Alm på porten? Pilen peger et andet sted hen

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen peger pilen ikke primært på Andreas Alm i forhold til OB's krise.



OB står i en monumental krise.

Det er ikke til at komme udenom med otte point efter ti kampe og en foreløbig tiendeplads i Superligaen. 

Særligt OB's cheftræner, Andreas Alm, har været genstand for et stort pres, og blandt andre Tipsbladets kommentator Stig Tøfting gav svenskeren en hårdhændet behandling efter nederlaget til Lyngby i mandags.

Spørger man Viaplay-ekspert Peter Sørensen, er Alm dog ikke ene mand om at bære skylden for den store fynske nedtur. 

– Jeg synes også, at pilen peger et andet sted hen. De stjernespillere, der forlod OB op til den her sæson, er ikke blevet afløst godt nok. Jeg synes ikke, der er kommet en eneste spiller ind, der er bedre, end dem der forlod OB, fortæller Sørensen til Viaplay.

I den tidligere Superliga-træners udsagn ligger der en tydelig kritik af sportschef Björn Wesström, der også medgiver, at han bærer en del af ansvaret.

– Pilen peger også på mig, givetvis. Det vil jeg ikke lægge skjul på. Det er en holdsport, også uden for banen. Vi er mange, der bærer ansvaret for det, fortæller Wesström. 

Den svenske sportschef mener dog forventeligt ikke, at det ville hjælpe OB's situation at udskifte på sportschefsposten. 

– Jeg tror ikke, det forandrer noget som helst at skifte sportschef for de kortsigtede målsætninger, fortæller han til Viaplay før OB's kamp mod FC Nordsjælland.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Kæmpebud på 16-årig

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Laudrup stopper på TV 2



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

– Schwartau-handel giver ingen mening

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig