AaB’s fremtid er på spil i disse timer

I disse timer træffer AaB’s ledelse og ejere et valg, der afgør klubbens skæbne både i de kommende fem Superliga-kampe og sætter tonen for de næste tre-fire år.



‘Det bliver Kristoffer Wichmann’!

‘Michael Silberbauer’!

‘Hent nu Martin Thomsen’!

‘Christian Lønstrup er den helt rigtige.’

Nordjylland og hele Superligaen bobler af trænerrygter, og det er fuldstændig berettiget.

For med sølle fem kampe tilbage af sæsonen er Menno van Dam væk som cheftræner i AaB.

Det bedste at sige om AaB’s situation lige nu er, at Lyngby har vildt svært ved at score og endnu sværere ved at vinde, og at Vejle trods alt ikke er så gode, som de truede med at være under German Onugkhas amokløb i de første uger af 2025.

Og det er en fattig trøst for AaB, der i foråret har været ligaens svageste hold og for ofte lignet et hold, der havde niveau til 1. Division.

Man holdt fast i spillerudvikleren og motivatoren Menno van Dam indtil det sidste, nogen siger alt for længe, og AaB-ejernes valg nu kommer til at sige meget om selvforståelsen og analysen såvel som fremtiden på kort og lang sigt.

Superliga-dansker eller udlænding?

Der er i hovedtræk to skoler lige nu.

Enten henter AaB en dansker eller udlænding med nylig erfaring i Superligaen, der allerede på mandag kan stille de rigtige 11 til at få point hjemme i den ultravigtige kamp mod Vejle.

Det kan være på en aftale for fem kampe og ‘så ser vi’.

AaB havde gode kampe men også bekymrende mange store nederlag under Menno Van Dam. Foto: Alamy

Og det kan også være en længere aftale, hvis nu man har overtalt et stærkt navn som Silberbauer, Wichmann eller en af 1. Divisions dygtige trænere og deres klub til, at de skal tage over i AaB her og nu.

Det skal naturligvis være en træner, der er med på hele AaB’s strategi om at hente unge, hurtige spillere, der angriber i længderetningen – især når vi er på den anden side af sommerferien, og AaB med de nødvendige midler har overlevet i bedste række.

Og så er der den anden mulighed: At AaB og klubbens ledelse vælger en udlænding.

En udlænding med træner-kvalifikationerne på plads, der kan fortsætte det strategiske arbejde og få mere ud af truppen end forgængeren, og så skal man ved fælles hjælp holde middelmådige Lyngby og Vejle bag sig.

Når man ser på spillertruppen og beslutningerne om at sige farvel til for eksempel Rasmus Thelander og Younes Bakiz, er det ikke vanvid at forestille sig en ny, udenlandsk træner.

Fremtiden på spil i AaB

De tyske ejere i SSE22 skal ikke beskyldes for at være behagesyge, når de vælger deres folk, og hvis nu en ny og i dansk fodbold ukendt tysk træner slår VB mandag aften, efter Silkeborg har kølhalet Lyngby søndag eftermiddag, er redningen jo tæt på.

Men det er menneskeligt, hvis ejerne og deres ledelse ryster en smule på hånden i disse timer, hvor en aftale stadig ikke er i hus og der tilsyneladende er flere emner i spil som ny træner.

J._Gow

AaB’s engelske sportsdirektør James Gow og hans kolleger står foran et voldsomt vigtigt valg af ny cheftræner. Foto: Alamy

Der er ingen garanti for, at det ene valg er bedre end det, selvom hele Nordjylland og det fodboldinteresserede Danmark skriger på en dansk træner.

Læs Tipsbladets interview med James Gow om hans vej til Superligaen

Men det er alt, der er på spil for ejerne og for AaB, for nedrykningen og returen til Superligaen har været voldsomt dyr, og SSE22 er ikke den type investorgruppe med dybe lommer, der uden videre fremtryller 100 millioner kroner til en ny genstart i 1. Division.

Salgene af Melker Widell og Sebastian Otoa er disponeret i regnskabet til at dække et kæmpe hul allerede, de er ikke lommepenge til millionindkøb af sportsdirektør James Gow, og det giver rystelser i Aalborg og omegn, hvis AaB vender retur.

Meget skal allerede komme fra ungdomsafdelingen og flere, forhåbentlig mere succesfulde frie transfers fra udlandet end mange af dem, man har lavet i denne sæson, og på den måde skiller de nordjyske ejere sig markant ud fra dem i andre danske klubber.

Man valgte jo Menno Van Dam, fordi man ville have en udviklingsorienteret cheftræner, der ikke spiller fem mand i forsvaret og en gennemsnitsalder på 28,7 år, og på den led vil det ikke være mærkeligt at vælge især træneren for næste sæson på samme måde.

Men nøj, der er risici forbundet med det her, for Aalborg brænder ned om ørerne på de tyske ejere, hvis de vælger en landsmand eller en anden uden store Superliga-forudsætninger og så rykker ned for anden gang på 24 måneder.

På den led er det trygge og sikre valg en dansker, der kender rækken og AaB’s spillere, og ikke mindst hvordan man snitter brugbare resultater i en meget trængt situation.

Trygt og sikkert? En ukendt udlænding? Om 48-72 timer er vi sandsynligvis meget klogere på et valg, der kan afgøre AaB’s skæbne de næste 24-48 måneder.





Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– En gigantisk nedtur!

United overvejer disse fem managers

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

De må have mareridt om ham i nat!

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Vild spådom om FC Midtjylland

AGF-fans raser over Superliga-klub

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Voldsom udmelding om Froholdt

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Markant transfermelding om Højlund

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Farzam: En gave for FC København



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

AGF smider sejren i de døende sekunder

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Supercomputer spår FCM-nedtur

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Barcelona i kæmpesejr

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter