Alt på spil: – Kæmp som gælder det livet

Vincent Müller har prøvet det, der var endnu værre end AaB’s nuværende situation, og AaB’erne må ikke miste modet.



AALBORG (Tipsbladet): Han er en af de få nye spillere i denne sæson, der har fået positiv kritik for en god del af sine kampe.

Men sjovt er det ikke at indkassere 55 mål på 27 kampe, og det er en fattig trøst, at mandagens modstander Vejle har indkasseret endnu flere, nemlig 60.

Og glad er AaB-målmand Vincent Müller bestemt ikke for situationen, hvor der virkelig er dømt Superliga-overlevelsesdrama mandag aften hjemme i Aalborg.

AaB med den nye cheftræner Kristoffer Wichmann i Superliga-debut er nu under stregen på dårligere målscore end Lyngby.

Gæsterne Vejle kommer til at smide alt ind i kampen med fem point op til AaB og Lyngby, og det bliver et nervespil, som nordjyderne skal vende til egen fordel med ny energi fra trænerskiftet.

– De seneste uger har ikke været de bedste mentalt. Vi er et ungt hold, og det mentale er vigtigt, for mange af spillerne har ikke stået i den her situation før. Jeg har prøvet det de seneste par år, og sidste år var endnu sværere, end den vi er i nu, hvor vi var håbløst sidst, siger Vincent Müller til Tipsbladet.

Alle kort i Superliga-kampen

Müller spillede de to foregående sæsoner i MSV Duisburg, der for et år siden rykkede ud af 3. Liga efter at have ligget under stregen siden anden runde.

Sådan er situationen slet ikke i Aalborg, og det skal oprykkerne meget gerne udstråle mandag aften.

– Her har vi alt at spille for og kan afgøre tingene selv. Der er pres på, når man spiller om at vinde en turnering, men her situation er det hårdeste, man kan prøve som spiller. Hvis vi kan vende de nerver og presset til glæde og lyst til at vise, hvad vi kan, kan det blive rigtig godt.

– Vi burde have slået Vejle og Lyngby i vores kampe mod dem for et par uger siden med de chancer, vi havde. Vi har ikke brug for smuk fodbold nu, vi har brug for resultater. Og det skal vi bringe med os på banen, også selv om vi er oppe mod hold, der måske har flere spillere, der har prøvet det her før. Vi skal være klar, og vi skal være kyniske, siger Vincent Müller.

– Jeg ser for mig, at vi kommer med fuld power, vi bringer alt, vi overhovedet har i os og kæmper, som gælder det livet. Det skal vi i alle fem kampe, vise fansene, at vi giver alt for klubben og dem, og at vi vil blive i rækken.

Kynisk defensiv

AaB har indkasseret igen og igen i foråret, og det vil være overraskende, hvis ikke den ny cheftræner Kristoffer Wichmann har brugt en del tid på det problem i de dage, han har haft med holdet siden første træningspas i torsdags.

Og som målmand ser Vincent Müller efter et par hårde år gerne, at der bliver skåret ned på fejlene i slutfasen af Superligaen, begyndende med Vejle-kampen.

– Når jeg ser tilbage på de mål, vi har indkasseret, har vi begået mere end vores andel af fejl. Vi har manglet det der med, at man skal beskytte målet med sit liv, og så har vi også for ofte smidt nemme bolde inde i midten. Dem synes jeg, vi har haft mange af. Og den slags fejl kommer der intet godt ud af, for klubberne i den her liga er dygtige nok til at straffe det, siger Vincent Müller.

Hvilken kæde har AaB mest brug for løfter sig i de sidste fem kampe?

  • Målmand og forsvar
  • Midtbanen
  • Angrebet
  • Målmand og forsvar
  • Midtbanen
  • Angrebet

0 Votes

– Hvis vi ikke indkasserer mål, taber vi jo ikke, og det er jo nok der, jeg ville kigge først. Det er op til træneren, men jeg tror, at får vi styr på den del og får formet vores angrebsspil, kan vi klare udfordringen i de sidste fem kampe.

– Vi er passionerede som fodboldspillere og vil vinde hver gang, og resultaterne har ikke været, som vi ønskede. Men jeg mener ikke, vi skal se det her som et tungt pres. Vi har alle muligheder for at klare os, vi kan selv afgøre det. Vi er ikke bagud, siger den tyske AaB-keeper.

AaB spillede senest 1-1 mod Vejle 6. april og spillede i efteråret 3-3 og 2-2 med vejlenserne.

Læs også denne analyse i forbindelse med AaB’s fyring af Menno van Dam om, hvorfor overlevelse er så vigtig for AaB.





To direktører færdige i Superliga-klub


To direktører færdige i Superliga-klub

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Afsløring: To bud er på vej på Thomas Jørgensen

Skidt nyt til Brian Riemer?

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Rune deler nyt efter mareridt

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

– Cooper skyder på Schmedes

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

AGF henter Ibrahim Traoré

– Fuldstændig svigtet

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Nedtur for OB: Falk ude

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

OB – Silkeborg IF

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Angriber er færdig i Randers FC

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

To trænere færdige i Superliga-klub

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Et slag fra førstepladsen

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Stage slagter Ulve i danskerdyst

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga