AGF’er går på vandet: Lås ham inde til deadline!

Tipsbladet stiller skarpt på lørdagens Superliga-kamp mellem AGF og FC Nordsjælland.



ÅRHUS (Tipsbladet)

AGF-FC Nordsjælland 4-2 (1-2)
1-0 Marcus Ingvartsen (selvmål, 10.)
1-1 Benjamin Nygren (11.)
1-2 Sindre Walle Egeli (16.)
2-2 Tobias Bech (49.)
3-2 Mikael Anderson (53.)
4-2 Frederik Tingager (89.)

Kampens bedste:

AGF
Tobias Bech stod det helt rigtige sted ved 2-2 og markerer sig flot i begyndelsen af denne sæson, men vi kan bare ikke komme uden om Mikael Anderson.

Da AGF var i problemer i den sidste halve time af første halvleg, prøvede Anderson igen og igen at skabe bevægelse i kampen for hjemmeholdet, og så var han der med to skønne detaljer i form af et stærkt oplæg til Bechs udligning og et godt træk, før han smed bolden ind bag Andreas Hansen til 3-2.

Nu skal vi ikke opfordre til hverken brud på dansk lovgivning eller krænkelse af menneskerettigheder, og mindst af alt af Mikael Andersons.

Men var vi en magtfuld AGF-ledertrio i form af Uwe Rösler, Stig Inge Bjørnebye og Jacob Nielsen, ville vi ikke have noget mod et scenarie, hvor alle Andersons elektroniske devices holder op med at fungere i en uge eller to, til også transfervinduerne i Belgien, Grækenland og Tyrkiet er lukket, og hvor der bliver arrangeret en surprise-sheltertur for førsteholdet med skumfiduser og pølser ristet over bål i Mols Bjerge de næste tre døgns tid, bare lige for en sikkerheds skyld.

Mikael Anderson spiller god bold for tiden, og ham skal AGF ikke ønske sig at undvære på grund af et sidsteminutssalg, ny midtbanekreatør fra Norge eller ej.


FC Nordsjælland
Der er noget over Sindre Walle Egeli, der scorede sit tredje Superliga-mål i sæsonen.

Han er lynhurtig, har god boldkontrol og kan sætte en mand, og det er med god grund, FC Nordsjælland har planlagt at spille med ham i stedet for at købe en ny profil til kanten efter sommerens farvel til Ibrahim Osman og Andreas Schjelderup.

Nordmanden fra Larvik, der fyldte 18 i juni, er naturligvis sin egen, men tankerne driver i retning af Andreas Schjelderup, selv om meget få, og heller ikke Walle Egeli, er så enestående gode, som Schjelderup allerede var som 18-årig.

Sindre Walle Egeli er naturligvis ikke færdig med at lære at spille seniorfodbold, men ligesom Schjelderup blev han kapret foran et væld af store klubber i Europa, da han flyttede til Farum fra Sandefjord i 2022.

Bliver det her ved i den takt, man nemt kan forestille sig, når man ser den norske teenager på en svær udebane i Århus, kan det her nemt blive en spiller, der bliver solgt for mere end de 75-90 millioner kroner, Andreas Schjelderup røg til Benfica for i begyndelsen af 2023.

Kampens værste:

AGF
Vi er i småtingsafdelingen på en god dag for AGF, men efter en god måned med lutter sejre over hold uden FC Nordsjællands fart fik AGF at føle, at man skal være knivskarp defensivt i alle 90 minutter plus tillægstid mod hurtige folk som Sindre Walle Egeli, som AGF mærkede ved 1-2.

AGF kæmpede sig flot ud af problemerne, men nede 1-2 i pausen skulle vi ikke være nået langt ind i 2. halvleg, før FCN’s kontra-kniv havde været rigtig træls for et AGF-hold, der trods alt ikke er Superligaens hurtigste hverken i fart eller fra stillestående.

FC Nordsjælland
Ligesom i sidste uge mod FC København er det altså påfaldende at se, hvordan FC Nordsjælland dykker efter pausen.

AGF var bestemt ikke uheldig, og der kunne sagtens have været dømt en hands i opstillet til AGF’s mål til 3-2, men det er tankevækkende, hvordan FCN igen havde svært ved at fange de ændringer og da ikke mindst det ekstra tryk, modstanderne kom med, efter de havde haft en alvorssnak i omklædningsrummet.

Det havde nær kostet de tre point i sidste uge i Farum, og selv om det ikke alene er forklaringen i Århus, hvor hjemmeholdet var heldig for at slippe fra flere FCN-scoringer, er der noget at arbejde på her for et FCN-hold, der af gode grunde stadig er ved at lære hinanden at kende 100 procent efter massive sommer-udskiftninger i truppen og startopstillingen, og oven i med en ny cheftræner.

Tre mål imod i 2. halvleg efter en pause-føring er ikke godt nok, langt fra.


Kampens detalje:
Ok, århusianernes venstre forsvarsside tog sig en skraber i situationen.

Men FC Nordsjællands nye teenage-nordmand Sindre Walle Egeli er altså svær at fange, og han var en torn i AGF’s flanke lørdag eftermiddag.

Walle Egeli spurtede fra forsvaret, satte en mand, da han trak ind i banen, og var selvfølgelig heldig med afretningen, der fuldstændig snød en sagesløs Jesper Hansen.

Fedt lavet af en spiller, vi tror bliver en stor Superliga-profil.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Lukas Lerager er færdig i FC København

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Riemer svarer på Tøftings kritik

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Alle storroser Dario Osorio

Millionregn over Ståle Solbakken

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

– Det er så ringe, begge dele!

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Her trækkes der lod til VM

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Steve Coopers højre hånd afviser

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet