ÅRHUS (Tipsbladet)
AGF-FC Nordsjælland 4-2 (1-2)
1-0 Marcus Ingvartsen (selvmål, 10.)
1-1 Benjamin Nygren (11.)
1-2 Sindre Walle Egeli (16.)
2-2 Tobias Bech (49.)
3-2 Mikael Anderson (53.)
4-2 Frederik Tingager (89.)
Kampens bedste:
AGF
Tobias Bech stod det helt rigtige sted ved 2-2 og markerer sig flot i begyndelsen af denne sæson, men vi kan bare ikke komme uden om Mikael Anderson.
Da AGF var i problemer i den sidste halve time af første halvleg, prøvede Anderson igen og igen at skabe bevægelse i kampen for hjemmeholdet, og så var han der med to skønne detaljer i form af et stærkt oplæg til Bechs udligning og et godt træk, før han smed bolden ind bag Andreas Hansen til 3-2.
Nu skal vi ikke opfordre til hverken brud på dansk lovgivning eller krænkelse af menneskerettigheder, og mindst af alt af Mikael Andersons.
Men var vi en magtfuld AGF-ledertrio i form af Uwe Rösler, Stig Inge Bjørnebye og Jacob Nielsen, ville vi ikke have noget mod et scenarie, hvor alle Andersons elektroniske devices holder op med at fungere i en uge eller to, til også transfervinduerne i Belgien, Grækenland og Tyrkiet er lukket, og hvor der bliver arrangeret en surprise-sheltertur for førsteholdet med skumfiduser og pølser ristet over bål i Mols Bjerge de næste tre døgns tid, bare lige for en sikkerheds skyld.
Mikael Anderson spiller god bold for tiden, og ham skal AGF ikke ønske sig at undvære på grund af et sidsteminutssalg, ny midtbanekreatør fra Norge eller ej.
FC Nordsjælland
Der er noget over Sindre Walle Egeli, der scorede sit tredje Superliga-mål i sæsonen.
Han er lynhurtig, har god boldkontrol og kan sætte en mand, og det er med god grund, FC Nordsjælland har planlagt at spille med ham i stedet for at købe en ny profil til kanten efter sommerens farvel til Ibrahim Osman og Andreas Schjelderup.
Nordmanden fra Larvik, der fyldte 18 i juni, er naturligvis sin egen, men tankerne driver i retning af Andreas Schjelderup, selv om meget få, og heller ikke Walle Egeli, er så enestående gode, som Schjelderup allerede var som 18-årig.
Sindre Walle Egeli er naturligvis ikke færdig med at lære at spille seniorfodbold, men ligesom Schjelderup blev han kapret foran et væld af store klubber i Europa, da han flyttede til Farum fra Sandefjord i 2022.
Bliver det her ved i den takt, man nemt kan forestille sig, når man ser den norske teenager på en svær udebane i Århus, kan det her nemt blive en spiller, der bliver solgt for mere end de 75-90 millioner kroner, Andreas Schjelderup røg til Benfica for i begyndelsen af 2023.
Kampens værste:
AGF
Vi er i småtingsafdelingen på en god dag for AGF, men efter en god måned med lutter sejre over hold uden FC Nordsjællands fart fik AGF at føle, at man skal være knivskarp defensivt i alle 90 minutter plus tillægstid mod hurtige folk som Sindre Walle Egeli, som AGF mærkede ved 1-2.
AGF kæmpede sig flot ud af problemerne, men nede 1-2 i pausen skulle vi ikke være nået langt ind i 2. halvleg, før FCN’s kontra-kniv havde været rigtig træls for et AGF-hold, der trods alt ikke er Superligaens hurtigste hverken i fart eller fra stillestående.
FC Nordsjælland
Ligesom i sidste uge mod FC København er det altså påfaldende at se, hvordan FC Nordsjælland dykker efter pausen.
AGF var bestemt ikke uheldig, og der kunne sagtens have været dømt en hands i opstillet til AGF’s mål til 3-2, men det er tankevækkende, hvordan FCN igen havde svært ved at fange de ændringer og da ikke mindst det ekstra tryk, modstanderne kom med, efter de havde haft en alvorssnak i omklædningsrummet.
Det havde nær kostet de tre point i sidste uge i Farum, og selv om det ikke alene er forklaringen i Århus, hvor hjemmeholdet var heldig for at slippe fra flere FCN-scoringer, er der noget at arbejde på her for et FCN-hold, der af gode grunde stadig er ved at lære hinanden at kende 100 procent efter massive sommer-udskiftninger i truppen og startopstillingen, og oven i med en ny cheftræner.
Tre mål imod i 2. halvleg efter en pause-føring er ikke godt nok, langt fra.
Kampens detalje:
Ok, århusianernes venstre forsvarsside tog sig en skraber i situationen.
Men FC Nordsjællands nye teenage-nordmand Sindre Walle Egeli er altså svær at fange, og han var en torn i AGF’s flanke lørdag eftermiddag.
Walle Egeli spurtede fra forsvaret, satte en mand, da han trak ind i banen, og var selvfølgelig heldig med afretningen, der fuldstændig snød en sagesløs Jesper Hansen.
Fedt lavet af en spiller, vi tror bliver en stor Superliga-profil.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

TransferLIVE: Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Nedtur for Christian Nørgaard

0,1 procent

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

FC København – OB

‘Sæt ham af!’

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Vilde Roony matchvinder med panenka

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

FC Nordsjælland – Viborg FF

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København udtager German Onugkha

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

FC Fredericia – Randers FC

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Får landsholdskarantæne

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Drama – chokfyring i Premier League?

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby

Afsløring: Stort scoop – Olti Hyseni forlænger