‘Alt, alt, alt for dumt’

Jacob Neestrup mener, at det ville være alt for dumt, hvis han havde brokket sig og endt i karantæne mandag aften i kampen mod Randers. Det endte dog med at være tilfældet, hvilket betyder, at han ikke er med i kampen mod FC Midtjylland.



Søndag er der topbrag om førstepladsen og guldet i Superligaen, men det bliver uden Jacob Neestrup på sidelinjen for FC København.

Cheftræneren fik nemlig i kampen mod Randers FC en advarsel for at brokke sig over pausefløjtet, hvor FC København var i fuld fart mod Kronjydernes mål.

Efter kampen satte han selv ord på det gule kort overfor Tipsbladet og den fremmødte presse, dog inden han vidste, at han skulle en tur i skammekrogen.

– Jeg vil godt vinde, og min puls er høj, og nogle gange kommer jeg til sige noget, jeg ikke skal. Det er for dårligt på den ene side, og på den anden side kan man sige, at det så er min stil. Og følelserne sidder uden på tøjet en gang imellem, lød det her fra Jacob Neestrup.

Også Viaplay fangede ham efterfølgende, og her satte FCK-bossen flere ord på, hvordan det ville være, hvis han endte i karantæne, hvilket han så gjorde.

– Det ville være rigtig, rigtig ærgerligt. Det ville selvfølgelig være alt, alt, alt for dumt, så det er der selvfølgelig kun at beklage, hvis det sker, men jeg vil ikke beklage på forhånd.

– Jeg er en træner på godt og ondt, der nogle gange har følelserne udenpå tøjet, hvilket jeg også har i dag. Derfor skal jeg selvfølgelig kontrollere dem bedre, men hvis det sker, så skal det ikke være en undskyldning for, at vi ikke kan vinde på søndag. Men derfor ville det være for dumt alligevel, forklarede træneren til Viaplay, inden han vidste, at han ville komme i karantæne.

Kampen mellem FC København og FC Midtjylland spilles søndag i Parken med kampstart klokken 18.00.

Hele interviewet med Jacob Neestrup kan ses i videoen over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Bekræfter kæmpebud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Han vender hjem til FC København

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Næste sæson skal vi i Europa

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’