ÅRHUS (Tipsbladet): Set over de omtrent syv kvarter, der blev spillet Superliga-fodbold i aftes i Århus, var FC Midtjylland noget heldig med ikke at indkassere flere mål end de to, Patrick Mortensen med lidt held fik scoret på straffespark.
En Expected Goals-opgørelse på 3,2-2,4 i AGF’s favør skjuler i nogen grad, hvor dominerende, århusianerne var i den første halve times tid,og at man trods usammenhængende spil også kom til en række chancer, da FCM kom først én og derefter to mand i undertal.
Men ind ville bolden ikke ud over de to gange, Sverrir Ingi Ingason begik straffespark, og det er et problem, der også strækker sig tilbage til efteråret.
For selvom AGF kommer til et fornuftigt antal chancer, har man overordnet set svært ved at score på chancer, der ikke er dødbolde.
– Det er et problem, og det er en bekymring, at vi ikke scorer nok i åbent spil. Hvorfor? Fordi vi ikke får bolden nok i nettet. Vi havde i dag mange gode chancer, men vi fik ikke bolden i nettet. Vi træner, træner og træner og sætter spillerne i de rigtige situationer, og forhåbentlig ender de så med at score. Men vores effektivitet var ikke god i dag. Men vores spil – jeg så mange positive ting, sagde Uwe Rösler efter kampen søndag aften.
Og det står rigtig nok ikke godt til, som denne statistik viser.
Opgørelsen, der som vist er for Superliga-sæsonen 2023/24 og altså ikke tæller pokalfodbold og europæiske kampe, viser, at kun Vejle har scoret færre mål i åbent spil end århusianerne.
- Vi spillede rigtig godt i dag. Kampen burde have været lukket efter de første 30 minutter. Det siger noget om FC Midtjyllands styrke, at de holdt sig inde i kampen, selv om de var ude i tovene. I de sidste ti minutter af første halvleg fik de vendt spillet, fik sendt bolden ind i vores felt, fik dødbolde. I anden halvleg dominerede vi igen, og så siger det noget om FC Midtjyllands kvalitet, at de scorede. Vi gik efter det.
- Vi spillede fint mod 10 mand. Vi spillede ikke ret godt mod ni. Jeg ved ikke hvorfor. Vi skiftede en ekstra offensiv spiller ind, vi havde to midtstoppere til at dække én angriber, og de havde støtte af Nicolai Poulsen. Resten var offensive. Men vi tillod dem at score, og så var det det, sagde Uwe Rösler efter søndagens kamp.
AGF får en ny mulighed for at komme på tavlen i åbent spil på søndag, når det er OB, der kommer til Århus.
AGF ligger til at komme i Top 6 og sikrer sig med 100 procent garanti pladsen ved at slå de fynske gæster.
Århusianerne er trods den trælse oplevelse søndag aften fortsat et af de hold i Superligaen, det er allersværest at skabe chancer mod.
Læs mere om det dramatiske efterspil i søndagens opgør, hvor FC Midtjylland og klubbens cheftræner Thomas Thomasberg luftede undren over det, der kunne lyde som en spion til lørdagens afsluttende FCM-træning.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med komet
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘De har grinet deres røv i laser’
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
Mathias Zanka går viralt
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER