11 Superliga-klubber er enige om fordelingen at millionerne i en kommende tv-aftale. Brøndby er den eneste klub, der står udenfor, og det svækker Superligaens brand, og det svækker også Brøndbys eget.
Det mener Kenneth Cortsen, der er Ph.D.-forsker og Business Developement Strategist ved University College Nordjylland, og som skrev en kronik i Tipsbladet om spillet om tv-rettighederne den 21. februar.
– Det er uheldigt for Superligaen som helhed, og det giver nogle ridser i lakken på det samlede brand. Al erfaring viser, at man står stærkest kollektivt. Vi ved, at når forskellige sportsbrands spiller sammen, så er de ofte i stand til at øge styrken i de samlede kapitaliseringsmuligheder. Det her er et signal fra Brøndby om, at de vil positionere sig stærkere, men de har også et ansvar og en interesse på længere sigt i, at der ikke kommer spanske tilstande, hvor FC Barcelona og Real Madrid har spist en stor del af kagen og spiller i en liga, hvor der sjældent er spænding om ret meget, når de to hold møder de mindre.
– Brøndby havde ønsket, at FCK var gået med dem, for så havde de stået langt stærkere. Nu står de alene, og det svækker ikke bare Superligaen, men potentielt også dem selv. Det er meget interessant at se, hvor det her ender, når markedskræfterne har talt, siger Kenneth Cortsen i dag til tipsbladet.dk.
Brøndbys bestyrelsesformand Aldo Petersen “truede” allerede sidste år med, at Brøndby kunne finde på at gå enegang, og klubbens nye kommunikations- og marketingdirektør Anders Bay gentog den positionering tilbage i januar. Bay har tidligere været sportschef på Canal9, der i dag har rettigheder til at vise to Superliga-kampe om ugen på deres kanaler. Netop det faktum tillægger Cortsen en vis betydning.
– Det er interessant, at det her kommer kort tid efter, at Brøndby har fået en rutineret mediemand som Anders Bay ind. Har han nogle kontakter, der fortæller ham, at der er merværdi i at gå enegang? Det kan vi kun gisne om, men det er et interessant aspekt, siger Kenneth Cortsen, der tror på, at det kan ende med, at Brøndby vender tilbage til den fælles aftale.
– Brøndbys signaler kan de få andre til at stejle lidt i samarbejdet, for hvordan markedsfører man egentlig en kamp mellem FCK og Brøndby i sådan en situation? Man vil gerne skabe hype om sådan en kamp, men hvordan kan de få de ting til at spille sammen? Det kan blive utrolig svært, og det er blandt andet også derfor, jeg siger, at det her ikke, i udgangspunktet, gavner nogen af parterne.
– Jeg kan meget vel forestille mig, at Brøndby vender tilbage til en fælles aftale. For står virkeligheden mål med de forventninger, de har? Det er slet ikke sikkert. Brøndby føler lige nu, at de har en fornuftig magtposition i dansk fodbold, og de prøver at presse citronen, men hvor står de til sommer, hvis resultaterne på banen ikke flasker sig? Den uforudsigelighed kan påvirke deres situation og og betyde, at det ikke falder ud, som de har håbet, siger Cortsen.
Foreløbig har Brøndby i hvert fald besluttet at stå alene. Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen holder dog fast i, at Brøndby er velkommen i den kollektive aftale, hvis de alligevel på et senere tidspunkt skulle ønske det. Men der er ingen tvivl om, at det har skabt et forpestet klima til de 11 andre klubber, hvilket FCK-direktør Anders Hørsholt da også tidligere i dag gjorde klart overfor tipsbladet.dk.
– Klimaet mellem Brøndby og os andre har været bedre, end det er i øjeblikket. Nu er vi i gang med en proces omkring noget fordelingsarbejde og forhandlinger med tv-partnere, og det kan ikke undgås, at det forgrener sig ud i andre samarbejder, at de vælger at stå alene.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
