AGF’er svarede kritikere: Håber, de fortsætter

Jon Dagur Thorsteinsson håber, at kritikerne fortsat vil snakke på sociale medier. Og han vil så svare igen med mål.



Kritikken haglede ned over Jon Dagur Thorsteinsson fra AGF, efter at århusianerne i sidste uge besejrede Silkeborg IF i ligaen.

Islændingen kom især i modvind, fordi han forsøgte at filme sig til kendelser flere gange i løbet af kampen, mens en særlig flabet gestus over for en modspiller i slutminutterne også kom i fokus. Han blev efterfølgende en af ugens allermest omdiskuterede spillere blandt fans og eksperter i Superligaen.

Mandag aften leverede Jon Dagur Thorsteinsson så et flot sejrsmål mod SønderjyskE, og efterfølgende blev han spurgt ind til, hvordan det var at svare sådan igen på kritikken.

– Det var sjovt. Jeg håber, at de fortsætter på sociale medier, og så svarer jeg dem sådan, sagde AGF-målscoreren til TV3 Sport med et stort smil.

Sejren var også AGF’s tredje i træk i Superligaen, og man kan godt mærke, at stemningen omkring klubben er blevet lidt bedre.

– Det er lidt anderledes end tre kampe siden, hvis jeg skal være ærlig. Vi har prøvet at være positive, selvom vi ikke vandt, så jeg tror, at omklædningsrummet er det samme, men man kan se forskellen hos fansene. Vi er alle glade, siger Jon Dagur Thorsteinsson.

En særlig detalje fra kantspilleren stjal også showet mandag aften mod SønderjyskE – læs mere om det i tipsbladet.dk’s analyse af kampen her






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Her er Jonas Winds nye klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

De køber ham for 740 mio.

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Mexico – Ecuador

Nu er Brøndby IF konkret på banen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England – DR Congo

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby med transferscoop?

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul