Kan man kalde Oliver Lund for reserve?
Han kan spille en række forskellige positioner, men er ikke førstevalg nogen vegne. Omvendt spiller han hver gang; kun han og målmand Jesper Hansen har været på banen i samtlige AGF-kampe i denne sæson.
Så selv om man måske har indtryk af, at Oliver Lund er der for at fylde de huller, som hans holdkammerater efterlader, spiller han mere end de fleste af dem. Han er blevet en slags falsk reserve.
Er det en velsignelse at være så alsidig, at man kan gå ind på mange forskellige pladser, eller er det en forbandelse, at man måske ikke bliver specialiseret så meget, at man bliver førstevalg nogen vegne?
– Det er klart en velsignelse. Specielt når vi har så meget kvalitet i truppen, som vi har. Hvis jeg kun spillede én position, ville jeg være noget begrænset, så jeg ser det klart som en velsignelse. Det er kun glædeligt, at man kan hjælpe holdet på forskellige positioner. Det ser jeg som en styrke for både mig og holdet, siger Oliver Lund til tipsbladet.dk.
Han har i denne sæson spillet på højre back, venstre back, i midterforsvaret og sågar en enkelt kamp på højre kant. Selv om det gør det svært at komme ind i en rytme, klager han ikke.
– Overordnet set har jeg nok primært spillet back, og selve backpositionen er, som den er. Så skal man bare kunne spejlvende det. Det føler jeg godt, at jeg kan, siger Lund.
– Jeg synes, at rollerne på holdet er rimelig tydelige, så det ser jeg slet ikke som et problem. Tværtimod synes jeg, vi har mange gode spillere, og det med, at man kan spille flere positioner, er en god ting for mig og for holdet.
Mangler kun én plads
Oliver Lund har stort set spillet alle positioner på banen: I AB spillede han på venstre kant, den offensive midtbane og i angrebet. Siden har han spillet på begge backer, begge wingbacker, i midterforsvaret og altså en enkelt kamp som højre kant i denne sæson. Han mangler kun den defensive midtbane og målet.
– Jeg synes, det har været sjovt at prøve alle mulige forskellige positioner. Det er sjovt at udfordre mig selv, og jeg ved jo som forsvarsspiller, hvad der er ubehageligt, og omvendt ved jeg, hvad der er ubehageligt at stå overfor som angriber. Det prøver jeg at udnytte lidt, når jeg spiller, siger AGF’s altmuligmand.
– Jeg synes allermest, det har været sjovt og udfordrende. Jeg ser det bestemt ikke som en negativ ting eller “Jeg kunne måske have nået mere, hvis det ene og det andet.” Jeg tror, jeg har nået den hylde, som jeg hører til.
Den ene kamp, som Oliver Lund har spillet på højre kant, var pokalopgøret mod BK Frem i september. Her lagde han op til to scoringer, så eksperimentet var vellykket. Han tvivler dog på, at Mustapha Bundu skal frygte for sin plads, når AGF møder FC København søndag eftermiddag.
– Nej, det skal Bundu nok ikke. Jeg ville være noget overrasket, hvis man så mig på en højre kant i weekenden, siger Lund med et grin.
– Man skal aldrig sige aldrig, men jeg tænker ikke umiddelbart, det er idéen. Jeg tænker, idéen er, at jeg primært er forsvarsspiller, og når/hvis vi mangler det, ved David og den øvrige stab, at jeg godt kan løse den rolle.
AGF’s besøg i Parken trækker i øvrigt op til at være en sand tilskuermagnet.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED