FC Københavns tilhængere kan ånde lettet op. melder saudernes sportsdirektør nu krystalklart ud. Al Hilal har trukket sig fra forhandlingerne, og N’Doye bliver derfor i FC København.
– Handelen er aflyst. Vi sendte vores repræsentant til København, men vi blev ikke enige med den danske klub. Derfor har vi aflyst det hele, siger Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, til tipsbladet.dk mandag eftermiddag.
Sportsdirektøren er forundret over, at hans egen klub ikke kunne blive enig med FC København om en transfer. Han mener, at de danske mestre har stillet urealistiske krav i de forhandlinger, der nu er lagt i graven.
Læs også: Kontant FCK-boss: N’Doye er ikke til salg
– Vi bød først fire millioner euro og dernæst fire-en-halv million (30 og 33,5 millioner kroner, red.). Men FC København sagde nej. Måske tror danskerne, at vi lever i en anden verden, for det giver ingen mening, at FCK siger nej til et sådan beløb. Jeg ved ikke, om klubben er meget rig, men vi kan få spillere fra Bundesligaen og Premier League for så højt et beløb, udtaler Sami Al-Jaber.
Nu er handelen endegyldigt lukket, og den åbnes kun op igen, hvis FC København vender rundt på en tallerken, og accepterer at sælge klubbens største profil for omkring 30 millioner kroner.
– Vil FC København forhandle på vores vilkår, kan de komme tilbage. Men det skal være snart, slutter Al-Jaber, der nu har rettet blikket mod andre angribere.
At FC København skulle sige ja til 30 millioner kroner for Dame N’Doye virker som ren utopi. Derfor ligner det et faktum; Den senegalesiske topscorer rejser ikke til Saudi Arabien.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT