For Viborg FF er sæsonen ikke gået helt som håbet, men for Isak Jensen personligt har der været meget at glæde sig over.
Den blot 20-årige kantspiller er Viborgs næstmest scorende spiller i Superligaen efter Anosike Ementa i denne sæson, hvor han har har scoret fem mål, og Viborg-sportschef Mads Agesen har allerede meldt klart ud, at Viborg gerne vil hente Isak Jensen permanent.
Selv ønsker lejesvenden fra St. Louis City ikke at udtale sig om sine fremtidsplaner endnu, men kantspilleren vil ikke lægge skjul på, at han er glad for at være i Viborg.
– Jeg skulle jo lige finde mig til rette på holdet, og jeg skulle lige finde ind i spillestilen, men de var jo alle sammen gode til at tage imod mig. Jeg synes, at det var lige til siden dag ét, at de har været gode til at få mig ind på holdet, siger Isak Jensen til Tipsbladet.
Hvis man skal være retfærdig, så var vi jo presset i bund af FCK. De havde jo et totalt spilovertag, men der kom så et kontrastød, hvor jeg krøller den over i det lange hjørne. Det var vildt.
Isak JensenKantspiller, Viborg FF
Isak Jensen fik relativt tidligt på sæsonen etableret sig som en profil på Viborg-holdet, og den stærke sæson kommer i kølvandet på en sæson i USA, hvor den unge offensivspiller havde det svært.
– Jeg kommer jo fra en periode i MLS, hvor det ikke lige kørte så godt. Der var ikke så meget spilletid. Ikke et ondt ord om St. Louis, men jeg fik ikke så meget spilletid, så jeg var nødt til at lede efter noget nyt. Så det var super, at Viborg stod klar der, lyder det fra Isak Jensen.

MLS-ophold gav hår på brystet
I St. Louis City nåede Isak Jensen at spille 11 kampe i MLS, alle som indskifter, men Viborg-profilen er ikke i tvivl om, at opholdet i USA har været lærerigt for ham.
– Det er klart, at det ikke minder om Danmark på nogen måde, så man kommer jo ud og får nogle hår på brystet ved at tage så langt væk hjemmefra. Det var også en noget anderledes spillestil end hvad man praktiserer nogle steder i Danmark. Så det er klart, at det har givet noget, man har kunnet tage med videre, siger Isak Jensen og fortsætter:
– Man kommer af sted og er lidt ‘Palle alene i verden’. Men det giver bare noget at få lov til at stå på egne ben. Man kan sige, at da jeg var i Sønderjyske, boede jeg jo også for mig selv, men det er jo noget andet, når mor og far ikke lige er en time væk i bil. Du står med alting selv.
Hvorfor valgte du at lave det her skifte fra Sønderjyske til St. Louis for snart to år siden?
– Jeg skal da være ærlig at sige, at jeg havde et år tilbage af min kontrakt, og vi var lige rykket ned, og det var ikke sådan, at tilbuddene bare sværmede om en, siger Isak Jensen og fortsætter:
– Og så syntes jeg, at det var en spændende pakke, de præsenterede der, hvor jeg kunne få lov til at være med til at starte en ny klub op. Det er ikke hver dag, at man får lov til det, så jeg følte, at det kunne være spændende at prøve noget helt anderledes.
Er du selv overrasket over, hvor hurtigt det er gået for dig med at blive en profil i Viborg?
– Det vil jeg mene, at jeg er lidt ydmyg omkring. Jeg arbejder bare hårdt, og så er jeg selvfølgelig glad for, at jeg er kommet i gang. Men nu kigger vi bare fremad, for vi skal have sluttet sæsonen godt af.
Fem gange har Isak Jensen fundet vej til netmaskerne i denne Superliga-sæson, og lejesvenden fra St. Louis City er ikke i tvivl om, hvilken scoring, der var mest særligt for ham.
– Det er klart, at målet mod FCK hjemme var stort (i november, hvor Viborg vandt 2-1, red.). Det er den, jeg kigger tilbage på, hvis jeg skal udnævne et mål fra den her sæson.
– Hvis man skal være retfærdig, så var vi jo presset i bund af FCK. De havde jo et totalt spilovertag, men der kom så et kontrastød, hvor jeg krøller den over i det lange hjørne. Det var vildt, lyder det afslutningsvist fra Isak Jensen.
Isak Jensen kan komme i aktion igen søndag, hvor Viborg møder Vejle i Superligaen.
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Hård kritik af FC København-stjerne
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Manchester United rasende
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
HELT VILDT