ÅRHUS(Tipsbladet): Sjældent har Superligaen været leveringsdygtig i et så intenst drama, som det publikum i Århus og seere derhjemme fik søndag aften.
AGF og FC Midtjylland bød op til dans, og hvad de to hold ofte manglede i ynde, fik vi i drama med røde kort, langvarige VAR-tjek og et helt utroligt FCM-sejrsmål i tillægstiden, hvor FCM var 9 mod 11.
Det var alle i FCM-lejren selvfølgelig kisteglade for bagefter, men glad var cheftræner Thomas Thomasberg til gengæld ikke for den episode til lørdagens træning, som Thomasberg åbnede op for i tv-studiet på Viaplay før kampen.
Lørdag var en person til FC Midtjyllands træning, der filmede, tog noter og i samtaler med andre ved træningsanlægget var særdeles interesseret i, hvordan FCM stillede op søndag.
FC Midtjylland på det tidspunkt i færd med at træne netop søndagens formation i Århus, og da FCM-folk spurgte personen ind til, hvem han var, og hvor han kom fra, forlod han området i høj fart uden at have givet til kende, hvem han var.
Og det går Thomas Thomasberg på, hvis han, som det nogle gange i sædvane i andre Superliga-klubber, skal lukke afsluttende træninger dagen før en kamp.
– Jeg ville være ked af, hvis vi ikke kan have åbne træninger. Det er fedt, at folk kan komme i weekenden, se vores træning, få en autograf og et billede. Men vi er ikke interesserede i, at der skal navne ud, og slet ikke, at vi skiftede formation, uanset at vi jo nok skulle have ladet være med det, når man så den første halve time i dag, siger Thomas Thomasberg, hvorefter Tipsbladet spørger FCM-træneren ind til, om det kan få ham og klubben til at lukke træninger dagen før en kamp.
– Det vil blive en overvejelse, det vil det. Det er også derfor, at jeg er ked af, at vi ikke kunne opklare, hvem der stod og tog billeder og notater. Det havde været rart at få afklaret med det. Det generede mig i går, da jeg lagde hovedet på puden, for når man gør noget nyt, vil man gerne have det som overraskelsesmoment. Så viste det sig, at det åbenbart mest var et overraskelsesmoment for os selv.
Er I sikre på, det ikke bare var journalister som os, der står her?
– Det kan godt være. Så kunne han bare være blevet der og have sagt det.
AGF's cheftræner Uwe Rösler meddelte højt og tydeligt, at der bestemt ikke havde været nogen AGF-spion til FC Midtjyllands træning.
Læs også Tipsbladets kommentar fra stadion i Århus efter den vilde kamp, hvor FC Midtjylland med den usandsynlige sejr på 3-2 holder sig fuldt ud inde i guldkampen forud for en vital kamp hjemme mod FC København på fredag i næste uge.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Barcelona generobrede førstepladsen
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
Vild udvikling for FC Københavns chancer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Real Madrid taber
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland