AGFs skræk: Så svært er det for århusianerne

AGF gør det godt på dødbolde og har været Superligaens stærkeste på det område, siden Uwe Rösler blev cheftræner. Til gengæld halter det gevaldigt med at få scoret i åbent spil.



ÅRHUS (Tipsbladet): Set over de omtrent syv kvarter, der blev spillet Superliga-fodbold i aftes i Århus, var FC Midtjylland noget heldig med ikke at indkassere flere mål end de to, Patrick Mortensen med lidt held fik scoret på straffespark.

En Expected Goals-opgørelse på 3,2-2,4 i AGF’s favør skjuler i nogen grad, hvor dominerende, århusianerne var i den første halve times tid,og at man trods usammenhængende spil også kom til en række chancer, da FCM kom først én og derefter to mand i undertal.

Men ind ville bolden ikke ud over de to gange, Sverrir Ingi Ingason begik straffespark, og det er et problem, der også strækker sig tilbage til efteråret.

For selvom AGF kommer til et fornuftigt antal chancer, har man overordnet set svært ved at score på chancer, der ikke er dødbolde.

– Det er et problem, og det er en bekymring, at vi ikke scorer nok i åbent spil. Hvorfor? Fordi vi ikke får bolden nok i nettet. Vi havde i dag mange gode chancer, men vi fik ikke bolden i nettet. Vi træner, træner og træner og sætter spillerne i de rigtige situationer, og forhåbentlig ender de så med at score. Men vores effektivitet var ikke god i dag. Men vores spil – jeg så mange positive ting, sagde Uwe Rösler efter kampen søndag aften.

Og det står rigtig nok ikke godt til, som denne statistik viser.

Opgørelsen, der som vist er for Superliga-sæsonen 2023/24 og altså ikke tæller pokalfodbold og europæiske kampe, viser, at kun Vejle har scoret færre mål i åbent spil end århusianerne.

- Vi spillede rigtig godt i dag. Kampen burde have været lukket efter de første 30 minutter. Det siger noget om FC Midtjyllands styrke, at de holdt sig inde i kampen, selv om de var ude i tovene. I de sidste ti minutter af første halvleg fik de vendt spillet, fik sendt bolden ind i vores felt, fik dødbolde. I anden halvleg dominerede vi igen, og så siger det noget om FC Midtjyllands kvalitet, at de scorede. Vi gik efter det.

- Vi spillede fint mod 10 mand. Vi spillede ikke ret godt mod ni. Jeg ved ikke hvorfor. Vi skiftede en ekstra offensiv spiller ind, vi havde to midtstoppere til at dække én angriber, og de havde støtte af Nicolai Poulsen. Resten var offensive. Men vi tillod dem at score, og så var det det, sagde Uwe Rösler efter søndagens kamp.

AGF får en ny mulighed for at komme på tavlen i åbent spil på søndag, når det er OB, der kommer til Århus.

AGF ligger til at komme i Top 6 og sikrer sig med 100 procent garanti pladsen ved at slå de fynske gæster.

Århusianerne er trods den trælse oplevelse søndag aften fortsat et af de hold i Superligaen, det er allersværest at skabe chancer mod.

Læs mere om det dramatiske efterspil i søndagens opgør, hvor FC Midtjylland og klubbens cheftræner Thomas Thomasberg luftede undren over det, der kunne lyde som en spion til lørdagens afsluttende FCM-træning.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



LIVE

LIVE: Dansker turde ikke sparke

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Tottenham præsenterer ny træner



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Kæmpe stjerne besøger København

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Tjekkiet – Danmark

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Melder ud om Kasper Hjulmand

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Italien under massivt pres

Randers var tæt på – nu er han et monster

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet