Det blev ikke til meget spilletid for Martin Albrechtsen i Brøndby i det forgangne efterår. Han fik kun spilletid i syv Superliga-kampe – heraf tre fra start- og den 34-årige stopper synes således langt fra træner Thomas Franks foretrukne.
Albrechtsen har kontraktudløb til sommer, og selvom han tidligere har indikeret, at han ville væk fra Brøndby på grund af reservetilværelsen, er han indstillet på at blive i klubben indtil kontraktens ophør.
– Umiddelbart har jeg tænkt mig at spille kontrakten færdig et halvt år endnu. Medmindre der kommer noget andet interessant, bliver jeg nok i Brøndby og spiller det næste halve år. Vi må se, hvad der sker til den tid, men jeg lukker ingen døre og ser på mulighederne, når de opstår, siger Martin Albrechtsen til tipsbladet.dk.
Han erkender dog, at han ikke er tilfreds med den seneste halve sæson i Brøndby.
– Jeg spillede i starten, men så løb vi ind i nogle dårlige resultater, og jeg røg ud i kulden. Da Agger kom, blev det endnu sværere, så det har været anderledes, fordi jeg har været vant til at spille fast. Men det gælder om at klø på, vente på chancen og overbevise træneren. Det ser lidt sort ud, når der sjældent kommer skader, men jeg må bare håbe på min chance, siger Martin Albrechtsen.
– Jeg kan ikke gøre så meget andet. Jeg bestemmer ikke, hvad der skal ske, så jeg må kæmpe for min chance. Jeg føler, at jeg er lige så god som de andre til at spille ved siden af Agger, så den chance vil jeg kæmpe for, tilføjer han.
Martin Albrechtsen oplyser desuden, at han endnu ikke har talt med Brøndby om sin fremtidsperspektiver i klubben.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
