Søndag er der topbrag om førstepladsen og guldet i Superligaen, men det bliver uden Jacob Neestrup på sidelinjen for FC København.
Cheftræneren fik nemlig i kampen mod Randers FC en advarsel for at brokke sig over pausefløjtet, hvor FC København var i fuld fart mod Kronjydernes mål.
Efter kampen satte han selv ord på det gule kort overfor Tipsbladet og den fremmødte presse, dog inden han vidste, at han skulle en tur i skammekrogen.
– Jeg vil godt vinde, og min puls er høj, og nogle gange kommer jeg til sige noget, jeg ikke skal. Det er for dårligt på den ene side, og på den anden side kan man sige, at det så er min stil. Og følelserne sidder uden på tøjet en gang imellem, lød det her fra Jacob Neestrup.
Også Viaplay fangede ham efterfølgende, og her satte FCK-bossen flere ord på, hvordan det ville være, hvis han endte i karantæne, hvilket han så gjorde.
– Det ville være rigtig, rigtig ærgerligt. Det ville selvfølgelig være alt, alt, alt for dumt, så det er der selvfølgelig kun at beklage, hvis det sker, men jeg vil ikke beklage på forhånd.
– Jeg er en træner på godt og ondt, der nogle gange har følelserne udenpå tøjet, hvilket jeg også har i dag. Derfor skal jeg selvfølgelig kontrollere dem bedre, men hvis det sker, så skal det ikke være en undskyldning for, at vi ikke kan vinde på søndag. Men derfor ville det være for dumt alligevel, forklarede træneren til Viaplay, inden han vidste, at han ville komme i karantæne.
Kampen mellem FC København og FC Midtjylland spilles søndag i Parken med kampstart klokken 18.00.
Hele interviewet med Jacob Neestrup kan ses i videoen over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
OPTAKT
Holland – Japan
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT