AALBORG (Tipsbladet): Han er en af de få nye spillere i denne sæson, der har fået positiv kritik for en god del af sine kampe.
Men sjovt er det ikke at indkassere 55 mål på 27 kampe, og det er en fattig trøst, at mandagens modstander Vejle har indkasseret endnu flere, nemlig 60.
Og glad er AaB-målmand Vincent Müller bestemt ikke for situationen, hvor der virkelig er dømt Superliga-overlevelsesdrama mandag aften hjemme i Aalborg.
AaB med den nye cheftræner Kristoffer Wichmann i Superliga-debut er nu under stregen på dårligere målscore end Lyngby.
Gæsterne Vejle kommer til at smide alt ind i kampen med fem point op til AaB og Lyngby, og det bliver et nervespil, som nordjyderne skal vende til egen fordel med ny energi fra trænerskiftet.
– De seneste uger har ikke været de bedste mentalt. Vi er et ungt hold, og det mentale er vigtigt, for mange af spillerne har ikke stået i den her situation før. Jeg har prøvet det de seneste par år, og sidste år var endnu sværere, end den vi er i nu, hvor vi var håbløst sidst, siger Vincent Müller til Tipsbladet.
Alle kort i Superliga-kampen
Müller spillede de to foregående sæsoner i MSV Duisburg, der for et år siden rykkede ud af 3. Liga efter at have ligget under stregen siden anden runde.
Sådan er situationen slet ikke i Aalborg, og det skal oprykkerne meget gerne udstråle mandag aften.

– Her har vi alt at spille for og kan afgøre tingene selv. Der er pres på, når man spiller om at vinde en turnering, men her situation er det hårdeste, man kan prøve som spiller. Hvis vi kan vende de nerver og presset til glæde og lyst til at vise, hvad vi kan, kan det blive rigtig godt.
– Vi burde have slået Vejle og Lyngby i vores kampe mod dem for et par uger siden med de chancer, vi havde. Vi har ikke brug for smuk fodbold nu, vi har brug for resultater. Og det skal vi bringe med os på banen, også selv om vi er oppe mod hold, der måske har flere spillere, der har prøvet det her før. Vi skal være klar, og vi skal være kyniske, siger Vincent Müller.
– Jeg ser for mig, at vi kommer med fuld power, vi bringer alt, vi overhovedet har i os og kæmper, som gælder det livet. Det skal vi i alle fem kampe, vise fansene, at vi giver alt for klubben og dem, og at vi vil blive i rækken.
Kynisk defensiv
AaB har indkasseret igen og igen i foråret, og det vil være overraskende, hvis ikke den ny cheftræner Kristoffer Wichmann har brugt en del tid på det problem i de dage, han har haft med holdet siden første træningspas i torsdags.
Og som målmand ser Vincent Müller efter et par hårde år gerne, at der bliver skåret ned på fejlene i slutfasen af Superligaen, begyndende med Vejle-kampen.
– Når jeg ser tilbage på de mål, vi har indkasseret, har vi begået mere end vores andel af fejl. Vi har manglet det der med, at man skal beskytte målet med sit liv, og så har vi også for ofte smidt nemme bolde inde i midten. Dem synes jeg, vi har haft mange af. Og den slags fejl kommer der intet godt ud af, for klubberne i den her liga er dygtige nok til at straffe det, siger Vincent Müller.
Hvilken kæde har AaB mest brug for løfter sig i de sidste fem kampe?
0 Votes
– Hvis vi ikke indkasserer mål, taber vi jo ikke, og det er jo nok der, jeg ville kigge først. Det er op til træneren, men jeg tror, at får vi styr på den del og får formet vores angrebsspil, kan vi klare udfordringen i de sidste fem kampe.
– Vi er passionerede som fodboldspillere og vil vinde hver gang, og resultaterne har ikke været, som vi ønskede. Men jeg mener ikke, vi skal se det her som et tungt pres. Vi har alle muligheder for at klare os, vi kan selv afgøre det. Vi er ikke bagud, siger den tyske AaB-keeper.
AaB spillede senest 1-1 mod Vejle 6. april og spillede i efteråret 3-3 og 2-2 med vejlenserne.
Læs også denne analyse i forbindelse med AaB’s fyring af Menno van Dam om, hvorfor overlevelse er så vigtig for AaB.
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: To bud er på vej på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
Delte meldinger om Christian Nørgaard
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
MEDIE
Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
Et slag fra førstepladsen
INTERVIEW
FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
