Aldo Petersen og Brøndby er blevet skudt på fra alle sider, efter vestegnsklubben forlod de 11 andre klubber og lod dem lave en aftale om fordelingen af tv-pengene. Brøndby vil selv sælge sine 16-17 hjemmekampe pr. sæson og hente flere penge, end dem de havde udsigt til ved at indgå en aftale med de andre klubber.
– Den tv-aftale, vi er en del af, gav os godt 21 millioner ud af 265 millioner kroner. Hvis du spørger mig, om jeg er 99,9 procent sikker på, jeg kan skaffe flere penge til Brøndby, vil jeg sige: Det kan jeg til enhver tid. Det er jeg helt sikker på, siger Aldo Petersen til BT.
Viasats sportschef Peter Nørrelund har flere gange udtalt, at han ikke forestiller sig, at han og hans kanaler er interesseret i Brøndbys produkt. Det bekymrer imidlertid slet ikke Aldo Petersen.
– Vi ser ikke fremtidens mediebillede som værende et spørgsmål om, hvad TV3 vil og ikke vil. Vi havde et ønske om at analysere på, hvilke markeder der åbner sig i fremtiden. Hvad sker der på streaming af tv, de øgede hastigheder på nettet, og hvem er de nye aktører på markedet? Er det Google, Apple, eller udbydere vi slet ikke kender? Kommer der Netflix-modeller på det sportslige marked? Vi ville gerne se på, hvordan man kan skabe merværdi for hele Superligaen, for det er vi overbeviste om, at man kan. Det havde vi meget, meget gerne gjort samlet.
Tipsbladets kronikør Kenneth Cortsen sagde i går, at det svækker både Superligaen og Brøndby, at de ikke står sammen, da al erfaring viser, at det øger kapitaliseringsmulighederne at stå sammen i et fællesskab.
, at forholdet til Brøndby ville blive anstrengt fremadrettet i forskellige sammenhænge. De synes, Brøndbys træk er usolidarisk.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
