ÅRHUS(Tipsbladet): Sjældent har Superligaen været leveringsdygtig i et så intenst drama, som det publikum i Århus og seere derhjemme fik søndag aften.
AGF og FC Midtjylland bød op til dans, og hvad de to hold ofte manglede i ynde, fik vi i drama med røde kort, langvarige VAR-tjek og et helt utroligt FCM-sejrsmål i tillægstiden, hvor FCM var 9 mod 11.
Det var alle i FCM-lejren selvfølgelig kisteglade for bagefter, men glad var cheftræner Thomas Thomasberg til gengæld ikke for den episode til lørdagens træning, som Thomasberg åbnede op for i tv-studiet på Viaplay før kampen.
Lørdag var en person til FC Midtjyllands træning, der filmede, tog noter og i samtaler med andre ved træningsanlægget var særdeles interesseret i, hvordan FCM stillede op søndag.
FC Midtjylland på det tidspunkt i færd med at træne netop søndagens formation i Århus, og da FCM-folk spurgte personen ind til, hvem han var, og hvor han kom fra, forlod han området i høj fart uden at have givet til kende, hvem han var.
Og det går Thomas Thomasberg på, hvis han, som det nogle gange i sædvane i andre Superliga-klubber, skal lukke afsluttende træninger dagen før en kamp.
– Jeg ville være ked af, hvis vi ikke kan have åbne træninger. Det er fedt, at folk kan komme i weekenden, se vores træning, få en autograf og et billede. Men vi er ikke interesserede i, at der skal navne ud, og slet ikke, at vi skiftede formation, uanset at vi jo nok skulle have ladet være med det, når man så den første halve time i dag, siger Thomas Thomasberg, hvorefter Tipsbladet spørger FCM-træneren ind til, om det kan få ham og klubben til at lukke træninger dagen før en kamp.
– Det vil blive en overvejelse, det vil det. Det er også derfor, at jeg er ked af, at vi ikke kunne opklare, hvem der stod og tog billeder og notater. Det havde været rart at få afklaret med det. Det generede mig i går, da jeg lagde hovedet på puden, for når man gør noget nyt, vil man gerne have det som overraskelsesmoment. Så viste det sig, at det åbenbart mest var et overraskelsesmoment for os selv.
Er I sikre på, det ikke bare var journalister som os, der står her?
– Det kan godt være. Så kunne han bare være blevet der og have sagt det.
AGF's cheftræner Uwe Rösler meddelte højt og tydeligt, at der bestemt ikke havde været nogen AGF-spion til FC Midtjyllands træning.
Læs også Tipsbladets kommentar fra stadion i Århus efter den vilde kamp, hvor FC Midtjylland med den usandsynlige sejr på 3-2 holder sig fuldt ud inde i guldkampen forud for en vital kamp hjemme mod FC København på fredag i næste uge.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
– Du har udstråling som tagpap
Klart ønske fra Ruben Amorim
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TOPNYHED