AGF’er drømmer om gruppespil: Når Sarpsborg kan, kan AGF også

Patrick Mortensen drømmer om at spille i Europa League-gruppespillet med AGF. Tidligere har han været der med Sarpsborg.



Torsdag aften indtræder AGF i kvalifikationen til Europa League, når de tager imod finske FC Honka på Ceres Park.

AGF skal bruge en sejr mod FC Honka, og derefter skal de bruge yderligere tre sejre i kvalifikationen, hvis de vil i gruppespillet. Men det er også muligt, mener Patrick Mortensen.

Mortensen har tidligere spillet Europa League med norske Sarpsborg 08, hvor de spillede sig igennem kvalifikationen og nåede gruppespillet. Og hvis den norske klub kan, er det også muligt for AGF, mener han.

– Jeg drømmer stort, og jeg vil gerne stå her på Ceres Park og være med i gruppespillet. Vi må se, om det bliver til virkelighed, vi er ydmyge og tager en kamp ad gangen. Når jeg med min tidligere klub i Norge kan gå hele vejen i første hug, så kan AGF også,

– Vi ved, at det kræver vanvittig hårdt arbejde, at vi ikke har nogle udfald og, at vi er ydmyge – så må vi se, hvor langt det rækker, siger Patrick Mortensen ifølge AGF’s hjemmeside.

Normalt bliver kvalifikationsrunderne afgjort over to kampe – en hjemmekamp og en udekamp, men det er anderledes i år. Som følge af coronavirussen vil der blot blive spillet én kamp, og derfor er det vigtigt, at AGF er klar fra første fløjt.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

– Det er en knald eller fald-kamp. Når man skal afgøre det over to kampe, så kan man nogle gange godt spille lidt efter resultatet. Nu er det kun én kamp, og derfor er det vanvittig vigtigt, at vi er klar fra start, fordi vi får ikke en ny chance, siger AGF-topscoreren.

AGF møder FC Honka klokken 19.00 torsdag aften. 

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

Afslører: FCK ringede aldrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Kap Verde – Saudi-Arabien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?