Alt på spil: – Kæmp som gælder det livet

Vincent Müller har prøvet det, der var endnu værre end AaB’s nuværende situation, og AaB’erne må ikke miste modet.



AALBORG (Tipsbladet): Han er en af de få nye spillere i denne sæson, der har fået positiv kritik for en god del af sine kampe.

Men sjovt er det ikke at indkassere 55 mål på 27 kampe, og det er en fattig trøst, at mandagens modstander Vejle har indkasseret endnu flere, nemlig 60.

Og glad er AaB-målmand Vincent Müller bestemt ikke for situationen, hvor der virkelig er dømt Superliga-overlevelsesdrama mandag aften hjemme i Aalborg.

AaB med den nye cheftræner Kristoffer Wichmann i Superliga-debut er nu under stregen på dårligere målscore end Lyngby.

Gæsterne Vejle kommer til at smide alt ind i kampen med fem point op til AaB og Lyngby, og det bliver et nervespil, som nordjyderne skal vende til egen fordel med ny energi fra trænerskiftet.

– De seneste uger har ikke været de bedste mentalt. Vi er et ungt hold, og det mentale er vigtigt, for mange af spillerne har ikke stået i den her situation før. Jeg har prøvet det de seneste par år, og sidste år var endnu sværere, end den vi er i nu, hvor vi var håbløst sidst, siger Vincent Müller til Tipsbladet.

Alle kort i Superliga-kampen

Müller spillede de to foregående sæsoner i MSV Duisburg, der for et år siden rykkede ud af 3. Liga efter at have ligget under stregen siden anden runde.

Sådan er situationen slet ikke i Aalborg, og det skal oprykkerne meget gerne udstråle mandag aften.

– Her har vi alt at spille for og kan afgøre tingene selv. Der er pres på, når man spiller om at vinde en turnering, men her situation er det hårdeste, man kan prøve som spiller. Hvis vi kan vende de nerver og presset til glæde og lyst til at vise, hvad vi kan, kan det blive rigtig godt.

– Vi burde have slået Vejle og Lyngby i vores kampe mod dem for et par uger siden med de chancer, vi havde. Vi har ikke brug for smuk fodbold nu, vi har brug for resultater. Og det skal vi bringe med os på banen, også selv om vi er oppe mod hold, der måske har flere spillere, der har prøvet det her før. Vi skal være klar, og vi skal være kyniske, siger Vincent Müller.

– Jeg ser for mig, at vi kommer med fuld power, vi bringer alt, vi overhovedet har i os og kæmper, som gælder det livet. Det skal vi i alle fem kampe, vise fansene, at vi giver alt for klubben og dem, og at vi vil blive i rækken.

Kynisk defensiv

AaB har indkasseret igen og igen i foråret, og det vil være overraskende, hvis ikke den ny cheftræner Kristoffer Wichmann har brugt en del tid på det problem i de dage, han har haft med holdet siden første træningspas i torsdags.

Og som målmand ser Vincent Müller efter et par hårde år gerne, at der bliver skåret ned på fejlene i slutfasen af Superligaen, begyndende med Vejle-kampen.

– Når jeg ser tilbage på de mål, vi har indkasseret, har vi begået mere end vores andel af fejl. Vi har manglet det der med, at man skal beskytte målet med sit liv, og så har vi også for ofte smidt nemme bolde inde i midten. Dem synes jeg, vi har haft mange af. Og den slags fejl kommer der intet godt ud af, for klubberne i den her liga er dygtige nok til at straffe det, siger Vincent Müller.

Hvilken kæde har AaB mest brug for løfter sig i de sidste fem kampe?

  • Målmand og forsvar
  • Midtbanen
  • Angrebet
  • Målmand og forsvar
  • Midtbanen
  • Angrebet

0 Votes

– Hvis vi ikke indkasserer mål, taber vi jo ikke, og det er jo nok der, jeg ville kigge først. Det er op til træneren, men jeg tror, at får vi styr på den del og får formet vores angrebsspil, kan vi klare udfordringen i de sidste fem kampe.

– Vi er passionerede som fodboldspillere og vil vinde hver gang, og resultaterne har ikke været, som vi ønskede. Men jeg mener ikke, vi skal se det her som et tungt pres. Vi har alle muligheder for at klare os, vi kan selv afgøre det. Vi er ikke bagud, siger den tyske AaB-keeper.

AaB spillede senest 1-1 mod Vejle 6. april og spillede i efteråret 3-3 og 2-2 med vejlenserne.

Læs også denne analyse i forbindelse med AaB’s fyring af Menno van Dam om, hvorfor overlevelse er så vigtig for AaB.





Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job



LIVE

TransferLIVE: Ny gigant bejler til Rashford


Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

‘En dyr fejl’

FCK-retur droppet

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Brøndby-duo skal væk

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu kan de hentes gratis



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Det kan ende helt galt

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Vil af med Sory Kaba

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Henter Emil Riis

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’



FC København-handel er gået i hårdknude

Giver grønt lys til stor transfer

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Afvist af United

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle



Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

De viser Brøndby og FCM i Europa

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold



Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne