hold foran os, som er gået lidt i stå pointmæssigt, og omvendt har vi momentum. Vinder vi igen i næste runde, kan vi snuse til der, hvor det er rigtig sjovt, siger han.

AGF-cheftræner Uwe Rösler beholder benene mere på jorden, inden mesterskabsspillet går løs. Han erkender dog, at den gode stime kræver, at AGF skal fastlægge en ny målsætning efter grundspillet.

– Vi har en god atmosfære omkring holdet lige nu, og vi har hentet ti point i de seneste fire kampe.

– Vi er ikke færdige endnu. Vi vil hente endnu en sejr i den sidste kamp i grundspillet, og så kommer landsholdspausen. Herfra skal vi sætte os ned som hold og lave en ny målsætning, som er nødvendigt for os, siger Uwe Rösler.

AGF møder i sidste kamp i grundspillet OB på hjemmebane, mens Randers skal på udebane mod bundholdet AaB.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Frankrig – England

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Fransk klub overvejer Victor Bak

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

FCK-boss åben for lejeaftaler

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

‘Horsens var et helvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham