Daniel Agger, Thomas Kahlenberg og Johan Elmander.
I 2014 blev trioen af Brøndby IF-legende samlet igen i klubben fra den københavnske Vestegn, men på banen gik det aldrig, som klubben havde håbet på.
Førstnævnte brød igennem i BIF, inden han i 2006 blev solgt for et stort millionbeløb til Liverpool. Da han i 2014 vendte retur til BIF, var han ligaens største navn, men nu lyder det fra Agger selv, at beslutningen om at vende retur var dårlig. Brøndby IF var blevet overtaget af Jan Bech Andersen i 2013, der forsøgte at få klubben på rette kurs både sportsligt og økonomisk.
Forklaringen på, at beslutningen var dårlig, handler ikke om opbakningen og støtten, som den tidligere landsholdsspiller modtog, men om at Brøndby IF ikke var i en speciel god forfatning, da Agger kom retur.
Det fortæller den nuværende HB Køge-træner i et stort interview med The Athletic.
Da Agger i 2014 kom tilbage til Brøndby IF, var det efter en periode, hvor han ikke fik meget spilletid i Liverpool under træner Brendan Rodgers og i øvrigt heller ikke mange forklaringer fra trænerne. Og der var også efter et tidspunkt, hvor han var nær et skifte til Barcelona.
Men skiftet til Spanien blev altså ikke til noget.
– Jeg nød hver eneste dag i Brøndby. Fansene var utrolige. Jeg har aldrig oplevet sådan noget, som da jeg kom hjem. Men når jeg ser tilbage, var det endnu en dårlig beslutning. Jeg fik ikke helt undersøgt, hvilken tilstand Brøndby var i. De var tæt på at gå konkurs, og de havde undgået nedrykning på sidstedagen (begge dele i 2013, året inden Agger kom til, red.). Der var kaos i klubben, siger Daniel Agger til The Athletic.
I stedet for endnu en stor sportslig udfordring, gled det lidt ud i sandet for Agger, der i øvrigt også kæmpede med skader og skavanker. Og så indstillede han i 2016 – i en alder af bare 31 år – sin aktive karriere.
– Jeg kunne ikke se mig selv fortsætte i Brøndby (da aftalen løb ud i 2016, red.), men jeg kunne ikke rejse ud i igen.
– Det føltes, som at jeg enten tog et år mere i Brøndby eller trak mig tilbage. Jeg kan huske, at jeg tænkte, at det var koldt halvdelen af året her. Min ryg havde det ikke så godt, mine knæ havde det skidt. Hver eneste dag havde jeg svært ved at blive varm.
– Jeg fortryder ikke beslutningen om at stoppe, det er mere beslutningerne, der bragte mig dertil, siger Daniel Agger til The Athletic.
Daniel Agger, nu 36 år, nåede 75 landskampe for Danmark. Dt blev til 43 Superliga-kampe for Brøndby i de to sæsoner, han var tilbage. BIF endte som nummer tre og fire i de to sæsoner.
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker