Han havde sat næsen op efter spilletid, da Danmark mødte Sverige i sidste uge, men sådan gik det ikke for den 31-årige angriber Patrick Mortensen fra AGF. Det var – måske – chancen for at spille på A-landsholdet.
Derfor udtrykte han også skuffelse i kølvandet på at være vendt hjem til Aarhus efter testkampen mod Sverige, men nu, hvor det hele lidt er kommet på afstand, er AGF-topscoreren glad igen.
Læs også:Mortensen erkender: Meget ærgerlig over manglende landsholdsdebut
Faktisk har han endnu mere sult end nogensinde for at komme med igen.
– Jeg var jo drønærgerlig og skuffet, da kampen var fløjtet af, fordi jeg ikke havde fået min debut. Det var en gylden mulighed får at få debut. Men efter at have fået det lidt på afstand er jeg utrolig stolt over, at jeg blev ringet op, og at de kiggede min vej – også qua min alder og alle de ting, når der er så mange dygtige angribere. Det giver mig vanvittigt meget blod på tanden for bare at fortsætte, så kan jeg ikke se, hvorfor muligheden ikke skulle kunne opstå igen. Det er fedt, den opstod, og så håber jeg, at jeg kan få den igen, siger Patrick Mortensen til tipsbladet.dk.
Læs også:Hjulmand skærer syv spillere fra truppen
Hvis og når han kommer med igen, vil han tanden længere og have debut for Danmark.
– Det er jo det. Da jeg var omkring holdet, selv om det kun var en halv dags tid, kunne man mærke den aura og stemning, der er omkring landsholdet. Det var meget specielt. Da jeg var i det, nød jeg det helt vildt. Det havde jeg lovet mig selv og så lovede jeg også, at jeg skulle suge til mig, selv om jeg var en af alderspræsidenterne. Det var fandeme en fornøjelse, og det var specielt og fedt. Det gjorde bare, jeg tænkte, at “fuck mand, det her skal jeg prøve igen.” Så det er da mit mål, at jeg skal gøre alt, jeg kan, for at komme i den position igen, siger Mortensen.
Patrick Mortensen har nu fuldt fokus på AGF, der i weekenden møder FC Midtjylland på hjemmebane. Angriberen har indtil videre scoret fem gange i otte Superliga-kampe, og hvis han kan blive ved med at præstere, kan han måske få en mulighed for at vise sig frem for Kasper Hjulmand igen, inden det danske A-landshold spiller EM til sommer.
Der er ikke landskampe igen før i 2021.
Læs også:Pokaldrama: AGF-målmand går fra nedsmeltning til helterolle i sejr
Læs også:Hjulmand tynder ud i landsholdstruppen: Fem mand sorteret fra
Læs også:David Nielsen har taget ved lære: Sparer ingen i pokalopgør
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
MEDIE
Storklub jagter to danskere
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Klar til at gå shopamok
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
MEDIE
