AGF vinder jysk klassiker mod AaB på fyldt stadion

Ceres Park i Aarhus var fyldt til randen med fans, da AGF mandag slog AaB 1-0 i Superligaens jyske klassiker.



Gratis billetter var mandag med til at fylde Ceres Park i Aarhus, hvor 19.143 pladser af 19.300 var besat, da AGF slog AaB med 1-0 i 12. spillerunde af Superligaen.

AGF’s midtbanespiller Frederik Brandhof blev matchvinder med sit mål dybt inde i første halvlegs tillægstid til stor jubel for langt størstedelen af stadion i Aarhus.

Sejren var ganske fortjent, da hjemmeholdet i anden halvleg lukkede AaB mere eller mindre ned og var tættere på 2-0, end nordjyderne var på 1-1.

De tre point sender AGF på syvendepladsen med 15 point, mens AaB er seks point foran på tredjepladsen.

Skøn fodbold var der ikke noget af i første halvleg, hvor kampen var præget af utallige spilstop og et hav af fejlafleveringer.

Begge hold bøvlede med at komme frem til chancer, og kun AaB var tæt på med et forsøg på stolpen efter 11 minutter.

Det var dog kun lige indtil halvlegens sjette tillægsminut, hvor en bold blev slået op på AGF-anfører Patrick Mortensen.

Angriberen lagde den her fornemt af til 25-årige Brandhof, som takkede for det flotte oplæg med sin første AGF-scoring.

AaB skulle derfor op og jagte efter pausen, og det fik AGF til at stå dybt og lure på omstillinger.

Og efter 20 minutter af anden halvleg fik AGF udnyttet det, og islandske Jon Thorsteinsson troede han havde fordoblet føringen.

Efter et VAR-check blev det dog vurderet, at kantspilleren ulovligt brugte hånden, og målet blev annulleret.

Selv om AaB havde mest travlt, var AGF i kampens slutfase farligst, men flere mål blev det ikke til.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Mæhle kan hentes for spotpris

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De er færdige i 1. division

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Kan sikre millioner til AGF

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Arne Slot fyret af Liverpool

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer