ÅRHUS(Tipsbladet): Sjældent har Superligaen været leveringsdygtig i et så intenst drama, som det publikum i Århus og seere derhjemme fik søndag aften.
AGF og FC Midtjylland bød op til dans, og hvad de to hold ofte manglede i ynde, fik vi i drama med røde kort, langvarige VAR-tjek og et helt utroligt FCM-sejrsmål i tillægstiden, hvor FCM var 9 mod 11.
Det var alle i FCM-lejren selvfølgelig kisteglade for bagefter, men glad var cheftræner Thomas Thomasberg til gengæld ikke for den episode til lørdagens træning, som Thomasberg åbnede op for i tv-studiet på Viaplay før kampen.
Lørdag var en person til FC Midtjyllands træning, der filmede, tog noter og i samtaler med andre ved træningsanlægget var særdeles interesseret i, hvordan FCM stillede op søndag.
FC Midtjylland på det tidspunkt i færd med at træne netop søndagens formation i Århus, og da FCM-folk spurgte personen ind til, hvem han var, og hvor han kom fra, forlod han området i høj fart uden at have givet til kende, hvem han var.
Og det går Thomas Thomasberg på, hvis han, som det nogle gange i sædvane i andre Superliga-klubber, skal lukke afsluttende træninger dagen før en kamp.
– Jeg ville være ked af, hvis vi ikke kan have åbne træninger. Det er fedt, at folk kan komme i weekenden, se vores træning, få en autograf og et billede. Men vi er ikke interesserede i, at der skal navne ud, og slet ikke, at vi skiftede formation, uanset at vi jo nok skulle have ladet være med det, når man så den første halve time i dag, siger Thomas Thomasberg, hvorefter Tipsbladet spørger FCM-træneren ind til, om det kan få ham og klubben til at lukke træninger dagen før en kamp.
– Det vil blive en overvejelse, det vil det. Det er også derfor, at jeg er ked af, at vi ikke kunne opklare, hvem der stod og tog billeder og notater. Det havde været rart at få afklaret med det. Det generede mig i går, da jeg lagde hovedet på puden, for når man gør noget nyt, vil man gerne have det som overraskelsesmoment. Så viste det sig, at det åbenbart mest var et overraskelsesmoment for os selv.
Er I sikre på, det ikke bare var journalister som os, der står her?
– Det kan godt være. Så kunne han bare være blevet der og have sagt det.
AGF's cheftræner Uwe Rösler meddelte højt og tydeligt, at der bestemt ikke havde været nogen AGF-spion til FC Midtjyllands træning.
Læs også Tipsbladets kommentar fra stadion i Århus efter den vilde kamp, hvor FC Midtjylland med den usandsynlige sejr på 3-2 holder sig fuldt ud inde i guldkampen forud for en vital kamp hjemme mod FC København på fredag i næste uge.

Rooney med kæmpe Thomas Gravesen-hyldest

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

‘Hvad fanden er det!?’

Ophæver kontrakten – Jess Thorup på rov

Medie rangerer Norge over Danmark

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

FCK-stjernes video går viralt

Medie: Kæmpeklub i Parken

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Peger på særligt problem fra dag ét

Storroser SL-spiller: ‘Banker på til landsholdet’

West Ham-boss med god Hermansen-melding

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Tottenham forfremmer dansker til toppost

Værdien styrtdykker

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Stort Brøndby-ikon: ‘Jon Dahl nærmere en fiasko!’

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Stjernes VM i fare? Ramt af bizart problem

Reagerer på kæmpe nedtur

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

– Jeg fik mange tilbud fra Bundesliga-klubber

Fyret efter fiasko

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Højlund jubler over landstrænerens plan

Engelsk avis med kæmpe hæder til Jacob Ambæk

Stjerne ude på ubestemt tid

Profil afviste Benfica og Sporting for Danmark

– Raketterne fløj om ørerne på os

Solbakken slagter komet: ‘Virkelig dårlig’

Offensiv udmelding

Afvist af dansker: Nu går storklub efter Solskjær

Disse danskeres værdi er eksploderet mest i 2025

Landstræner glæder sig: – Det har jeg ventet på

Engelske fans drillede Tuchel: Det var fantastisk

Pariserinder kan drille i London

England er klar til VM
