Ekspert: Brøndbys enegang svækker alle

Det er hverken til gavn for Superligaen eller Brøndby, at sidstnævnte går enegang i spillet om tv-millionerne. Det mener Tipsbladets kronikør Kenneth Cortsen.



11 Superliga-klubber er enige om fordelingen at millionerne i en kommende tv-aftale. Brøndby er den eneste klub, der står udenfor, og det svækker Superligaens brand, og det svækker også Brøndbys eget.

Det mener Kenneth Cortsen, der er Ph.D.-forsker og Business Developement Strategist ved University College Nordjylland, og som skrev en kronik i Tipsbladet om spillet om tv-rettighederne den 21. februar.

– Det er uheldigt for Superligaen som helhed, og det giver nogle ridser i lakken på det samlede brand. Al erfaring viser, at man står stærkest kollektivt. Vi ved, at når forskellige sportsbrands spiller sammen, så er de ofte i stand til at øge styrken i de samlede kapitaliseringsmuligheder. Det her er et signal fra Brøndby om, at de vil positionere sig stærkere, men de har også et ansvar og en interesse på længere sigt i, at der ikke kommer spanske tilstande, hvor FC Barcelona og Real Madrid har spist en stor del af kagen og spiller i en liga, hvor der sjældent er spænding om ret meget, når de to hold møder de mindre.

– Brøndby havde ønsket, at FCK var gået med dem, for så havde de stået langt stærkere. Nu står de alene, og det svækker ikke bare Superligaen, men potentielt også dem selv. Det er meget interessant at se, hvor det her ender, når markedskræfterne har talt, siger Kenneth Cortsen i dag til tipsbladet.dk.

Brøndbys bestyrelsesformand Aldo Petersen “truede” allerede sidste år med, at Brøndby kunne finde på at gå enegang, og klubbens nye kommunikations- og marketingdirektør Anders Bay gentog den positionering tilbage i januar. Bay har tidligere været sportschef på Canal9, der i dag har rettigheder til at vise to Superliga-kampe om ugen på deres kanaler. Netop det faktum tillægger Cortsen en vis betydning.

– Det er interessant, at det her kommer kort tid efter, at Brøndby har fået en rutineret mediemand som Anders Bay ind. Har han nogle kontakter, der fortæller ham, at der er merværdi i at gå enegang? Det kan vi kun gisne om, men det er et interessant aspekt, siger Kenneth Cortsen, der tror på, at det kan ende med, at Brøndby vender tilbage til den fælles aftale.

– Brøndbys signaler kan de få andre til at stejle lidt i samarbejdet, for hvordan markedsfører man egentlig en kamp mellem FCK og Brøndby i sådan en situation? Man vil gerne skabe hype om sådan en kamp, men hvordan kan de få de ting til at spille sammen? Det kan blive utrolig svært, og det er blandt andet også derfor, jeg siger, at det her ikke, i udgangspunktet, gavner nogen af parterne.

– Jeg kan meget vel forestille mig, at Brøndby vender tilbage til en fælles aftale. For står virkeligheden mål med de forventninger, de har? Det er slet ikke sikkert. Brøndby føler lige nu, at de har en fornuftig magtposition i dansk fodbold, og de prøver at presse citronen, men hvor står de til sommer, hvis resultaterne på banen ikke flasker sig? Den uforudsigelighed kan påvirke deres situation og og betyde, at det ikke falder ud, som de har håbet, siger Cortsen.

Foreløbig har Brøndby i hvert fald besluttet at stå alene. Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen holder dog fast i, at Brøndby er velkommen i den kollektive aftale, hvis de alligevel på et senere tidspunkt skulle ønske det. Men der er ingen tvivl om, at det har skabt et forpestet klima til de 11 andre klubber, hvilket FCK-direktør Anders Hørsholt da også tidligere i dag gjorde klart overfor tipsbladet.dk.

– Klimaet mellem Brøndby og os andre har været bedre, end det er i øjeblikket. Nu er vi i gang med en proces omkring noget fordelingsarbejde og forhandlinger med tv-partnere, og det kan ikke undgås, at det forgrener sig ud i andre samarbejder, at de vælger at stå alene.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Her er Jonas Winds nye klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

De køber ham for 740 mio.

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Mexico – Ecuador

Nu er Brøndby IF konkret på banen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England – DR Congo

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby med transferscoop?

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul