Aldo Petersen: Jeg kan skaffe flere tv-penge

Aldo Petersen understreger, at han er sikker på, han kan sikre Brøndby flere tv-penge end dem, klubben kunne få i aftalen med de andre klubber.



Aldo Petersen og Brøndby er blevet skudt på fra alle sider, efter vestegnsklubben forlod de 11 andre klubber og lod dem lave en aftale om fordelingen af tv-pengene. Brøndby vil selv sælge sine 16-17 hjemmekampe pr. sæson og hente flere penge, end dem de havde udsigt til ved at indgå en aftale med de andre klubber.

– Den tv-aftale, vi er en del af, gav os godt 21 millioner ud af 265 millioner kroner. Hvis du spørger mig, om jeg er 99,9 procent sikker på, jeg kan skaffe flere penge til Brøndby, vil jeg sige: Det kan jeg til enhver tid. Det er jeg helt sikker på, siger Aldo Petersen til BT.

Viasats sportschef Peter Nørrelund har flere gange udtalt, at han ikke forestiller sig, at han og hans kanaler er interesseret i Brøndbys produkt. Det bekymrer imidlertid slet ikke Aldo Petersen.

– Vi ser ikke fremtidens mediebillede som værende et spørgsmål om, hvad TV3 vil og ikke vil. Vi havde et ønske om at analysere på, hvilke markeder der åbner sig i fremtiden. Hvad sker der på streaming af tv, de øgede hastigheder på nettet, og hvem er de nye aktører på markedet? Er det Google, Apple, eller udbydere vi slet ikke kender? Kommer der Netflix-modeller på det sportslige marked? Vi ville gerne se på, hvordan man kan skabe merværdi for hele Superligaen, for det er vi overbeviste om, at man kan. Det havde vi meget, meget gerne gjort samlet.

Tipsbladets kronikør Kenneth Cortsen sagde i går, at det svækker både Superligaen og Brøndby, at de ikke står sammen, da al erfaring viser, at det øger kapitaliseringsmulighederne at stå sammen i et fællesskab.

, at forholdet til Brøndby ville blive anstrengt fremadrettet i forskellige sammenhænge. De synes, Brøndbys træk er usolidarisk.





TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet




LIVE

VM-LIVE: Sydkorea slår Danmarks onde ånd

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

City med vildt rekordbud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Jens Jønsson flirter med dansk retur



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’