FC Københavns tilhængere kan ånde lettet op. melder saudernes sportsdirektør nu krystalklart ud. Al Hilal har trukket sig fra forhandlingerne, og N’Doye bliver derfor i FC København.
– Handelen er aflyst. Vi sendte vores repræsentant til København, men vi blev ikke enige med den danske klub. Derfor har vi aflyst det hele, siger Al Hilals sportsdirektør, Sami Al-Jaber, til tipsbladet.dk mandag eftermiddag.
Sportsdirektøren er forundret over, at hans egen klub ikke kunne blive enig med FC København om en transfer. Han mener, at de danske mestre har stillet urealistiske krav i de forhandlinger, der nu er lagt i graven.
Læs også: Kontant FCK-boss: N’Doye er ikke til salg
– Vi bød først fire millioner euro og dernæst fire-en-halv million (30 og 33,5 millioner kroner, red.). Men FC København sagde nej. Måske tror danskerne, at vi lever i en anden verden, for det giver ingen mening, at FCK siger nej til et sådan beløb. Jeg ved ikke, om klubben er meget rig, men vi kan få spillere fra Bundesligaen og Premier League for så højt et beløb, udtaler Sami Al-Jaber.
Nu er handelen endegyldigt lukket, og den åbnes kun op igen, hvis FC København vender rundt på en tallerken, og accepterer at sælge klubbens største profil for omkring 30 millioner kroner.
– Vil FC København forhandle på vores vilkår, kan de komme tilbage. Men det skal være snart, slutter Al-Jaber, der nu har rettet blikket mod andre angribere.
At FC København skulle sige ja til 30 millioner kroner for Dame N’Doye virker som ren utopi. Derfor ligner det et faktum; Den senegalesiske topscorer rejser ikke til Saudi Arabien.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE