Det er bestemt ikke alle Brøndby-fans, der hilser Global Football Holdings velkommen som nye ejere i traditionsklubben, og i protest mod de amerikanske ejere valgte en stor gruppe tilhængere at fremføre et stemningsboykot i dele af efterårssæsonen.
Det er fangruppen Alpha, der har valgt at indstille alle tribuneaktiviteter, og det fortsætter sæsonen ud. Det meddeler Sydsiden Brøndby i en pressemeddelelse.
– I Alpha ønsker vi altid det bedste for Brøndby IF. Vi ønsker ikke en konflikt med det nye ejerskab blot for konfliktens skyld. Men vi har – som tidligere beskrevet – konkrete bekymringer og en principiel modstand imod, hvad de nye ejere repræsenterer.
– Vi kommer aldrig til at støtte det nye ejerskab. Men via en aftale mellem Fanafdelingen og ejerskabet, som indeholder garantier for, at vores klubs identitet bliver bevaret og ikke bliver udnyttet til ejernes interesse, vil der være en vej frem.
– Da nyheden om det nye ejerskab blev offentlig d. 28. oktober, meldte vi ud, at Alpha indstillede alle tribuneaktiviteter frem til vinterpausen. Vi forlænger nu dette stemningsboykot frem til tidligst sommerpausen – eller indtil en tilfredsstillende aftale er vedtaget.
– Vi vil igen understrege, at et stemningsboykot ikke er det, vi ønsker. Vi har via dialog med klubbens ledelse forsøgt med alle alternative midler at undgå den her situation – indtil videre uden held. Vi har dog måtte indse, at de punkter, vi mener skal være i en aftale, ikke bliver imødekommet af det nye ejerskab uden et massivt pres fra fanmiljøet.
– Vi ved, at Brøndby IF kan fungere uden Alpha. Men vi ved også, at Brøndby IF ikke kan fungere uden den værdi som skabes af tusindvis af frivillige fans uge efter uge. Derfor mener vi, at et kollektivt stemningsboykot fra alle fans på både ude- og hjemmebane kan skabe det pres, som skal til for, at en aftale kan opnås, lyder det i pressemeddelelsen.
Brøndby spiller årets første hjemmekamp den 19. februar mod AC Horsens.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Supercomputer: Her er VM-finalen
STORT INTERVIEW