Han havde sat næsen op efter spilletid, da Danmark mødte Sverige i sidste uge, men sådan gik det ikke for den 31-årige angriber Patrick Mortensen fra AGF. Det var – måske – chancen for at spille på A-landsholdet.
Derfor udtrykte han også skuffelse i kølvandet på at være vendt hjem til Aarhus efter testkampen mod Sverige, men nu, hvor det hele lidt er kommet på afstand, er AGF-topscoreren glad igen.
Læs også:Mortensen erkender: Meget ærgerlig over manglende landsholdsdebut
Faktisk har han endnu mere sult end nogensinde for at komme med igen.
– Jeg var jo drønærgerlig og skuffet, da kampen var fløjtet af, fordi jeg ikke havde fået min debut. Det var en gylden mulighed får at få debut. Men efter at have fået det lidt på afstand er jeg utrolig stolt over, at jeg blev ringet op, og at de kiggede min vej – også qua min alder og alle de ting, når der er så mange dygtige angribere. Det giver mig vanvittigt meget blod på tanden for bare at fortsætte, så kan jeg ikke se, hvorfor muligheden ikke skulle kunne opstå igen. Det er fedt, den opstod, og så håber jeg, at jeg kan få den igen, siger Patrick Mortensen til tipsbladet.dk.
Læs også:Hjulmand skærer syv spillere fra truppen
Hvis og når han kommer med igen, vil han tanden længere og have debut for Danmark.
– Det er jo det. Da jeg var omkring holdet, selv om det kun var en halv dags tid, kunne man mærke den aura og stemning, der er omkring landsholdet. Det var meget specielt. Da jeg var i det, nød jeg det helt vildt. Det havde jeg lovet mig selv og så lovede jeg også, at jeg skulle suge til mig, selv om jeg var en af alderspræsidenterne. Det var fandeme en fornøjelse, og det var specielt og fedt. Det gjorde bare, jeg tænkte, at “fuck mand, det her skal jeg prøve igen.” Så det er da mit mål, at jeg skal gøre alt, jeg kan, for at komme i den position igen, siger Mortensen.
Patrick Mortensen har nu fuldt fokus på AGF, der i weekenden møder FC Midtjylland på hjemmebane. Angriberen har indtil videre scoret fem gange i otte Superliga-kampe, og hvis han kan blive ved med at præstere, kan han måske få en mulighed for at vise sig frem for Kasper Hjulmand igen, inden det danske A-landshold spiller EM til sommer.
Der er ikke landskampe igen før i 2021.
Læs også:Pokaldrama: AGF-målmand går fra nedsmeltning til helterolle i sejr
Læs også:Hjulmand tynder ud i landsholdstruppen: Fem mand sorteret fra
Læs også:David Nielsen har taget ved lære: Sparer ingen i pokalopgør
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
OPTAKT
USA – Belgien
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
