Albrechtsen indstillet på at blive i Brøndby

Martin Albrechtsen er klar til at spille sin kontrakt færdig i Brøndby.



Det blev ikke til meget spilletid for Martin Albrechtsen i Brøndby i det forgangne efterår. Han fik kun spilletid i syv Superliga-kampe – heraf tre fra start- og den 34-årige stopper synes således langt fra træner Thomas Franks foretrukne. 

Albrechtsen har kontraktudløb til sommer, og selvom han tidligere har indikeret, at han ville væk fra Brøndby på grund af reservetilværelsen, er han indstillet på at blive i klubben indtil kontraktens ophør. 

– Umiddelbart har jeg tænkt mig at spille kontrakten færdig et halvt år endnu. Medmindre der kommer noget andet interessant, bliver jeg nok i Brøndby og spiller det næste halve år. Vi må se, hvad der sker til den tid, men jeg lukker ingen døre og ser på mulighederne, når de opstår, siger Martin Albrechtsen til tipsbladet.dk. 

Han erkender dog, at han ikke er tilfreds med den seneste halve sæson i Brøndby. 

– Jeg spillede i starten, men så løb vi ind i nogle dårlige resultater, og jeg røg ud i kulden. Da Agger kom, blev det endnu sværere, så det har været anderledes, fordi jeg har været vant til at spille fast. Men det gælder om at klø på, vente på chancen og overbevise træneren. Det ser lidt sort ud, når der sjældent kommer skader, men jeg må bare håbe på min chance, siger Martin Albrechtsen.

– Jeg kan ikke gøre så meget andet. Jeg bestemmer ikke, hvad der skal ske, så jeg må kæmpe for min chance. Jeg føler, at jeg er lige så god som de andre til at spille ved siden af Agger, så den chance vil jeg kæmpe for, tilføjer han. 

Martin Albrechtsen oplyser desuden, at han endnu ikke har talt med Brøndby om sin fremtidsperspektiver i klubben. 





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Han er ulykkelig’

Skyder Brøndby-transfer ned



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Meldes varm på ung Superliga-profil

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Viborg FF – OB

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

FC København – Lyngby BK

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

LIVE: FCK smider sejren

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF – Brøndby IF

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’