Aldo Petersen og Brøndby er blevet skudt på fra alle sider, efter vestegnsklubben forlod de 11 andre klubber og lod dem lave en aftale om fordelingen af tv-pengene. Brøndby vil selv sælge sine 16-17 hjemmekampe pr. sæson og hente flere penge, end dem de havde udsigt til ved at indgå en aftale med de andre klubber.
– Den tv-aftale, vi er en del af, gav os godt 21 millioner ud af 265 millioner kroner. Hvis du spørger mig, om jeg er 99,9 procent sikker på, jeg kan skaffe flere penge til Brøndby, vil jeg sige: Det kan jeg til enhver tid. Det er jeg helt sikker på, siger Aldo Petersen til BT.
Viasats sportschef Peter Nørrelund har flere gange udtalt, at han ikke forestiller sig, at han og hans kanaler er interesseret i Brøndbys produkt. Det bekymrer imidlertid slet ikke Aldo Petersen.
– Vi ser ikke fremtidens mediebillede som værende et spørgsmål om, hvad TV3 vil og ikke vil. Vi havde et ønske om at analysere på, hvilke markeder der åbner sig i fremtiden. Hvad sker der på streaming af tv, de øgede hastigheder på nettet, og hvem er de nye aktører på markedet? Er det Google, Apple, eller udbydere vi slet ikke kender? Kommer der Netflix-modeller på det sportslige marked? Vi ville gerne se på, hvordan man kan skabe merværdi for hele Superligaen, for det er vi overbeviste om, at man kan. Det havde vi meget, meget gerne gjort samlet.
Tipsbladets kronikør Kenneth Cortsen sagde i går, at det svækker både Superligaen og Brøndby, at de ikke står sammen, da al erfaring viser, at det øger kapitaliseringsmulighederne at stå sammen i et fællesskab.
, at forholdet til Brøndby ville blive anstrengt fremadrettet i forskellige sammenhænge. De synes, Brøndbys træk er usolidarisk.
LIVE
LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
‘Er den største Bournemouth-fan’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
