Alm på porten? Pilen peger et andet sted hen

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen peger pilen ikke primært på Andreas Alm i forhold til OB's krise.



OB står i en monumental krise.

Det er ikke til at komme udenom med otte point efter ti kampe og en foreløbig tiendeplads i Superligaen. 

Særligt OB's cheftræner, Andreas Alm, har været genstand for et stort pres, og blandt andre Tipsbladets kommentator Stig Tøfting gav svenskeren en hårdhændet behandling efter nederlaget til Lyngby i mandags.

Spørger man Viaplay-ekspert Peter Sørensen, er Alm dog ikke ene mand om at bære skylden for den store fynske nedtur. 

– Jeg synes også, at pilen peger et andet sted hen. De stjernespillere, der forlod OB op til den her sæson, er ikke blevet afløst godt nok. Jeg synes ikke, der er kommet en eneste spiller ind, der er bedre, end dem der forlod OB, fortæller Sørensen til Viaplay.

I den tidligere Superliga-træners udsagn ligger der en tydelig kritik af sportschef Björn Wesström, der også medgiver, at han bærer en del af ansvaret.

– Pilen peger også på mig, givetvis. Det vil jeg ikke lægge skjul på. Det er en holdsport, også uden for banen. Vi er mange, der bærer ansvaret for det, fortæller Wesström. 

Den svenske sportschef mener dog forventeligt ikke, at det ville hjælpe OB's situation at udskifte på sportschefsposten. 

– Jeg tror ikke, det forandrer noget som helst at skifte sportschef for de kortsigtede målsætninger, fortæller han til Viaplay før OB's kamp mod FC Nordsjælland.





LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Medier sender ham hjem til AGF

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Han var i spil som Brøndby-træner

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jess Thorup fyret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne