SL-komet storspiller: Havde ikke mange tilbud

Efter et svært ophold i MLS har Isak Jensen haft stor succes i Superligaen i denne sæson, hvor den blot 20-årige kantspiller har været en af Viborgs store profiler. Tipsbladet har talt med Isak Jensen om de seneste par år og successen i denne sæson.



For Viborg FF er sæsonen ikke gået helt som håbet, men for Isak Jensen personligt har der været meget at glæde sig over. 

Den blot 20-årige kantspiller er Viborgs næstmest scorende spiller i Superligaen efter Anosike Ementa i denne sæson, hvor han har har scoret fem mål, og Viborg-sportschef Mads Agesen har allerede meldt klart ud, at Viborg gerne vil hente Isak Jensen permanent.

Selv ønsker lejesvenden fra St. Louis City ikke at udtale sig om sine fremtidsplaner endnu, men kantspilleren vil ikke lægge skjul på, at han er glad for at være i Viborg.

– Jeg skulle jo lige finde mig til rette på holdet, og jeg skulle lige finde ind i spillestilen, men de var jo alle sammen gode til at tage imod mig. Jeg synes, at det var lige til siden dag ét, at de har været gode til at få mig ind på holdet, siger Isak Jensen til Tipsbladet. 

Hvis man skal være retfærdig, så var vi jo presset i bund af FCK. De havde jo et totalt spilovertag, men der kom så et kontrastød, hvor jeg krøller den over i det lange hjørne. Det var vildt.

Isak Jensen
Kantspiller, Viborg FF

Isak Jensen fik relativt tidligt på sæsonen etableret sig som en profil på Viborg-holdet, og den stærke sæson kommer i kølvandet på en sæson i USA, hvor den unge offensivspiller havde det svært. 

– Jeg kommer jo fra en periode i MLS, hvor det ikke lige kørte så godt. Der var ikke så meget spilletid. Ikke et ondt ord om St. Louis, men jeg fik ikke så meget spilletid, så jeg var nødt til at lede efter noget nyt. Så det var super, at Viborg stod klar der, lyder det fra Isak Jensen. 

248373

Isak Jensen opnåede 11 MLS-kampe for St. Louis City. Foto: Alamy

MLS-ophold gav hår på brystet
I St. Louis City nåede Isak Jensen at spille 11 kampe i MLS, alle som indskifter, men Viborg-profilen er ikke i tvivl om, at opholdet i USA har været lærerigt for ham. 

– Det er klart, at det ikke minder om Danmark på nogen måde, så man kommer jo ud og får nogle hår på brystet ved at tage så langt væk hjemmefra. Det var også en noget anderledes spillestil end hvad man praktiserer nogle steder i Danmark. Så det er klart, at det har givet noget, man har kunnet tage med videre, siger Isak Jensen og fortsætter:

– Man kommer af sted og er lidt ‘Palle alene i verden’. Men det giver bare noget at få lov til at stå på egne ben. Man kan sige, at da jeg var i Sønderjyske, boede jeg jo også for mig selv, men det er jo noget andet, når mor og far ikke lige er en time væk i bil. Du står med alting selv.

Hvorfor valgte du at lave det her skifte fra Sønderjyske til St. Louis for snart to år siden?

– Jeg skal da være ærlig at sige, at jeg havde et år tilbage af min kontrakt, og vi var lige rykket ned, og det var ikke sådan, at tilbuddene bare sværmede om en, siger Isak Jensen og fortsætter:

– Og så syntes jeg, at det var en spændende pakke, de præsenterede der, hvor jeg kunne få lov til at være med til at starte en ny klub op. Det er ikke hver dag, at man får lov til det, så jeg følte, at det kunne være spændende at prøve noget helt anderledes.

Er du selv overrasket over, hvor hurtigt det er gået for dig med at blive en profil i Viborg?

– Det vil jeg mene, at jeg er lidt ydmyg omkring. Jeg arbejder bare hårdt, og så er jeg selvfølgelig glad for, at jeg er kommet i gang. Men nu kigger vi bare fremad, for vi skal have sluttet sæsonen godt af.

Fem gange har Isak Jensen fundet vej til netmaskerne i denne Superliga-sæson, og lejesvenden fra St. Louis City er ikke i tvivl om, hvilken scoring, der var mest særligt for ham. 

– Det er klart, at målet mod FCK hjemme var stort (i november, hvor Viborg vandt 2-1, red.). Det er den, jeg kigger tilbage på, hvis jeg skal udnævne et mål fra den her sæson.

– Hvis man skal være retfærdig, så var vi jo presset i bund af FCK. De havde jo et totalt spilovertag, men der kom så et kontrastød, hvor jeg krøller den over i det lange hjørne. Det var vildt, lyder det afslutningsvist fra Isak Jensen. 

Isak Jensen kan komme i aktion igen søndag, hvor Viborg møder Vejle i Superligaen. 





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Er det Dolbergs vilde millionløn?

FC Midtjylland – AGF

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Steve Cooper storroser stjerne

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

OB – Randers FC

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Her spiller Lasse Schöne i dag

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie