Agger: Brøndby-skifte var en dårlig beslutning

Daniel Agger havde ikke gjort et godt nok forarbejde, da han vendte retur til Brøndby IF, fortæller han i et stort interview med The Athletic. Selv om han fik stor opbakning og nød hver eneste dag, var det ikke et sportsligt godt skifte.



Daniel Agger, Thomas Kahlenberg og Johan Elmander. 

I 2014 blev trioen af Brøndby IF-legende samlet igen i klubben fra den københavnske Vestegn, men på banen gik det aldrig, som klubben havde håbet på.

Førstnævnte brød igennem i BIF, inden han i 2006 blev solgt for et stort millionbeløb til Liverpool. Da han i 2014 vendte retur til BIF, var han ligaens største navn, men nu lyder det fra Agger selv, at beslutningen om at vende retur var dårlig. Brøndby IF var blevet overtaget af Jan Bech Andersen i 2013, der forsøgte at få klubben på rette kurs både sportsligt og økonomisk.

Forklaringen på, at beslutningen var dårlig, handler ikke om opbakningen og støtten, som den tidligere landsholdsspiller modtog, men om at Brøndby IF ikke var i en speciel god forfatning, da Agger kom retur.

Det fortæller den nuværende HB Køge-træner i et stort interview med The Athletic.

Da Agger i 2014 kom tilbage til Brøndby IF, var det efter en periode, hvor han ikke fik meget spilletid i Liverpool under træner Brendan Rodgers og i øvrigt heller ikke mange forklaringer fra trænerne. Og der var også efter et tidspunkt, hvor han var nær et skifte til Barcelona.

Men skiftet til Spanien blev altså ikke til noget. 

– Jeg nød hver eneste dag i Brøndby. Fansene var utrolige. Jeg har aldrig oplevet sådan noget, som da jeg kom hjem. Men når jeg ser tilbage, var det endnu en dårlig beslutning. Jeg fik ikke helt undersøgt, hvilken tilstand Brøndby var i. De var tæt på at gå konkurs, og de havde undgået nedrykning på sidstedagen (begge dele i 2013, året inden Agger kom til, red.). Der var kaos i klubben, siger Daniel Agger til The Athletic.

I stedet for endnu en stor sportslig udfordring, gled det lidt ud i sandet for Agger, der i øvrigt også kæmpede med skader og skavanker. Og så indstillede han i 2016 – i en alder af bare 31 år – sin aktive karriere.

– Jeg kunne ikke se mig selv fortsætte i Brøndby (da aftalen løb ud i 2016, red.), men jeg kunne ikke rejse ud i igen.

– Det føltes, som at jeg enten tog et år mere i Brøndby eller trak mig tilbage. Jeg kan huske, at jeg tænkte, at det var koldt halvdelen af året her. Min ryg havde det ikke så godt, mine knæ havde det skidt. Hver eneste dag havde jeg svært ved at blive varm.

– Jeg fortryder ikke beslutningen om at stoppe, det er mere beslutningerne, der bragte mig dertil, siger Daniel Agger til The Athletic.

Daniel Agger, nu 36 år, nåede  75 landskampe for Danmark. Dt blev til 43 Superliga-kampe for Brøndby i de to sæsoner, han var tilbage. BIF endte som nummer tre og fire i de to sæsoner.





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Voldsomme rygter i udlandet

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Dansk dommer får ros stor ros

Randers FC – FC Midtjylland

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

– Fuldstændig svigtet

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

AGF – Sønderjyske

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

To direktører færdige i Superliga-klub

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Vejle Boldklub – FC København

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Stor Brøndby-stjerne skadet

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

I svime over sensationel dansker

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

FC Fredericia – Viborg FF

Noah Nartey pavestolt af storebror

– Jeg tror, det bliver et nej

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Valgte Manchester United over Real Madrid