Daniel Agger, Thomas Kahlenberg og Johan Elmander.
I 2014 blev trioen af Brøndby IF-legende samlet igen i klubben fra den københavnske Vestegn, men på banen gik det aldrig, som klubben havde håbet på.
Førstnævnte brød igennem i BIF, inden han i 2006 blev solgt for et stort millionbeløb til Liverpool. Da han i 2014 vendte retur til BIF, var han ligaens største navn, men nu lyder det fra Agger selv, at beslutningen om at vende retur var dårlig. Brøndby IF var blevet overtaget af Jan Bech Andersen i 2013, der forsøgte at få klubben på rette kurs både sportsligt og økonomisk.
Forklaringen på, at beslutningen var dårlig, handler ikke om opbakningen og støtten, som den tidligere landsholdsspiller modtog, men om at Brøndby IF ikke var i en speciel god forfatning, da Agger kom retur.
Det fortæller den nuværende HB Køge-træner i et stort interview med The Athletic.
Da Agger i 2014 kom tilbage til Brøndby IF, var det efter en periode, hvor han ikke fik meget spilletid i Liverpool under træner Brendan Rodgers og i øvrigt heller ikke mange forklaringer fra trænerne. Og der var også efter et tidspunkt, hvor han var nær et skifte til Barcelona.
Men skiftet til Spanien blev altså ikke til noget.
– Jeg nød hver eneste dag i Brøndby. Fansene var utrolige. Jeg har aldrig oplevet sådan noget, som da jeg kom hjem. Men når jeg ser tilbage, var det endnu en dårlig beslutning. Jeg fik ikke helt undersøgt, hvilken tilstand Brøndby var i. De var tæt på at gå konkurs, og de havde undgået nedrykning på sidstedagen (begge dele i 2013, året inden Agger kom til, red.). Der var kaos i klubben, siger Daniel Agger til The Athletic.
I stedet for endnu en stor sportslig udfordring, gled det lidt ud i sandet for Agger, der i øvrigt også kæmpede med skader og skavanker. Og så indstillede han i 2016 – i en alder af bare 31 år – sin aktive karriere.
– Jeg kunne ikke se mig selv fortsætte i Brøndby (da aftalen løb ud i 2016, red.), men jeg kunne ikke rejse ud i igen.
– Det føltes, som at jeg enten tog et år mere i Brøndby eller trak mig tilbage. Jeg kan huske, at jeg tænkte, at det var koldt halvdelen af året her. Min ryg havde det ikke så godt, mine knæ havde det skidt. Hver eneste dag havde jeg svært ved at blive varm.
– Jeg fortryder ikke beslutningen om at stoppe, det er mere beslutningerne, der bragte mig dertil, siger Daniel Agger til The Athletic.
Daniel Agger, nu 36 år, nåede 75 landskampe for Danmark. Dt blev til 43 Superliga-kampe for Brøndby i de to sæsoner, han var tilbage. BIF endte som nummer tre og fire i de to sæsoner.
LIVE
LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT