Alm på porten? Pilen peger et andet sted hen

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen peger pilen ikke primært på Andreas Alm i forhold til OB's krise.



OB står i en monumental krise.

Det er ikke til at komme udenom med otte point efter ti kampe og en foreløbig tiendeplads i Superligaen. 

Særligt OB's cheftræner, Andreas Alm, har været genstand for et stort pres, og blandt andre Tipsbladets kommentator Stig Tøfting gav svenskeren en hårdhændet behandling efter nederlaget til Lyngby i mandags.

Spørger man Viaplay-ekspert Peter Sørensen, er Alm dog ikke ene mand om at bære skylden for den store fynske nedtur. 

– Jeg synes også, at pilen peger et andet sted hen. De stjernespillere, der forlod OB op til den her sæson, er ikke blevet afløst godt nok. Jeg synes ikke, der er kommet en eneste spiller ind, der er bedre, end dem der forlod OB, fortæller Sørensen til Viaplay.

I den tidligere Superliga-træners udsagn ligger der en tydelig kritik af sportschef Björn Wesström, der også medgiver, at han bærer en del af ansvaret.

– Pilen peger også på mig, givetvis. Det vil jeg ikke lægge skjul på. Det er en holdsport, også uden for banen. Vi er mange, der bærer ansvaret for det, fortæller Wesström. 

Den svenske sportschef mener dog forventeligt ikke, at det ville hjælpe OB's situation at udskifte på sportschefsposten. 

– Jeg tror ikke, det forandrer noget som helst at skifte sportschef for de kortsigtede målsætninger, fortæller han til Viaplay før OB's kamp mod FC Nordsjælland.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Positive forhandlinger med Nartey

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Viborg FF – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’