AGF vinder jysk klassiker mod AaB på fyldt stadion

Ceres Park i Aarhus var fyldt til randen med fans, da AGF mandag slog AaB 1-0 i Superligaens jyske klassiker.



Gratis billetter var mandag med til at fylde Ceres Park i Aarhus, hvor 19.143 pladser af 19.300 var besat, da AGF slog AaB med 1-0 i 12. spillerunde af Superligaen.

AGF’s midtbanespiller Frederik Brandhof blev matchvinder med sit mål dybt inde i første halvlegs tillægstid til stor jubel for langt størstedelen af stadion i Aarhus.

Sejren var ganske fortjent, da hjemmeholdet i anden halvleg lukkede AaB mere eller mindre ned og var tættere på 2-0, end nordjyderne var på 1-1.

De tre point sender AGF på syvendepladsen med 15 point, mens AaB er seks point foran på tredjepladsen.

Skøn fodbold var der ikke noget af i første halvleg, hvor kampen var præget af utallige spilstop og et hav af fejlafleveringer.

Begge hold bøvlede med at komme frem til chancer, og kun AaB var tæt på med et forsøg på stolpen efter 11 minutter.

Det var dog kun lige indtil halvlegens sjette tillægsminut, hvor en bold blev slået op på AGF-anfører Patrick Mortensen.

Angriberen lagde den her fornemt af til 25-årige Brandhof, som takkede for det flotte oplæg med sin første AGF-scoring.

AaB skulle derfor op og jagte efter pausen, og det fik AGF til at stå dybt og lure på omstillinger.

Og efter 20 minutter af anden halvleg fik AGF udnyttet det, og islandske Jon Thorsteinsson troede han havde fordoblet føringen.

Efter et VAR-check blev det dog vurderet, at kantspilleren ulovligt brugte hånden, og målet blev annulleret.

Selv om AaB havde mest travlt, var AGF i kampens slutfase farligst, men flere mål blev det ikke til.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Her er FC Københavns vej i Europa

Storkamp af Patrick Dorgu

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Højlund slutter sæsonen med bravour

Fem bud på Brøndbys nye træner

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sammenligner Brøndby med Manchester United

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Conte stopper i Napoli

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!