AaB’s fremtid er på spil i disse timer

I disse timer træffer AaB’s ledelse og ejere et valg, der afgør klubbens skæbne både i de kommende fem Superliga-kampe og sætter tonen for de næste tre-fire år.



‘Det bliver Kristoffer Wichmann’!

‘Michael Silberbauer’!

‘Hent nu Martin Thomsen’!

‘Christian Lønstrup er den helt rigtige.’

Nordjylland og hele Superligaen bobler af trænerrygter, og det er fuldstændig berettiget.

For med sølle fem kampe tilbage af sæsonen er Menno van Dam væk som cheftræner i AaB.

Det bedste at sige om AaB’s situation lige nu er, at Lyngby har vildt svært ved at score og endnu sværere ved at vinde, og at Vejle trods alt ikke er så gode, som de truede med at være under German Onugkhas amokløb i de første uger af 2025.

Og det er en fattig trøst for AaB, der i foråret har været ligaens svageste hold og for ofte lignet et hold, der havde niveau til 1. Division.

Man holdt fast i spillerudvikleren og motivatoren Menno van Dam indtil det sidste, nogen siger alt for længe, og AaB-ejernes valg nu kommer til at sige meget om selvforståelsen og analysen såvel som fremtiden på kort og lang sigt.

Superliga-dansker eller udlænding?

Der er i hovedtræk to skoler lige nu.

Enten henter AaB en dansker eller udlænding med nylig erfaring i Superligaen, der allerede på mandag kan stille de rigtige 11 til at få point hjemme i den ultravigtige kamp mod Vejle.

Det kan være på en aftale for fem kampe og ‘så ser vi’.

AaB havde gode kampe men også bekymrende mange store nederlag under Menno Van Dam. Foto: Alamy

Og det kan også være en længere aftale, hvis nu man har overtalt et stærkt navn som Silberbauer, Wichmann eller en af 1. Divisions dygtige trænere og deres klub til, at de skal tage over i AaB her og nu.

Det skal naturligvis være en træner, der er med på hele AaB’s strategi om at hente unge, hurtige spillere, der angriber i længderetningen – især når vi er på den anden side af sommerferien, og AaB med de nødvendige midler har overlevet i bedste række.

Og så er der den anden mulighed: At AaB og klubbens ledelse vælger en udlænding.

En udlænding med træner-kvalifikationerne på plads, der kan fortsætte det strategiske arbejde og få mere ud af truppen end forgængeren, og så skal man ved fælles hjælp holde middelmådige Lyngby og Vejle bag sig.

Når man ser på spillertruppen og beslutningerne om at sige farvel til for eksempel Rasmus Thelander og Younes Bakiz, er det ikke vanvid at forestille sig en ny, udenlandsk træner.

Fremtiden på spil i AaB

De tyske ejere i SSE22 skal ikke beskyldes for at være behagesyge, når de vælger deres folk, og hvis nu en ny og i dansk fodbold ukendt tysk træner slår VB mandag aften, efter Silkeborg har kølhalet Lyngby søndag eftermiddag, er redningen jo tæt på.

Men det er menneskeligt, hvis ejerne og deres ledelse ryster en smule på hånden i disse timer, hvor en aftale stadig ikke er i hus og der tilsyneladende er flere emner i spil som ny træner.

J._Gow

AaB’s engelske sportsdirektør James Gow og hans kolleger står foran et voldsomt vigtigt valg af ny cheftræner. Foto: Alamy

Der er ingen garanti for, at det ene valg er bedre end det, selvom hele Nordjylland og det fodboldinteresserede Danmark skriger på en dansk træner.

Læs Tipsbladets interview med James Gow om hans vej til Superligaen

Men det er alt, der er på spil for ejerne og for AaB, for nedrykningen og returen til Superligaen har været voldsomt dyr, og SSE22 er ikke den type investorgruppe med dybe lommer, der uden videre fremtryller 100 millioner kroner til en ny genstart i 1. Division.

Salgene af Melker Widell og Sebastian Otoa er disponeret i regnskabet til at dække et kæmpe hul allerede, de er ikke lommepenge til millionindkøb af sportsdirektør James Gow, og det giver rystelser i Aalborg og omegn, hvis AaB vender retur.

Meget skal allerede komme fra ungdomsafdelingen og flere, forhåbentlig mere succesfulde frie transfers fra udlandet end mange af dem, man har lavet i denne sæson, og på den måde skiller de nordjyske ejere sig markant ud fra dem i andre danske klubber.

Man valgte jo Menno Van Dam, fordi man ville have en udviklingsorienteret cheftræner, der ikke spiller fem mand i forsvaret og en gennemsnitsalder på 28,7 år, og på den led vil det ikke være mærkeligt at vælge især træneren for næste sæson på samme måde.

Men nøj, der er risici forbundet med det her, for Aalborg brænder ned om ørerne på de tyske ejere, hvis de vælger en landsmand eller en anden uden store Superliga-forudsætninger og så rykker ned for anden gang på 24 måneder.

På den led er det trygge og sikre valg en dansker, der kender rækken og AaB’s spillere, og ikke mindst hvordan man snitter brugbare resultater i en meget trængt situation.

Trygt og sikkert? En ukendt udlænding? Om 48-72 timer er vi sandsynligvis meget klogere på et valg, der kan afgøre AaB’s skæbne de næste 24-48 måneder.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Nedtur for Højlund og Napoli

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Lukas Lerager fortryder slet ikke!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Vejle Boldklub – FC København

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Kæmpe Silkeborg-kollaps

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum