AGF’er drømmer om gruppespil: Når Sarpsborg kan, kan AGF også

Patrick Mortensen drømmer om at spille i Europa League-gruppespillet med AGF. Tidligere har han været der med Sarpsborg.



Torsdag aften indtræder AGF i kvalifikationen til Europa League, når de tager imod finske FC Honka på Ceres Park.

AGF skal bruge en sejr mod FC Honka, og derefter skal de bruge yderligere tre sejre i kvalifikationen, hvis de vil i gruppespillet. Men det er også muligt, mener Patrick Mortensen.

Mortensen har tidligere spillet Europa League med norske Sarpsborg 08, hvor de spillede sig igennem kvalifikationen og nåede gruppespillet. Og hvis den norske klub kan, er det også muligt for AGF, mener han.

– Jeg drømmer stort, og jeg vil gerne stå her på Ceres Park og være med i gruppespillet. Vi må se, om det bliver til virkelighed, vi er ydmyge og tager en kamp ad gangen. Når jeg med min tidligere klub i Norge kan gå hele vejen i første hug, så kan AGF også,

– Vi ved, at det kræver vanvittig hårdt arbejde, at vi ikke har nogle udfald og, at vi er ydmyge – så må vi se, hvor langt det rækker, siger Patrick Mortensen ifølge AGF’s hjemmeside.

Normalt bliver kvalifikationsrunderne afgjort over to kampe – en hjemmekamp og en udekamp, men det er anderledes i år. Som følge af coronavirussen vil der blot blive spillet én kamp, og derfor er det vigtigt, at AGF er klar fra første fløjt.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

– Det er en knald eller fald-kamp. Når man skal afgøre det over to kampe, så kan man nogle gange godt spille lidt efter resultatet. Nu er det kun én kamp, og derfor er det vanvittig vigtigt, at vi er klar fra start, fordi vi får ikke en ny chance, siger AGF-topscoreren.

AGF møder FC Honka klokken 19.00 torsdag aften. 

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020




Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

FC København interesseret i Jonas Kersken

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Bundesliga-klub enig med dansker

Vil til Premier League – United foran Arsenal

‘De har haft det værste transfervindue’

Randers FC – Silkeborg IF

Han er VM’s bedste spiller

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Udeladt – kan slet ikke spille

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: FC København sælger Achouri