‘Det bliver Kristoffer Wichmann’!
‘Michael Silberbauer’!
‘Hent nu Martin Thomsen’!
‘Christian Lønstrup er den helt rigtige.’
Nordjylland og hele Superligaen bobler af trænerrygter, og det er fuldstændig berettiget.
For med sølle fem kampe tilbage af sæsonen er Menno van Dam væk som cheftræner i AaB.
Det bedste at sige om AaB’s situation lige nu er, at Lyngby har vildt svært ved at score og endnu sværere ved at vinde, og at Vejle trods alt ikke er så gode, som de truede med at være under German Onugkhas amokløb i de første uger af 2025.
Og det er en fattig trøst for AaB, der i foråret har været ligaens svageste hold og for ofte lignet et hold, der havde niveau til 1. Division.
Man holdt fast i spillerudvikleren og motivatoren Menno van Dam indtil det sidste, nogen siger alt for længe, og AaB-ejernes valg nu kommer til at sige meget om selvforståelsen og analysen såvel som fremtiden på kort og lang sigt.
Superliga-dansker eller udlænding?
Der er i hovedtræk to skoler lige nu.
Enten henter AaB en dansker eller udlænding med nylig erfaring i Superligaen, der allerede på mandag kan stille de rigtige 11 til at få point hjemme i den ultravigtige kamp mod Vejle.
Det kan være på en aftale for fem kampe og ‘så ser vi’.

Og det kan også være en længere aftale, hvis nu man har overtalt et stærkt navn som Silberbauer, Wichmann eller en af 1. Divisions dygtige trænere og deres klub til, at de skal tage over i AaB her og nu.
Det skal naturligvis være en træner, der er med på hele AaB’s strategi om at hente unge, hurtige spillere, der angriber i længderetningen – især når vi er på den anden side af sommerferien, og AaB med de nødvendige midler har overlevet i bedste række.
Og så er der den anden mulighed: At AaB og klubbens ledelse vælger en udlænding.
En udlænding med træner-kvalifikationerne på plads, der kan fortsætte det strategiske arbejde og få mere ud af truppen end forgængeren, og så skal man ved fælles hjælp holde middelmådige Lyngby og Vejle bag sig.
Når man ser på spillertruppen og beslutningerne om at sige farvel til for eksempel Rasmus Thelander og Younes Bakiz, er det ikke vanvid at forestille sig en ny, udenlandsk træner.
Fremtiden på spil i AaB
De tyske ejere i SSE22 skal ikke beskyldes for at være behagesyge, når de vælger deres folk, og hvis nu en ny og i dansk fodbold ukendt tysk træner slår VB mandag aften, efter Silkeborg har kølhalet Lyngby søndag eftermiddag, er redningen jo tæt på.
Men det er menneskeligt, hvis ejerne og deres ledelse ryster en smule på hånden i disse timer, hvor en aftale stadig ikke er i hus og der tilsyneladende er flere emner i spil som ny træner.

AaB’s engelske sportsdirektør James Gow og hans kolleger står foran et voldsomt vigtigt valg af ny cheftræner. Foto: Alamy
Der er ingen garanti for, at det ene valg er bedre end det, selvom hele Nordjylland og det fodboldinteresserede Danmark skriger på en dansk træner.
Læs Tipsbladets interview med James Gow om hans vej til Superligaen
Men det er alt, der er på spil for ejerne og for AaB, for nedrykningen og returen til Superligaen har været voldsomt dyr, og SSE22 er ikke den type investorgruppe med dybe lommer, der uden videre fremtryller 100 millioner kroner til en ny genstart i 1. Division.
Salgene af Melker Widell og Sebastian Otoa er disponeret i regnskabet til at dække et kæmpe hul allerede, de er ikke lommepenge til millionindkøb af sportsdirektør James Gow, og det giver rystelser i Aalborg og omegn, hvis AaB vender retur.
Meget skal allerede komme fra ungdomsafdelingen og flere, forhåbentlig mere succesfulde frie transfers fra udlandet end mange af dem, man har lavet i denne sæson, og på den måde skiller de nordjyske ejere sig markant ud fra dem i andre danske klubber.
Man valgte jo Menno Van Dam, fordi man ville have en udviklingsorienteret cheftræner, der ikke spiller fem mand i forsvaret og en gennemsnitsalder på 28,7 år, og på den led vil det ikke være mærkeligt at vælge især træneren for næste sæson på samme måde.
Men nøj, der er risici forbundet med det her, for Aalborg brænder ned om ørerne på de tyske ejere, hvis de vælger en landsmand eller en anden uden store Superliga-forudsætninger og så rykker ned for anden gang på 24 måneder.
På den led er det trygge og sikre valg en dansker, der kender rækken og AaB’s spillere, og ikke mindst hvordan man snitter brugbare resultater i en meget trængt situation.
Trygt og sikkert? En ukendt udlænding? Om 48-72 timer er vi sandsynligvis meget klogere på et valg, der kan afgøre AaB’s skæbne de næste 24-48 måneder.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Lewandowski forlader FC Barcelona
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Salah sender særlig besked
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Så er det officielt
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
EKSKLUSIVT