Agger: Brøndby-skifte var en dårlig beslutning

Daniel Agger havde ikke gjort et godt nok forarbejde, da han vendte retur til Brøndby IF, fortæller han i et stort interview med The Athletic. Selv om han fik stor opbakning og nød hver eneste dag, var det ikke et sportsligt godt skifte.



Daniel Agger, Thomas Kahlenberg og Johan Elmander. 

I 2014 blev trioen af Brøndby IF-legende samlet igen i klubben fra den københavnske Vestegn, men på banen gik det aldrig, som klubben havde håbet på.

Førstnævnte brød igennem i BIF, inden han i 2006 blev solgt for et stort millionbeløb til Liverpool. Da han i 2014 vendte retur til BIF, var han ligaens største navn, men nu lyder det fra Agger selv, at beslutningen om at vende retur var dårlig. Brøndby IF var blevet overtaget af Jan Bech Andersen i 2013, der forsøgte at få klubben på rette kurs både sportsligt og økonomisk.

Forklaringen på, at beslutningen var dårlig, handler ikke om opbakningen og støtten, som den tidligere landsholdsspiller modtog, men om at Brøndby IF ikke var i en speciel god forfatning, da Agger kom retur.

Det fortæller den nuværende HB Køge-træner i et stort interview med The Athletic.

Da Agger i 2014 kom tilbage til Brøndby IF, var det efter en periode, hvor han ikke fik meget spilletid i Liverpool under træner Brendan Rodgers og i øvrigt heller ikke mange forklaringer fra trænerne. Og der var også efter et tidspunkt, hvor han var nær et skifte til Barcelona.

Men skiftet til Spanien blev altså ikke til noget. 

– Jeg nød hver eneste dag i Brøndby. Fansene var utrolige. Jeg har aldrig oplevet sådan noget, som da jeg kom hjem. Men når jeg ser tilbage, var det endnu en dårlig beslutning. Jeg fik ikke helt undersøgt, hvilken tilstand Brøndby var i. De var tæt på at gå konkurs, og de havde undgået nedrykning på sidstedagen (begge dele i 2013, året inden Agger kom til, red.). Der var kaos i klubben, siger Daniel Agger til The Athletic.

I stedet for endnu en stor sportslig udfordring, gled det lidt ud i sandet for Agger, der i øvrigt også kæmpede med skader og skavanker. Og så indstillede han i 2016 – i en alder af bare 31 år – sin aktive karriere.

– Jeg kunne ikke se mig selv fortsætte i Brøndby (da aftalen løb ud i 2016, red.), men jeg kunne ikke rejse ud i igen.

– Det føltes, som at jeg enten tog et år mere i Brøndby eller trak mig tilbage. Jeg kan huske, at jeg tænkte, at det var koldt halvdelen af året her. Min ryg havde det ikke så godt, mine knæ havde det skidt. Hver eneste dag havde jeg svært ved at blive varm.

– Jeg fortryder ikke beslutningen om at stoppe, det er mere beslutningerne, der bragte mig dertil, siger Daniel Agger til The Athletic.

Daniel Agger, nu 36 år, nåede  75 landskampe for Danmark. Dt blev til 43 Superliga-kampe for Brøndby i de to sæsoner, han var tilbage. BIF endte som nummer tre og fire i de to sæsoner.





Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’



AVIS

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej


Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Så bliver det en røvsyg danskerfest



Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov



Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie