AGFs skræk: Så svært er det for århusianerne

AGF gør det godt på dødbolde og har været Superligaens stærkeste på det område, siden Uwe Rösler blev cheftræner. Til gengæld halter det gevaldigt med at få scoret i åbent spil.



ÅRHUS (Tipsbladet): Set over de omtrent syv kvarter, der blev spillet Superliga-fodbold i aftes i Århus, var FC Midtjylland noget heldig med ikke at indkassere flere mål end de to, Patrick Mortensen med lidt held fik scoret på straffespark.

En Expected Goals-opgørelse på 3,2-2,4 i AGF’s favør skjuler i nogen grad, hvor dominerende, århusianerne var i den første halve times tid,og at man trods usammenhængende spil også kom til en række chancer, da FCM kom først én og derefter to mand i undertal.

Men ind ville bolden ikke ud over de to gange, Sverrir Ingi Ingason begik straffespark, og det er et problem, der også strækker sig tilbage til efteråret.

For selvom AGF kommer til et fornuftigt antal chancer, har man overordnet set svært ved at score på chancer, der ikke er dødbolde.

– Det er et problem, og det er en bekymring, at vi ikke scorer nok i åbent spil. Hvorfor? Fordi vi ikke får bolden nok i nettet. Vi havde i dag mange gode chancer, men vi fik ikke bolden i nettet. Vi træner, træner og træner og sætter spillerne i de rigtige situationer, og forhåbentlig ender de så med at score. Men vores effektivitet var ikke god i dag. Men vores spil – jeg så mange positive ting, sagde Uwe Rösler efter kampen søndag aften.

Og det står rigtig nok ikke godt til, som denne statistik viser.

Opgørelsen, der som vist er for Superliga-sæsonen 2023/24 og altså ikke tæller pokalfodbold og europæiske kampe, viser, at kun Vejle har scoret færre mål i åbent spil end århusianerne.

- Vi spillede rigtig godt i dag. Kampen burde have været lukket efter de første 30 minutter. Det siger noget om FC Midtjyllands styrke, at de holdt sig inde i kampen, selv om de var ude i tovene. I de sidste ti minutter af første halvleg fik de vendt spillet, fik sendt bolden ind i vores felt, fik dødbolde. I anden halvleg dominerede vi igen, og så siger det noget om FC Midtjyllands kvalitet, at de scorede. Vi gik efter det.

- Vi spillede fint mod 10 mand. Vi spillede ikke ret godt mod ni. Jeg ved ikke hvorfor. Vi skiftede en ekstra offensiv spiller ind, vi havde to midtstoppere til at dække én angriber, og de havde støtte af Nicolai Poulsen. Resten var offensive. Men vi tillod dem at score, og så var det det, sagde Uwe Rösler efter søndagens kamp.

AGF får en ny mulighed for at komme på tavlen i åbent spil på søndag, når det er OB, der kommer til Århus.

AGF ligger til at komme i Top 6 og sikrer sig med 100 procent garanti pladsen ved at slå de fynske gæster.

Århusianerne er trods den trælse oplevelse søndag aften fortsat et af de hold i Superligaen, det er allersværest at skabe chancer mod.

Læs mere om det dramatiske efterspil i søndagens opgør, hvor FC Midtjylland og klubbens cheftræner Thomas Thomasberg luftede undren over det, der kunne lyde som en spion til lørdagens afsluttende FCM-træning.





NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Alle storroser Dario Osorio

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

– Det er så ringe, begge dele!

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Riemer svarer på Tøftings kritik

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Her trækkes der lod til VM

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Storklub meldes interesseret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Skuffet Brian Riemer reagerer

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Dansk stjerne: Det er til grin!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Her kan du se Skotland mod Danmark