Torsdag aften indtræder AGF i kvalifikationen til Europa League, når de tager imod finske FC Honka på Ceres Park.
AGF skal bruge en sejr mod FC Honka, og derefter skal de bruge yderligere tre sejre i kvalifikationen, hvis de vil i gruppespillet. Men det er også muligt, mener Patrick Mortensen.
Mortensen har tidligere spillet Europa League med norske Sarpsborg 08, hvor de spillede sig igennem kvalifikationen og nåede gruppespillet. Og hvis den norske klub kan, er det også muligt for AGF, mener han.
– Jeg drømmer stort, og jeg vil gerne stå her på Ceres Park og være med i gruppespillet. Vi må se, om det bliver til virkelighed, vi er ydmyge og tager en kamp ad gangen. Når jeg med min tidligere klub i Norge kan gå hele vejen i første hug, så kan AGF også,
– Vi ved, at det kræver vanvittig hårdt arbejde, at vi ikke har nogle udfald og, at vi er ydmyge – så må vi se, hvor langt det rækker, siger Patrick Mortensen ifølge AGF’s hjemmeside.
Normalt bliver kvalifikationsrunderne afgjort over to kampe – en hjemmekamp og en udekamp, men det er anderledes i år. Som følge af coronavirussen vil der blot blive spillet én kamp, og derfor er det vigtigt, at AGF er klar fra første fløjt.
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
– Det er en knald eller fald-kamp. Når man skal afgøre det over to kampe, så kan man nogle gange godt spille lidt efter resultatet. Nu er det kun én kamp, og derfor er det vanvittig vigtigt, at vi er klar fra start, fordi vi får ikke en ny chance, siger AGF-topscoreren.
AGF møder FC Honka klokken 19.00 torsdag aften.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
Ny kontrakt før VM-åbner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
