AGF’s falske reserve har spillet alle kampene

Selv om Oliver Lund ikke kan regnes som førstevalg på nogen position, har han spillet samtlige kampe i denne sæson.



Kan man kalde Oliver Lund for reserve?

Han kan spille en række forskellige positioner, men er ikke førstevalg nogen vegne. Omvendt spiller han hver gang; kun han og målmand Jesper Hansen har været på banen i samtlige AGF-kampe i denne sæson.

Så selv om man måske har indtryk af, at Oliver Lund er der for at fylde de huller, som hans holdkammerater efterlader, spiller han mere end de fleste af dem. Han er blevet en slags falsk reserve.

Er det en velsignelse at være så alsidig, at man kan gå ind på mange forskellige pladser, eller er det en forbandelse, at man måske ikke bliver specialiseret så meget, at man bliver førstevalg nogen vegne?

– Det er klart en velsignelse. Specielt når vi har så meget kvalitet i truppen, som vi har. Hvis jeg kun spillede én position, ville jeg være noget begrænset, så jeg ser det klart som en velsignelse. Det er kun glædeligt, at man kan hjælpe holdet på forskellige positioner. Det ser jeg som en styrke for både mig og holdet, siger Oliver Lund til tipsbladet.dk.

Han har i denne sæson spillet på højre back, venstre back, i midterforsvaret og sågar en enkelt kamp på højre kant. Selv om det gør det svært at komme ind i en rytme, klager han ikke.

– Overordnet set har jeg nok primært spillet back, og selve backpositionen er, som den er. Så skal man bare kunne spejlvende det. Det føler jeg godt, at jeg kan, siger Lund.

– Jeg synes, at rollerne på holdet er rimelig tydelige, så det ser jeg slet ikke som et problem. Tværtimod synes jeg, vi har mange gode spillere, og det med, at man kan spille flere positioner, er en god ting for mig og for holdet.

Mangler kun én plads
Oliver Lund har stort set spillet alle positioner på banen: I AB spillede han på venstre kant, den offensive midtbane og i angrebet. Siden har han spillet på begge backer, begge wingbacker, i midterforsvaret og altså en enkelt kamp som højre kant i denne sæson. Han mangler kun den defensive midtbane og målet.

– Jeg synes, det har været sjovt at prøve alle mulige forskellige positioner. Det er sjovt at udfordre mig selv, og jeg ved jo som forsvarsspiller, hvad der er ubehageligt, og omvendt ved jeg, hvad der er ubehageligt at stå overfor som angriber. Det prøver jeg at udnytte lidt, når jeg spiller, siger AGF's altmuligmand.

– Jeg synes allermest, det har været sjovt og udfordrende. Jeg ser det bestemt ikke som en negativ ting eller "Jeg kunne måske have nået mere, hvis det ene og det andet." Jeg tror, jeg har nået den hylde, som jeg hører til.

Den ene kamp, som Oliver Lund har spillet på højre kant, var pokalopgøret mod BK Frem i september. Her lagde han op til to scoringer, så eksperimentet var vellykket. Han tvivler dog på, at Mustapha Bundu skal frygte for sin plads, når AGF møder FC København søndag eftermiddag.

– Nej, det skal Bundu nok ikke. Jeg ville være noget overrasket, hvis man så mig på en højre kant i weekenden, siger Lund med et grin.

– Man skal aldrig sige aldrig, men jeg tænker ikke umiddelbart, det er idéen. Jeg tænker, idéen er, at jeg primært er forsvarsspiller, og når/hvis vi mangler det, ved David og den øvrige stab, at jeg godt kan løse den rolle.

AGF's besøg i Parken trækker i øvrigt op til at være en sand tilskuermagnet.





Riemer: Han fortjener en statue



TOPNYHED

Uret tikker: FCK søger om dispensation


Riemer: Han fortjener en statue

Vil drille FCK og FCM: Det er lidt ironisk



– Vi er bedst med ryggen mod muren

Jagthunde lugter CL-billetter efter pokaltriumf

Viborg – Vejle

Danske stjerner vinder mesterskab

Crystal Palace vinder FA Cuppen



EKSKLUSIVT

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark 


Nyt projekt? Kabongo har haft snakke med Brøndby

AaB – Silkeborg

Farvel og tak, Zeca – FCK-gestus betyder alverden

Sønderjyske – Lyngby



EKSKLUSIVT

Daniel Agger rejser til England


Bo Henriksen i kæmpe triumf

Vilde Jens Stage runder milepæl

Dansk angriber i vildt klubskifte

Randers – FC København

OB-forspring skrumper til et point


Dario-Osorio FCM FC-Midtjylland Superligaen FCK FC-Koebenhavn EKSKLUSIVT

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel


Det bliver make or break, og det bliver vildt!

– Hold kæft, jeg elsker ham!

Unfair? Det er jo FC Københavns egen skyld!

Real Madrid køber forsvarskomet for 445 mio kroner



Danmark kan miste stortalent: Han er på listen

Ny Real-stjerne? Handlen er 90 procent i hus

Fik ikke chancen i AGF: Nu sprudler han i Holland

Slagter AGF: Det er tamt og blegt

Afsløring: Togo ude efter dansk stortalent

Roy Keane med brutal Højlund-dom

I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Har fundet ny klub efter AGF-brud


MEDIE

Jess Thorup færdig?


CV har store beslutninger foran sig

– Det er jeg forbandet over!

Netmasker blafrer på Wembley

– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter

Kommende AGF-træner? ‘Nummer ét på listen’

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10