Alpha fortsætter stemningsboykot i Brøndby

Brøndby-fangruppen Alpha indstiller alle tribuneaktiviteter resten af sæsonen.



Det er bestemt ikke alle Brøndby-fans, der hilser Global Football Holdings velkommen som nye ejere i traditionsklubben, og i protest mod de amerikanske ejere valgte en stor gruppe tilhængere at fremføre et stemningsboykot i dele af efterårssæsonen. 

Det er fangruppen Alpha, der har valgt at indstille alle tribuneaktiviteter, og det fortsætter sæsonen ud. Det meddeler Sydsiden Brøndby i en pressemeddelelse.

– I Alpha ønsker vi altid det bedste for Brøndby IF. Vi ønsker ikke en konflikt med det nye ejerskab blot for konfliktens skyld. Men vi har – som tidligere beskrevet – konkrete bekymringer og en principiel modstand imod, hvad de nye ejere repræsenterer.

– Vi kommer aldrig til at støtte det nye ejerskab. Men via en aftale mellem Fanafdelingen og ejerskabet, som indeholder garantier for, at vores klubs identitet bliver bevaret og ikke bliver udnyttet til ejernes interesse, vil der være en vej frem.

– Da nyheden om det nye ejerskab blev offentlig d. 28. oktober, meldte vi ud, at Alpha indstillede alle tribuneaktiviteter frem til vinterpausen. Vi forlænger nu dette stemningsboykot frem til tidligst sommerpausen – eller indtil en tilfredsstillende aftale er vedtaget.

– Vi vil igen understrege, at et stemningsboykot ikke er det, vi ønsker. Vi har via dialog med klubbens ledelse forsøgt med alle alternative midler at undgå den her situation – indtil videre uden held. Vi har dog måtte indse, at de punkter, vi mener skal være i en aftale, ikke bliver imødekommet af det nye ejerskab uden et massivt pres fra fanmiljøet.

– Vi ved, at Brøndby IF kan fungere uden Alpha. Men vi ved også, at Brøndby IF ikke kan fungere uden den værdi som skabes af tusindvis af frivillige fans uge efter uge. Derfor mener vi, at et kollektivt stemningsboykot fra alle fans på både ude- og hjemmebane kan skabe det pres, som skal til for, at en aftale kan opnås, lyder det i pressemeddelelsen. 

Brøndby spiller årets første hjemmekamp den 19. februar mod AC Horsens. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jonas Wind er i København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Rigmand vild med FC København-aftale

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Stor derby-bøde til FC København

– Det har man nok aldrig set før

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Frank reddet i døende sekunder

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

– Har ikke ubegrænset kredit

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

På rov i FC København

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm