‘Alt, alt, alt for dumt’

Jacob Neestrup mener, at det ville være alt for dumt, hvis han havde brokket sig og endt i karantæne mandag aften i kampen mod Randers. Det endte dog med at være tilfældet, hvilket betyder, at han ikke er med i kampen mod FC Midtjylland.



Søndag er der topbrag om førstepladsen og guldet i Superligaen, men det bliver uden Jacob Neestrup på sidelinjen for FC København.

Cheftræneren fik nemlig i kampen mod Randers FC en advarsel for at brokke sig over pausefløjtet, hvor FC København var i fuld fart mod Kronjydernes mål.

Efter kampen satte han selv ord på det gule kort overfor Tipsbladet og den fremmødte presse, dog inden han vidste, at han skulle en tur i skammekrogen.

– Jeg vil godt vinde, og min puls er høj, og nogle gange kommer jeg til sige noget, jeg ikke skal. Det er for dårligt på den ene side, og på den anden side kan man sige, at det så er min stil. Og følelserne sidder uden på tøjet en gang imellem, lød det her fra Jacob Neestrup.

Også Viaplay fangede ham efterfølgende, og her satte FCK-bossen flere ord på, hvordan det ville være, hvis han endte i karantæne, hvilket han så gjorde.

– Det ville være rigtig, rigtig ærgerligt. Det ville selvfølgelig være alt, alt, alt for dumt, så det er der selvfølgelig kun at beklage, hvis det sker, men jeg vil ikke beklage på forhånd.

– Jeg er en træner på godt og ondt, der nogle gange har følelserne udenpå tøjet, hvilket jeg også har i dag. Derfor skal jeg selvfølgelig kontrollere dem bedre, men hvis det sker, så skal det ikke være en undskyldning for, at vi ikke kan vinde på søndag. Men derfor ville det være for dumt alligevel, forklarede træneren til Viaplay, inden han vidste, at han ville komme i karantæne.

Kampen mellem FC København og FC Midtjylland spilles søndag i Parken med kampstart klokken 18.00.

Hele interviewet med Jacob Neestrup kan ses i videoen over artiklen.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Peter Schmeichel lander stort job

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Manchester City – Brentford

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Liverpool – Chelsea

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

– Det var en af de værste dage

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

PSG er i Champions League-finalen efter drama



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil