AGFs skræk: Så svært er det for århusianerne

AGF gør det godt på dødbolde og har været Superligaens stærkeste på det område, siden Uwe Rösler blev cheftræner. Til gengæld halter det gevaldigt med at få scoret i åbent spil.



ÅRHUS (Tipsbladet): Set over de omtrent syv kvarter, der blev spillet Superliga-fodbold i aftes i Århus, var FC Midtjylland noget heldig med ikke at indkassere flere mål end de to, Patrick Mortensen med lidt held fik scoret på straffespark.

En Expected Goals-opgørelse på 3,2-2,4 i AGF’s favør skjuler i nogen grad, hvor dominerende, århusianerne var i den første halve times tid,og at man trods usammenhængende spil også kom til en række chancer, da FCM kom først én og derefter to mand i undertal.

Men ind ville bolden ikke ud over de to gange, Sverrir Ingi Ingason begik straffespark, og det er et problem, der også strækker sig tilbage til efteråret.

For selvom AGF kommer til et fornuftigt antal chancer, har man overordnet set svært ved at score på chancer, der ikke er dødbolde.

– Det er et problem, og det er en bekymring, at vi ikke scorer nok i åbent spil. Hvorfor? Fordi vi ikke får bolden nok i nettet. Vi havde i dag mange gode chancer, men vi fik ikke bolden i nettet. Vi træner, træner og træner og sætter spillerne i de rigtige situationer, og forhåbentlig ender de så med at score. Men vores effektivitet var ikke god i dag. Men vores spil – jeg så mange positive ting, sagde Uwe Rösler efter kampen søndag aften.

Og det står rigtig nok ikke godt til, som denne statistik viser.

Opgørelsen, der som vist er for Superliga-sæsonen 2023/24 og altså ikke tæller pokalfodbold og europæiske kampe, viser, at kun Vejle har scoret færre mål i åbent spil end århusianerne.

- Vi spillede rigtig godt i dag. Kampen burde have været lukket efter de første 30 minutter. Det siger noget om FC Midtjyllands styrke, at de holdt sig inde i kampen, selv om de var ude i tovene. I de sidste ti minutter af første halvleg fik de vendt spillet, fik sendt bolden ind i vores felt, fik dødbolde. I anden halvleg dominerede vi igen, og så siger det noget om FC Midtjyllands kvalitet, at de scorede. Vi gik efter det.

- Vi spillede fint mod 10 mand. Vi spillede ikke ret godt mod ni. Jeg ved ikke hvorfor. Vi skiftede en ekstra offensiv spiller ind, vi havde to midtstoppere til at dække én angriber, og de havde støtte af Nicolai Poulsen. Resten var offensive. Men vi tillod dem at score, og så var det det, sagde Uwe Rösler efter søndagens kamp.

AGF får en ny mulighed for at komme på tavlen i åbent spil på søndag, når det er OB, der kommer til Århus.

AGF ligger til at komme i Top 6 og sikrer sig med 100 procent garanti pladsen ved at slå de fynske gæster.

Århusianerne er trods den trælse oplevelse søndag aften fortsat et af de hold i Superligaen, det er allersværest at skabe chancer mod.

Læs mere om det dramatiske efterspil i søndagens opgør, hvor FC Midtjylland og klubbens cheftræner Thomas Thomasberg luftede undren over det, der kunne lyde som en spion til lørdagens afsluttende FCM-træning.





LIVE

LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Har været uenig med Steve Cooper

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før

Ekspert hylder Høgh-beslutning

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

PSG – Liverpool



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tøfting lægger hånden på kogepladen

‘Thomas Delaney er fortid’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Nu åbner Wind op for fremtiden

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Mathias Zanka går viralt

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Det betyder intet mod Liverpool

Barcelona – Atletico

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Han kan meget vel ende som en lille legende

FIFA åbner sag mod Spanien

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’