For Viborg FF er sæsonen ikke gået helt som håbet, men for Isak Jensen personligt har der været meget at glæde sig over.
Den blot 20-årige kantspiller er Viborgs næstmest scorende spiller i Superligaen efter Anosike Ementa i denne sæson, hvor han har har scoret fem mål, og Viborg-sportschef Mads Agesen har allerede meldt klart ud, at Viborg gerne vil hente Isak Jensen permanent.
Selv ønsker lejesvenden fra St. Louis City ikke at udtale sig om sine fremtidsplaner endnu, men kantspilleren vil ikke lægge skjul på, at han er glad for at være i Viborg.
– Jeg skulle jo lige finde mig til rette på holdet, og jeg skulle lige finde ind i spillestilen, men de var jo alle sammen gode til at tage imod mig. Jeg synes, at det var lige til siden dag ét, at de har været gode til at få mig ind på holdet, siger Isak Jensen til Tipsbladet.
Hvis man skal være retfærdig, så var vi jo presset i bund af FCK. De havde jo et totalt spilovertag, men der kom så et kontrastød, hvor jeg krøller den over i det lange hjørne. Det var vildt.
Isak JensenKantspiller, Viborg FF
Isak Jensen fik relativt tidligt på sæsonen etableret sig som en profil på Viborg-holdet, og den stærke sæson kommer i kølvandet på en sæson i USA, hvor den unge offensivspiller havde det svært.
– Jeg kommer jo fra en periode i MLS, hvor det ikke lige kørte så godt. Der var ikke så meget spilletid. Ikke et ondt ord om St. Louis, men jeg fik ikke så meget spilletid, så jeg var nødt til at lede efter noget nyt. Så det var super, at Viborg stod klar der, lyder det fra Isak Jensen.

MLS-ophold gav hår på brystet
I St. Louis City nåede Isak Jensen at spille 11 kampe i MLS, alle som indskifter, men Viborg-profilen er ikke i tvivl om, at opholdet i USA har været lærerigt for ham.
– Det er klart, at det ikke minder om Danmark på nogen måde, så man kommer jo ud og får nogle hår på brystet ved at tage så langt væk hjemmefra. Det var også en noget anderledes spillestil end hvad man praktiserer nogle steder i Danmark. Så det er klart, at det har givet noget, man har kunnet tage med videre, siger Isak Jensen og fortsætter:
– Man kommer af sted og er lidt ‘Palle alene i verden’. Men det giver bare noget at få lov til at stå på egne ben. Man kan sige, at da jeg var i Sønderjyske, boede jeg jo også for mig selv, men det er jo noget andet, når mor og far ikke lige er en time væk i bil. Du står med alting selv.
Hvorfor valgte du at lave det her skifte fra Sønderjyske til St. Louis for snart to år siden?
– Jeg skal da være ærlig at sige, at jeg havde et år tilbage af min kontrakt, og vi var lige rykket ned, og det var ikke sådan, at tilbuddene bare sværmede om en, siger Isak Jensen og fortsætter:
– Og så syntes jeg, at det var en spændende pakke, de præsenterede der, hvor jeg kunne få lov til at være med til at starte en ny klub op. Det er ikke hver dag, at man får lov til det, så jeg følte, at det kunne være spændende at prøve noget helt anderledes.
Er du selv overrasket over, hvor hurtigt det er gået for dig med at blive en profil i Viborg?
– Det vil jeg mene, at jeg er lidt ydmyg omkring. Jeg arbejder bare hårdt, og så er jeg selvfølgelig glad for, at jeg er kommet i gang. Men nu kigger vi bare fremad, for vi skal have sluttet sæsonen godt af.
Fem gange har Isak Jensen fundet vej til netmaskerne i denne Superliga-sæson, og lejesvenden fra St. Louis City er ikke i tvivl om, hvilken scoring, der var mest særligt for ham.
– Det er klart, at målet mod FCK hjemme var stort (i november, hvor Viborg vandt 2-1, red.). Det er den, jeg kigger tilbage på, hvis jeg skal udnævne et mål fra den her sæson.
– Hvis man skal være retfærdig, så var vi jo presset i bund af FCK. De havde jo et totalt spilovertag, men der kom så et kontrastød, hvor jeg krøller den over i det lange hjørne. Det var vildt, lyder det afslutningsvist fra Isak Jensen.
Isak Jensen kan komme i aktion igen søndag, hvor Viborg møder Vejle i Superligaen.
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Han peger på Simon Kjær
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Lerager ser forandret Kamil Grabara
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM