AaB’s fremtid er på spil i disse timer

I disse timer træffer AaB’s ledelse og ejere et valg, der afgør klubbens skæbne både i de kommende fem Superliga-kampe og sætter tonen for de næste tre-fire år.



‘Det bliver Kristoffer Wichmann’!

‘Michael Silberbauer’!

‘Hent nu Martin Thomsen’!

‘Christian Lønstrup er den helt rigtige.’

Nordjylland og hele Superligaen bobler af trænerrygter, og det er fuldstændig berettiget.

For med sølle fem kampe tilbage af sæsonen er Menno van Dam væk som cheftræner i AaB.

Det bedste at sige om AaB’s situation lige nu er, at Lyngby har vildt svært ved at score og endnu sværere ved at vinde, og at Vejle trods alt ikke er så gode, som de truede med at være under German Onugkhas amokløb i de første uger af 2025.

Og det er en fattig trøst for AaB, der i foråret har været ligaens svageste hold og for ofte lignet et hold, der havde niveau til 1. Division.

Man holdt fast i spillerudvikleren og motivatoren Menno van Dam indtil det sidste, nogen siger alt for længe, og AaB-ejernes valg nu kommer til at sige meget om selvforståelsen og analysen såvel som fremtiden på kort og lang sigt.

Superliga-dansker eller udlænding?

Der er i hovedtræk to skoler lige nu.

Enten henter AaB en dansker eller udlænding med nylig erfaring i Superligaen, der allerede på mandag kan stille de rigtige 11 til at få point hjemme i den ultravigtige kamp mod Vejle.

Det kan være på en aftale for fem kampe og ‘så ser vi’.

AaB havde gode kampe men også bekymrende mange store nederlag under Menno Van Dam. Foto: Alamy

Og det kan også være en længere aftale, hvis nu man har overtalt et stærkt navn som Silberbauer, Wichmann eller en af 1. Divisions dygtige trænere og deres klub til, at de skal tage over i AaB her og nu.

Det skal naturligvis være en træner, der er med på hele AaB’s strategi om at hente unge, hurtige spillere, der angriber i længderetningen – især når vi er på den anden side af sommerferien, og AaB med de nødvendige midler har overlevet i bedste række.

Og så er der den anden mulighed: At AaB og klubbens ledelse vælger en udlænding.

En udlænding med træner-kvalifikationerne på plads, der kan fortsætte det strategiske arbejde og få mere ud af truppen end forgængeren, og så skal man ved fælles hjælp holde middelmådige Lyngby og Vejle bag sig.

Når man ser på spillertruppen og beslutningerne om at sige farvel til for eksempel Rasmus Thelander og Younes Bakiz, er det ikke vanvid at forestille sig en ny, udenlandsk træner.

Fremtiden på spil i AaB

De tyske ejere i SSE22 skal ikke beskyldes for at være behagesyge, når de vælger deres folk, og hvis nu en ny og i dansk fodbold ukendt tysk træner slår VB mandag aften, efter Silkeborg har kølhalet Lyngby søndag eftermiddag, er redningen jo tæt på.

Men det er menneskeligt, hvis ejerne og deres ledelse ryster en smule på hånden i disse timer, hvor en aftale stadig ikke er i hus og der tilsyneladende er flere emner i spil som ny træner.

J._Gow

AaB’s engelske sportsdirektør James Gow og hans kolleger står foran et voldsomt vigtigt valg af ny cheftræner. Foto: Alamy

Der er ingen garanti for, at det ene valg er bedre end det, selvom hele Nordjylland og det fodboldinteresserede Danmark skriger på en dansk træner.

Læs Tipsbladets interview med James Gow om hans vej til Superligaen

Men det er alt, der er på spil for ejerne og for AaB, for nedrykningen og returen til Superligaen har været voldsomt dyr, og SSE22 er ikke den type investorgruppe med dybe lommer, der uden videre fremtryller 100 millioner kroner til en ny genstart i 1. Division.

Salgene af Melker Widell og Sebastian Otoa er disponeret i regnskabet til at dække et kæmpe hul allerede, de er ikke lommepenge til millionindkøb af sportsdirektør James Gow, og det giver rystelser i Aalborg og omegn, hvis AaB vender retur.

Meget skal allerede komme fra ungdomsafdelingen og flere, forhåbentlig mere succesfulde frie transfers fra udlandet end mange af dem, man har lavet i denne sæson, og på den måde skiller de nordjyske ejere sig markant ud fra dem i andre danske klubber.

Man valgte jo Menno Van Dam, fordi man ville have en udviklingsorienteret cheftræner, der ikke spiller fem mand i forsvaret og en gennemsnitsalder på 28,7 år, og på den led vil det ikke være mærkeligt at vælge især træneren for næste sæson på samme måde.

Men nøj, der er risici forbundet med det her, for Aalborg brænder ned om ørerne på de tyske ejere, hvis de vælger en landsmand eller en anden uden store Superliga-forudsætninger og så rykker ned for anden gang på 24 måneder.

På den led er det trygge og sikre valg en dansker, der kender rækken og AaB’s spillere, og ikke mindst hvordan man snitter brugbare resultater i en meget trængt situation.

Trygt og sikkert? En ukendt udlænding? Om 48-72 timer er vi sandsynligvis meget klogere på et valg, der kan afgøre AaB’s skæbne de næste 24-48 måneder.






TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Flot gestus af Tadej Pogacar

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Medier fælder dom over Dorgu efter derby



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

– Starten kunne næsten ikke have været værre

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Som Bambi på glatis!

I vildrede over kæmpe United-transfer

Thomas Frank deler godt nyt



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Legende færdig i Wrexham?

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

– Det er en fantastisk kombination

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim