Al Hilal: N’Doye-handel er aflyst

Al Hilal har trukket sig fra forhandlingerne om Dame N’Doye. Det bekræfter klubbens sportsdirektør, Sami Al-Jaber, overfor tipsbladet.dk.



FC Københavns tilhængere kan ånde lettet op. melder saudernes sportsdirektør nu krystalklart ud. Al Hilal har trukket sig fra forhandlingerne, og N’Doye bliver derfor i FC København.

– Handelen er aflyst. Vi sendte vores repræsentant til København, men vi blev ikke enige med den danske klub. Derfor har vi aflyst det hele, siger Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, til tipsbladet.dk mandag eftermiddag.

Sportsdirektøren er forundret over, at hans egen klub ikke kunne blive enig med FC København om en transfer. Han mener, at de danske mestre har stillet urealistiske krav i de forhandlinger, der nu er lagt i graven.

Læs også: Kontant FCK-boss: N’Doye er ikke til salg

– Vi bød først fire millioner euro og dernæst fire-en-halv million (30 og 33,5 millioner kroner, red.). Men FC København sagde nej. Måske tror danskerne, at vi lever i en anden verden, for det giver ingen mening, at FCK siger nej til et sådan beløb. Jeg ved ikke, om klubben er meget rig, men vi kan få spillere fra Bundesligaen og Premier League for så højt et beløb, udtaler Sami Al-Jaber.

Nu er handelen endegyldigt lukket, og den åbnes kun op igen, hvis FC København vender rundt på en tallerken, og accepterer at sælge klubbens største profil for omkring 30 millioner kroner.

– Vil FC København forhandle på vores vilkår, kan de komme tilbage. Men det skal være snart, slutter Al-Jaber, der nu har rettet blikket mod andre angribere.

At FC København skulle sige ja til 30 millioner kroner for Dame N’Doye virker som ren utopi. Derfor ligner det et faktum; Den senegalesiske topscorer rejser ikke til Saudi Arabien.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

FC Barcelona køber VM-angriber

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Ecuador – Tyskland

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Chokskifte på vej?

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Paraguay – Australien

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Sydafrika – Sydkorea



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tunesien – Holland

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?