AGF hentede i vinter tre unge georgiere til klubben, og nu er to af dem blevet belønnet med en ny kontrakt og en forfremmelse fra U/19-holdet til Superliga-truppen. Det er offensivspillerne Giorgi Diasamidze og Davit Skhirtladze, der altså skal forsøge at slå sig ind på AGF’s Superliga-hold i den kommende sæson.
– Giorgi har nogle offensive kvaliteter, som er sjældne i dansk fodbold. Hans teknik og spilforståelse er på et højt niveau. Han skal stadig vænne sig til den form for fodbold, der spilles i Danmark og blandt andet arbejde med den defensive del af spillet. Det har han nu den kommende sæson til, hvor han bliver matchet på bedst mulige vis i A-truppen.
– Davit har også i næste sæson alderen til at spille på U19-holdet, men hans færdigheder er på så højt et niveau, at vi har vurderet, at en forfremmelse til A-truppen vil være det bedste for hans udvikling. Hvis han fortsætter med at bygge på sine præstationer, kan alle AGF-fans godt glæde sig. Davit har alle kvaliteter til at blive en profil for AGF om nogle år, siger sportschef Brian Steen Nielsen i en pressemeddelelse.
19-årige Diasamidze har fået en etårig kontrakt, mens Skhirtladze har skrevet under på en aftale, der gælder de næste tre år. Lasha Shindagoridze er den tredje georgier, der kom til klubben i vinter. Han fortsætter i første omgang på U/19-holdet.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op