AGF vinder jysk klassiker mod AaB på fyldt stadion

Ceres Park i Aarhus var fyldt til randen med fans, da AGF mandag slog AaB 1-0 i Superligaens jyske klassiker.



Gratis billetter var mandag med til at fylde Ceres Park i Aarhus, hvor 19.143 pladser af 19.300 var besat, da AGF slog AaB med 1-0 i 12. spillerunde af Superligaen.

AGF’s midtbanespiller Frederik Brandhof blev matchvinder med sit mål dybt inde i første halvlegs tillægstid til stor jubel for langt størstedelen af stadion i Aarhus.

Sejren var ganske fortjent, da hjemmeholdet i anden halvleg lukkede AaB mere eller mindre ned og var tættere på 2-0, end nordjyderne var på 1-1.

De tre point sender AGF på syvendepladsen med 15 point, mens AaB er seks point foran på tredjepladsen.

Skøn fodbold var der ikke noget af i første halvleg, hvor kampen var præget af utallige spilstop og et hav af fejlafleveringer.

Begge hold bøvlede med at komme frem til chancer, og kun AaB var tæt på med et forsøg på stolpen efter 11 minutter.

Det var dog kun lige indtil halvlegens sjette tillægsminut, hvor en bold blev slået op på AGF-anfører Patrick Mortensen.

Angriberen lagde den her fornemt af til 25-årige Brandhof, som takkede for det flotte oplæg med sin første AGF-scoring.

AaB skulle derfor op og jagte efter pausen, og det fik AGF til at stå dybt og lure på omstillinger.

Og efter 20 minutter af anden halvleg fik AGF udnyttet det, og islandske Jon Thorsteinsson troede han havde fordoblet føringen.

Efter et VAR-check blev det dog vurderet, at kantspilleren ulovligt brugte hånden, og målet blev annulleret.

Selv om AaB havde mest travlt, var AGF i kampens slutfase farligst, men flere mål blev det ikke til.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

FC Midtjylland – AC Horsens



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AaB spiller sig på førstepladsen

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FC Nordsjælland – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Tottenham-flop i stor transfer

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Brøndby-boss teaser for transfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer