Al Hilal: N’Doye-handel er aflyst

Al Hilal har trukket sig fra forhandlingerne om Dame N’Doye. Det bekræfter klubbens sportsdirektør, Sami Al-Jaber, overfor tipsbladet.dk.



FC Københavns tilhængere kan ånde lettet op. melder saudernes sportsdirektør nu krystalklart ud. Al Hilal har trukket sig fra forhandlingerne, og N’Doye bliver derfor i FC København.

– Handelen er aflyst. Vi sendte vores repræsentant til København, men vi blev ikke enige med den danske klub. Derfor har vi aflyst det hele, siger Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, til tipsbladet.dk mandag eftermiddag.

Sportsdirektøren er forundret over, at hans egen klub ikke kunne blive enig med FC København om en transfer. Han mener, at de danske mestre har stillet urealistiske krav i de forhandlinger, der nu er lagt i graven.

Læs også: Kontant FCK-boss: N’Doye er ikke til salg

– Vi bød først fire millioner euro og dernæst fire-en-halv million (30 og 33,5 millioner kroner, red.). Men FC København sagde nej. Måske tror danskerne, at vi lever i en anden verden, for det giver ingen mening, at FCK siger nej til et sådan beløb. Jeg ved ikke, om klubben er meget rig, men vi kan få spillere fra Bundesligaen og Premier League for så højt et beløb, udtaler Sami Al-Jaber.

Nu er handelen endegyldigt lukket, og den åbnes kun op igen, hvis FC København vender rundt på en tallerken, og accepterer at sælge klubbens største profil for omkring 30 millioner kroner.

– Vil FC København forhandle på vores vilkår, kan de komme tilbage. Men det skal være snart, slutter Al-Jaber, der nu har rettet blikket mod andre angribere.

At FC København skulle sige ja til 30 millioner kroner for Dame N’Doye virker som ren utopi. Derfor ligner det et faktum; Den senegalesiske topscorer rejser ikke til Saudi Arabien.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FC København – Lyngby BK

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Her kan du se de danske hold i Europa

AGF – Brøndby IF

På blokken til stort landstrænerjob



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Randers FC – Silkeborg IF

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Sønderjyske – FC Midtjylland

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

AC Horsens – FC Nordsjælland

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår FCK-fiasko

I dag er det sidste chance for FC København

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Dansk stjerne i milliontransfer