‘Det bliver Kristoffer Wichmann’!
‘Michael Silberbauer’!
‘Hent nu Martin Thomsen’!
‘Christian Lønstrup er den helt rigtige.’
Nordjylland og hele Superligaen bobler af trænerrygter, og det er fuldstændig berettiget.
For med sølle fem kampe tilbage af sæsonen er Menno van Dam væk som cheftræner i AaB.
Det bedste at sige om AaB’s situation lige nu er, at Lyngby har vildt svært ved at score og endnu sværere ved at vinde, og at Vejle trods alt ikke er så gode, som de truede med at være under German Onugkhas amokløb i de første uger af 2025.
Og det er en fattig trøst for AaB, der i foråret har været ligaens svageste hold og for ofte lignet et hold, der havde niveau til 1. Division.
Man holdt fast i spillerudvikleren og motivatoren Menno van Dam indtil det sidste, nogen siger alt for længe, og AaB-ejernes valg nu kommer til at sige meget om selvforståelsen og analysen såvel som fremtiden på kort og lang sigt.
Superliga-dansker eller udlænding?
Der er i hovedtræk to skoler lige nu.
Enten henter AaB en dansker eller udlænding med nylig erfaring i Superligaen, der allerede på mandag kan stille de rigtige 11 til at få point hjemme i den ultravigtige kamp mod Vejle.
Det kan være på en aftale for fem kampe og ‘så ser vi’.

Og det kan også være en længere aftale, hvis nu man har overtalt et stærkt navn som Silberbauer, Wichmann eller en af 1. Divisions dygtige trænere og deres klub til, at de skal tage over i AaB her og nu.
Det skal naturligvis være en træner, der er med på hele AaB’s strategi om at hente unge, hurtige spillere, der angriber i længderetningen – især når vi er på den anden side af sommerferien, og AaB med de nødvendige midler har overlevet i bedste række.
Og så er der den anden mulighed: At AaB og klubbens ledelse vælger en udlænding.
En udlænding med træner-kvalifikationerne på plads, der kan fortsætte det strategiske arbejde og få mere ud af truppen end forgængeren, og så skal man ved fælles hjælp holde middelmådige Lyngby og Vejle bag sig.
Når man ser på spillertruppen og beslutningerne om at sige farvel til for eksempel Rasmus Thelander og Younes Bakiz, er det ikke vanvid at forestille sig en ny, udenlandsk træner.
Fremtiden på spil i AaB
De tyske ejere i SSE22 skal ikke beskyldes for at være behagesyge, når de vælger deres folk, og hvis nu en ny og i dansk fodbold ukendt tysk træner slår VB mandag aften, efter Silkeborg har kølhalet Lyngby søndag eftermiddag, er redningen jo tæt på.
Men det er menneskeligt, hvis ejerne og deres ledelse ryster en smule på hånden i disse timer, hvor en aftale stadig ikke er i hus og der tilsyneladende er flere emner i spil som ny træner.

AaB’s engelske sportsdirektør James Gow og hans kolleger står foran et voldsomt vigtigt valg af ny cheftræner. Foto: Alamy
Der er ingen garanti for, at det ene valg er bedre end det, selvom hele Nordjylland og det fodboldinteresserede Danmark skriger på en dansk træner.
Læs Tipsbladets interview med James Gow om hans vej til Superligaen
Men det er alt, der er på spil for ejerne og for AaB, for nedrykningen og returen til Superligaen har været voldsomt dyr, og SSE22 er ikke den type investorgruppe med dybe lommer, der uden videre fremtryller 100 millioner kroner til en ny genstart i 1. Division.
Salgene af Melker Widell og Sebastian Otoa er disponeret i regnskabet til at dække et kæmpe hul allerede, de er ikke lommepenge til millionindkøb af sportsdirektør James Gow, og det giver rystelser i Aalborg og omegn, hvis AaB vender retur.
Meget skal allerede komme fra ungdomsafdelingen og flere, forhåbentlig mere succesfulde frie transfers fra udlandet end mange af dem, man har lavet i denne sæson, og på den måde skiller de nordjyske ejere sig markant ud fra dem i andre danske klubber.
Man valgte jo Menno Van Dam, fordi man ville have en udviklingsorienteret cheftræner, der ikke spiller fem mand i forsvaret og en gennemsnitsalder på 28,7 år, og på den led vil det ikke være mærkeligt at vælge især træneren for næste sæson på samme måde.
Men nøj, der er risici forbundet med det her, for Aalborg brænder ned om ørerne på de tyske ejere, hvis de vælger en landsmand eller en anden uden store Superliga-forudsætninger og så rykker ned for anden gang på 24 måneder.
På den led er det trygge og sikre valg en dansker, der kender rækken og AaB’s spillere, og ikke mindst hvordan man snitter brugbare resultater i en meget trængt situation.
Trygt og sikkert? En ukendt udlænding? Om 48-72 timer er vi sandsynligvis meget klogere på et valg, der kan afgøre AaB’s skæbne de næste 24-48 måneder.

TransferLIVE: Her er Christian Cappis’ nye klub

I svime over FCK: Tæt på en magtdemonstration

Eriksen-transfer er logisk

– Jeg har hørt historierne om Grabara

Lønkongen Braithwaite – så meget tjener han

Monsterhandel på plads – så meget betaler United

Nu skyder faren med skarpt mod FC København

Flest danskere håber FCK og Brøndby taber

Supercomputer: De brager op i Superligaen!

Blæst bagover af FC Midtjyllands kongetransfer

FC København vinder Superliga-åbner i stort drama

Napoli vrager Jesper Lindstrøm

Utilfreds i FC København? Flere scenarier i spil

– Det værste var købet af Mathias Zanka Jørgensen

‘Er glad for jeg ikke er der mere’

Newcastle er rasende på Liverpool

Sådan vandt FCK over Viborg

Utilfreds med Brøndby-tid

Betaler formue for norsk stortalent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Her er Manchester Uniteds plan for Chido Obi

Kylian Mbappé efterforskes

Ophæver med FC Midtjylland – på plads i ny klub

Her er Nicolai Boilesens nye job

Alt om OB: Kan Zorniger og Falk lave mirakler?

Vil forsøge skambud på Hjulmand

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Brøndby forfremmer stortalent

Afsløring: Brøndby sælger Adam Claridge Jensen

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Hård kritik af Jon Dahl

Knokler hvert minut for kæmpehandel

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Afsløring: Nye bud på Jalal – han vil til Viborg

Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub

FC Midtjylland – OB

Sådan går det FC København i Superligaen

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

FCK snydt? Viborg foran på straffescoring

Bekymret for Superliga-klub: En uheldig situation

Afsløring: Mjällby køber Jeppe Kjær

FCK-profil er klar – nye navne starter

Røven i klaskehøjde: Han bliver topscorer

Vil gerne have Viborg-jobbet

Superligadommere jubler

Troillongan troller Trondheim-traditionsklub

Dansker kogte over: Han er kendt for det der

Mesterklub frygter FC København

Pelle Mattsson har tysk bejler

Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag

Lyngby henter Superliga-kending

Rasmus Falk er ny OB-anfører

Uha, uha – Vingegaard får tæsk af Pogacar!

Afsløring: Mönchengladbach sælger Jonathan Foss