Al Hilal: N’Doye-handel er aflyst

Al Hilal har trukket sig fra forhandlingerne om Dame N’Doye. Det bekræfter klubbens sportsdirektør, Sami Al-Jaber, overfor tipsbladet.dk.



FC Københavns tilhængere kan ånde lettet op. melder saudernes sportsdirektør nu krystalklart ud. Al Hilal har trukket sig fra forhandlingerne, og N’Doye bliver derfor i FC København.

– Handelen er aflyst. Vi sendte vores repræsentant til København, men vi blev ikke enige med den danske klub. Derfor har vi aflyst det hele, siger Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, til tipsbladet.dk mandag eftermiddag.

Sportsdirektøren er forundret over, at hans egen klub ikke kunne blive enig med FC København om en transfer. Han mener, at de danske mestre har stillet urealistiske krav i de forhandlinger, der nu er lagt i graven.

Læs også: Kontant FCK-boss: N’Doye er ikke til salg

– Vi bød først fire millioner euro og dernæst fire-en-halv million (30 og 33,5 millioner kroner, red.). Men FC København sagde nej. Måske tror danskerne, at vi lever i en anden verden, for det giver ingen mening, at FCK siger nej til et sådan beløb. Jeg ved ikke, om klubben er meget rig, men vi kan få spillere fra Bundesligaen og Premier League for så højt et beløb, udtaler Sami Al-Jaber.

Nu er handelen endegyldigt lukket, og den åbnes kun op igen, hvis FC København vender rundt på en tallerken, og accepterer at sælge klubbens største profil for omkring 30 millioner kroner.

– Vil FC København forhandle på vores vilkår, kan de komme tilbage. Men det skal være snart, slutter Al-Jaber, der nu har rettet blikket mod andre angribere.

At FC København skulle sige ja til 30 millioner kroner for Dame N’Doye virker som ren utopi. Derfor ligner det et faktum; Den senegalesiske topscorer rejser ikke til Saudi Arabien.





Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

LIVE: Evander skriver MLS-historie

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

Kalder tronskifte i Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Arsenal skal til Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Sønderjyske – FC Midtjylland

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’