AALBORG (Tipsbladet): Han er en af de få nye spillere i denne sæson, der har fået positiv kritik for en god del af sine kampe.
Men sjovt er det ikke at indkassere 55 mål på 27 kampe, og det er en fattig trøst, at mandagens modstander Vejle har indkasseret endnu flere, nemlig 60.
Og glad er AaB-målmand Vincent Müller bestemt ikke for situationen, hvor der virkelig er dømt Superliga-overlevelsesdrama mandag aften hjemme i Aalborg.
AaB med den nye cheftræner Kristoffer Wichmann i Superliga-debut er nu under stregen på dårligere målscore end Lyngby.
Gæsterne Vejle kommer til at smide alt ind i kampen med fem point op til AaB og Lyngby, og det bliver et nervespil, som nordjyderne skal vende til egen fordel med ny energi fra trænerskiftet.
– De seneste uger har ikke været de bedste mentalt. Vi er et ungt hold, og det mentale er vigtigt, for mange af spillerne har ikke stået i den her situation før. Jeg har prøvet det de seneste par år, og sidste år var endnu sværere, end den vi er i nu, hvor vi var håbløst sidst, siger Vincent Müller til Tipsbladet.
Alle kort i Superliga-kampen
Müller spillede de to foregående sæsoner i MSV Duisburg, der for et år siden rykkede ud af 3. Liga efter at have ligget under stregen siden anden runde.
Sådan er situationen slet ikke i Aalborg, og det skal oprykkerne meget gerne udstråle mandag aften.

– Her har vi alt at spille for og kan afgøre tingene selv. Der er pres på, når man spiller om at vinde en turnering, men her situation er det hårdeste, man kan prøve som spiller. Hvis vi kan vende de nerver og presset til glæde og lyst til at vise, hvad vi kan, kan det blive rigtig godt.
– Vi burde have slået Vejle og Lyngby i vores kampe mod dem for et par uger siden med de chancer, vi havde. Vi har ikke brug for smuk fodbold nu, vi har brug for resultater. Og det skal vi bringe med os på banen, også selv om vi er oppe mod hold, der måske har flere spillere, der har prøvet det her før. Vi skal være klar, og vi skal være kyniske, siger Vincent Müller.
– Jeg ser for mig, at vi kommer med fuld power, vi bringer alt, vi overhovedet har i os og kæmper, som gælder det livet. Det skal vi i alle fem kampe, vise fansene, at vi giver alt for klubben og dem, og at vi vil blive i rækken.
Kynisk defensiv
AaB har indkasseret igen og igen i foråret, og det vil være overraskende, hvis ikke den ny cheftræner Kristoffer Wichmann har brugt en del tid på det problem i de dage, han har haft med holdet siden første træningspas i torsdags.
Og som målmand ser Vincent Müller efter et par hårde år gerne, at der bliver skåret ned på fejlene i slutfasen af Superligaen, begyndende med Vejle-kampen.
– Når jeg ser tilbage på de mål, vi har indkasseret, har vi begået mere end vores andel af fejl. Vi har manglet det der med, at man skal beskytte målet med sit liv, og så har vi også for ofte smidt nemme bolde inde i midten. Dem synes jeg, vi har haft mange af. Og den slags fejl kommer der intet godt ud af, for klubberne i den her liga er dygtige nok til at straffe det, siger Vincent Müller.
Hvilken kæde har AaB mest brug for løfter sig i de sidste fem kampe?
0 Votes
– Hvis vi ikke indkasserer mål, taber vi jo ikke, og det er jo nok der, jeg ville kigge først. Det er op til træneren, men jeg tror, at får vi styr på den del og får formet vores angrebsspil, kan vi klare udfordringen i de sidste fem kampe.
– Vi er passionerede som fodboldspillere og vil vinde hver gang, og resultaterne har ikke været, som vi ønskede. Men jeg mener ikke, vi skal se det her som et tungt pres. Vi har alle muligheder for at klare os, vi kan selv afgøre det. Vi er ikke bagud, siger den tyske AaB-keeper.
AaB spillede senest 1-1 mod Vejle 6. april og spillede i efteråret 3-3 og 2-2 med vejlenserne.
Læs også denne analyse i forbindelse med AaB’s fyring af Menno van Dam om, hvorfor overlevelse er så vigtig for AaB.
LIVE
LIVE: Neestrup står for FCK-træning
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Alexander Lind blæst bagover
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
BIZART